• Whois sorgulama nasıl yapılır?

  Whois sorgulama dilediğiniz domainin (alan adının) sahiplik bilgilerine ulaşmak için yapılan bir işlemdir. Whois sorgulama servisine sorgulanmak istenilen domain name yani alan adı yazılır. Bu işlem sonucunda domain kayıt operatöründe bulunan alan adına ait iletişim bilgileri ve alan adının kime ait olduğu görüntülenebilir. Aynı zamanda alan adı kayıt/yenileme/sonlanma tarihi de görünür. Whois sorgulama işleminin tüm domain uzantıları için yapılması mümkündür. Domain ( alan adı ) için Whois Sorgulama işlemi tamamen ücretsizdir.

  whois
 • Whois Nedir?

  Her bir domain name yani alan adı kayıt işlemi sırasında alan adının hak sahibine ilişkin ad, soyad, telefon numarası, adres ve e-posta adresi gibi bilgiler alınır. Whois bilgilerinin kayıt altına alınması ICANN kuralları gereği zorunludur. Whois bilgileri sayesinde ilgili alan adının ya da IP adresinin sahiplik bilgilerine ulaşılabilir. Whois bilgileri sorgulanarak alan adının kayıt edildiği tarih, tescil tarihinin ne zaman sona ereceği, hangi firmaya kayıt edildiği ve domain sahibinin bilgileri öğrenilebilir.

  whois
 • Whois gizleme nedir?

  Alan adı kayıt işlemi sırasında alan adı sahibine ilişkin bilgiler alınarak domain Whois veritabanında saklanır. Whois sorgulama işlemi yapan herkesin bu bilgilere erişmesi mümkündür. Ancak bilgilerinin herkese açık olmasını istemeyen kişiler Whois gizleme hizmetinden yararlanabilirler. Domain sahipleri özel projeler ya da farklı nedenlerle kişisel bilgilerini gizlemeyi tercih edebilirler. Bu durumda domain name (alan adı) sahibinin bilgileri hosting firmasının bilgileri ile değiştirilerek/düzenlenerek kişisel bilgi gizliliği sağlanabilir.

  whois
SIKÇA SORULAN SORULAR

Domain Whois Sorgulaması hakkında sıkça sorulan soruları sizler için cevapladık.

AVANTAJLARIMIZ

Kolay domain yönetimi ve ücretsiz servisler!

daha.net'in uzman kadrosu ile Domain hizmetinde öne çıkan ortak özellikler.

BLOG

İlginizi çekebilecek son yazılarımıza göz atın!

Sunucu, hosting ve çeşitli ürünlerimiz ile detaylı yazılarımıza göz atabilir ve çözümlerimizi inceleyebilirsiniz!