Blog

Nedir? Nasıl Yapılır?

Her alanda olduğu gibi web dünyasının da kendine özgü bir terminolojisi var. Bir web sitenin tasarımından yayınına kadar tüm süreçleriyle ilgili birçok terimden bahsetmek mümkündür. Domain, hosting ve sunucu tarafında terimlerin sayısı arttığı gibi önemi de artar. Çünkü bu terimler web operasyonunun kalitesini doğrudan etkiler. Örneğin önbellek kullanımı sunucu üzerindeki yükü azaltır. Firewall kullanımı veri güvenliğini artırır. cPanel veya Plesk Panel sayesinde sitenizle ilgili yönetim işlerini hızlı ve kolay şekilde yapabilirsiniz. Bu gibi konularda merak ettiğiniz soruların cevaplarını Nedir? Nasıl Yapılır? kategorimizde yer alan yazılarımızda bulabilirsiniz.

Web dünyasına yeni giriş yapıyorsanız bazı konularda bilgi ihtiyacı duyabilirsiniz. Gerçi günümüzde web alanıyla ilgili birçok süreci kontrol panelleri üzerinden kolayca sağlıyoruz. Zorunlu haller dışında kodlama diline ihtiyaç duymuyoruz. Daha çok kullanıcı dostu arayüzleri tercih ediyoruz. Ancak yine de bazı süreçler konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmayı gerektirir. Söz gelişi, web sitesini sunucuya taşımak aslında basit bir iştir. Fakat site yöneticisinin yapacağı küçük bir hata bile siteye zarar verir. Siteyi başka bir sunucuya taşımak, domain yönlendirmek, arama motoru kaydı oluşturmak gibi işlemler de yine basit işlemlerdir. Fakat bazı noktalara dikkat etmeyi gerektirir. Bu gibi konularda bilgi sahibi oldukça hata riskleri azalır. Böylelikle web operasyonu ciddi bir sorunla karşılaşmaz.

Web sitelerin domain, hosting ve sunucu ihtiyaçlarını karşılayan daha.net’te yayınladığımız blog yazıları bu konular hakkında kullanıcıların bilgi ihtiyaçlarını karşılıyor. Nedir? Nasıl Yapılır? kategorimizde ayrıntılı şekilde ve basit bir anlatımla ziyaretçilerimizi aydınlatıyoruz. Paylaştığımız bilgiler amatör web site yöneticilerinin yanı sıra profesyoneller için de faydalı içeriklere sahip. Yazılarımızı takip ederek bilgilerinizi tazeleyebilirsiniz. Yeni bilgiler öğrendikçe web operasyonunuzun kalitesini artırma fırsatı elde edersiniz. Alanında uzman editörlerimizin hazırladığı içeriklerle web sitenizi daha üst kulvarlara taşımanız mümkün.