FTP Nedir? Ne İşe Yarar? Hangi Amaçla Kullanılabilir?

FTP Nedir? Ne İşe Yarar? Hangi Amaçla Kullanılabilir?

  Dosya aktarım protokolü olarak da bilinen FTP, kuruluşlar tarafından büyük ve/veya hassas dosyaların bir konumdan bir başka konuma aktarma amacıyla kullanılır. FTP bilgi paylaşımının gerekli olduğu tüm sektörlerde kullanılmakla birlikte FTP’nin güvenli sürümleri ya da alternatifleri özellikle savunma, sağlık, finans, üretim ve hukuk sektörlerinde son derece önemlidir.
  Dosyaların birinden diğerine transfer edilmesini kolaylaştırma amacıyla “istemciler” ve “sunucular” olarak da bilinen bilgisayarların birbirine bağlanması için FTP’den faydalanılır. Sunucu denildiğinde akla genellikle internet için web sayfasıyla ilgili dosyaları tutan web sunucuları ya da ofis ağındaki dosya sunucuları gelir. FTP sunucuları web sunucularına benzer yapıda olsa da tarayıcılar aracılığıyla web sayfaları olarak alınacak dosyalar yerine karşıya yükleme ve indirme için dosyaları tutmaları bakımından farklıdırlar. Web siteleri HTTP/HTTPS üzerinde çalışırlar.
  FTP sunucuları yükleme ve indirme işlemlerini kolaylaştırma özelliğine sahiptir. Dosyalar yükleme sırasında yerel bilgisayarlardan ya da sunuculardan uzak FTP sunucularına aktarılırlar. İndirme sırasında dosyalar FTP sunucularından yerel sunuculara ya da bilgisayarlara aktarılırlar.
  Tüm FTP sunucularının bir adresi vardır ve bu adresler bir web adresi gibi ya da IP adresini temsil eden bir sayı dizisi gibi görünebilirler. Bazı FTP sunucuları “anonim” bağlantı denilen erişimin elde edilmesi için oturum açma kimlik bilgilerini gerektirmemesine karşın birçok FTP sunucusu erişim için kullanıcı adı ve parola gerektiren güvenlik özelliklerine sahip olmaktadır.
  FTP; bir TCP/IP (İletim Kontrol Protokolü/İnternet Protokolü) ağı üzerinden bilgisayarlar arasında dosya aktarımı için bir ağ/iletişim protokolüdür. 
  TCP/IP ağlarına örnekler:

  • HTTP (Köprü Metni Aktarım Protokolü)
  • HTTPS (Güvenli Köprü Metni Aktarım Protokolü)
  • FTP (Dosya Aktarım Protokolü)

  FTP Nasıl Çalışır?

  FTP kullanılarak bilgisayarlar arasında dosya aktarmak için FTP sunucuları ziyaret edilir. Ziyaret edilen sunucu türüne bağlı olarak sunucudaki dosyalara erişilmesi için bir kullanıcı adı ve şifre girilmesi gerekir. Dosyalara erişilmeden önce herhangi bir kimlik doğrulaması gerektirmeyen sunucu bağlantıları anonim FTP olarak adlandırılır.
  Kullanıcılar FTP sunucularını başarıyla ziyaret ettiği ve/veya oturum açtığı durumlarda sunucuya dosya indirme ya da karşıya yükleme işlemini gerçekleştirebilir. FTP sunucularına erişim sağlamak için iki yol tercih edilebilir. Bunlardan ilki web tarayıcısına FTP sunucusunun adresinin yazılmasıdır. Sunucuya girildikten sonra sahibi tarafından sunucuya yüklenen dosyalarla etkileşime girmek mümkündür. Diğer yol FTP istemcisi aracılığıyla gerçekleştirilir.

  FTP İstemcisi Nedir?

  Erişim isteyen bilgisayarla dosyaların depolandığı sunucu arasında bağlantı oluşturan yazılımlara FTP istemcisi denilir. Kullanılabilecek çok sayıda FTP istemci yazılımı vardır. Bunlar etkileşim kurulabilecek bir grafik kullanıcı arayüzü (GUI) sağlar. 
  Temel olarak tüm dosyaların başlangıçta yüklendiği bilgisayara ise FTP sunucusu denilir. Her sunucunun, bir kullanıcının bir tarayıcı veya bir FTP istemcisi aracılığıyla bir TCP/IP üzerinden ziyaret edebileceği bir FTP adresi vardır. Sunucu, ziyaretçinin dosya indirmesine ve yüklemesine izin verir.

  En Çok Kullanılan FTP Programları Nelerdir?

  Piyasadaki bazı FTP programları diğerlerinden fazla kullanılmaktadır. Kullanılacak FTP programı seçilirken bilgisayarın işletim sisteminde çalışıp çalışmayacağı kontrol edilmelidir. Bu aşamada istemcinin Windows, Linux ya da Mac işletim sistemlerinin hangisinde çalışacağı önem kazanmaktadır. Ayrıca işletim sisteminin türüyle uyumluluğu kadar desteklediği sürümler de önemlidir. Diğer önemli nokta kullanılan istemcide dosyaların rahatlıkla bulunabilmesidir. Bu yüzden dosyaları kolayca bulmayı sağlayacak araçlarla yer imlerinin bulunduğu istemciler tercih edilmelidir. Tüm bunların yanı sıra bırak ve sürükle işlevi bulunan FTP programlarının daha kullanışlı olduğu göz ardı edilmemelidir. Bazı istemciler Dropbox ya da Google Drive gibi üçüncü taraf depolama snucularına bağlanma özelliğine sahiptir. Seçilen istemcinin gereksinim duyulabilecek SSL, SSH ve FTP gibi protokolleri destekleyip desteklemediği de çok önemlidir.

  Filezilla FTP (Windows, Linux ve Mac)

  FileZilla ücretsiz bir şekilde ve kolayca kullanılabilir. Kullanıcılar dosyalara bağlanarak depolananların yanına kolayca yerleştirebildikleri Windows 7 gibi eski sürümlerde dahi kullanabilmektedirler.

  Cyberduck FTP (Windows ve Mac)

  Cyberduck Mac ve Windows’ta kullanılmasına karşın Linux için destek sağlamaz. Açık kaynaklı ve ücretsiz bir istemci olan Cyberduck FTP dosya aktarmanın en basit ve hızlı yollarından biri olma özelliği taşır. Ayrıca muadillerine oranla daha modern bir görünüme sahip olduğu bilinmektedir.

  WinSCP FTP (Windows)

  Yalnızca Windows’ta çalışan WinSCP FTP, aynı ekranda çok sayıda oturumu mümkün kılmaktadır. Böylece aynı anda birden fazla işin tamamlanması mümkün olmaktadır. WinSCP ile gönderilen tüm dosyaların şifrelenebilmesi nedeniyle şirketlerde kullanımına sıklıkla rastlanmaktadır. 

  FTP’nin Faydaları

  FTP'nin Faydaları
  FTP büyük miktardaki küçük dosyaların yanı sıra büyük bireysel dosyaların transferini kolaylaştırır. İhtiyacınız olan kapasiteye sahip olmayan bir dosya aktarma yöntemi seçildiği durumlarda aktarımların ve bağlantıların başarısız olma olasılığı yüksektir. Günümüzde hassas dosyalar için gereken güvenliği FTP’nin üzerine yerleştiren şifreli dosya aktarım protokolleri bulunur. Daha spesifik olarak, FTPS ve SFTP, son derece güvenli dosya aktarım özelliklerine ihtiyaç duyan kuruluşlar için seçeneklerdir. 
  Çoğu modern FTP sağlayıcısı, kullanıcılara dosyaları üzerinde yüksek düzeyde kontrol sağlayan yönetim panoları sunar. Bu kontroller, yöneticilerin FTP sunucularında depolanan dosyaları karşıya yüklemek, indirmek, paylaşmak, düzenlemek ve hatta silmek için kullanıcı bazında izinler vermesine olanak tanır.

  Yazıyı Paylaşın:
  Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

  Bu yazı için 0 yorum yazılmıştır.

  E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.