NEDEN .NET DOMAIN?

daha.net üzerinden alacağınız alan adları anında aktif olur ve dns yönetimi tamamen ücretsizdir!

.NET Domain künyesi

 • Kullanım alanı Herkes tarafından tercih edilebilir ve kullanılabilir alan adı uzantısıdır.
 • Kayıt koşulu Kayıt koşulu yok. Herkes tarafından kayıt edilebilir.
 • Karakter sayısı 3 ile 63 karakter
 • Whois gizliliği Mümkün
 • Satın alma süresi 1 ile 10 yıl
 • Özel koşulları Özel koşul yok
 • Transfer Transfer edilebilir. (Tescil edilen ilk 60 gün transfer edilemez.)

.NET Domain avantajları nelerdir?

 • Güvenilir
 • Popüler ve Sıkça Tercih Edilir
 • Akılda Kalıcıdır
 • Markalar Tercih Eder
 • Domain Satış Piyasasında Yüksek Değere Sahip
DİĞER HİZMETLERİMİZ

Bu ürünlerden birini arıyor olabilirsiniz!

Kaliteli bir hizmet almak için, popüler hizmetlerimizi inceleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

.NET Domain hakkında bilmeniz gerekenler

.NET Domain hakkında sıkça sorulan soruları sizler için cevapladık.

.Net Domain Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?

Web sitesi adreslerinin iki ana bileşeninden biri olan alan adını hemen herkes bilse de alan adı uzantıları hakkında çoğu kişi bilgi sahibi değildir. Web siteleri için kullanılabilecek çok fazla sayıda alan adı uzantısı olsa da bazı alan adı uzantıları dünya genelinde popülerdir ve pazar payının çoğunluğu onlara aittir. Üst düzey bir alan adı olan .net ağ kelimesinden türetilmiştir. Orijinal olarak ağ teknolojisi alanında faaliyet göstermekte olan şirketler için geliştirilen .net dünyanın farklı lokasyonlarında yer alan ve çevrim içi işlerini başlatmak isteyen şirketlerin kullandığı en popüler alan adlarından biri olma özelliğine sahiptir. İnternetle ilgili işlem yapan kişiler, kurumlar ve kuruluşlar için geliştirilmiş olan .net uzantısı internet servis sağlayıcıları tarafından kullanılır. Üst seviye domainler olan .net herkes tarafından tercih edilen ve kullanılan bir alan adı uzantısıdır. .net alan adı uzantısı birincil işlevi topluluk ya da paylaşım olan çevrim içi işletmeleri kullanması amaçlanan bir ağ oluşturma sitesini belirtmektedir. .net her tür girişimcinin kendi sektöründe sahip olduğu güvenilir imajı pekiştirmek amacıyla tercih edebileceği birinci sınıf bir alan adı uzantısıdır. Diğer bir deyişle .net, teknoloji alanında faaliyet gösteren web sitelerinin bir şemsiye altında toplanması amacıyla oluşturulmuş bir alan adı uzantısı olmakla birlikte bu konuda herhangi bir kısıtlama olmadığından .net de .com alan adı uzantısı gibi herkes tarafından kullanılabilir.

Neden .Net Domain Satın Almalıyım?

Genellikle web siteleri için .com uzantısına ek olarak .net uzantısının da satın alınmasını önerirler. Böylece ilgili web sitesinin adını .net uzantısıyla kullanabilecek rakiplerden ve kötü niyetli kişilerden uzak durulabilir. Mevcut alan adının .net uzantısını satın almak aynı zamanda ilerleyen zamanlarda markanın genişletilmesi noktasında önemli bir avantaj haline gelebilir. Web hosting hizmetiyle birlikte alan adı kaydedilirken yapılması gereken akılda kalıcı ancak web sitesini yansıtan bir isim seçmektir. .net uzantısı .com gibi diğer üst düzey alan adlarına oranla daha az kullanıldığından .net kullanmak web sitelerinin arama motoru sonuçlarında daha üst sıralamalarda olmasını sağlar. .net uzantılı alan adlarını kullanan web siteleri güvenilir ve daha olumlu bir marka imajı çizerler. İlettikleri topluluk duygusu sayesinde web sitesi ziyaretçilerinin kendilerini markanın bir parçası olarak hissetmesini sağlarlar. .net uzantılı alan adları .com’a göre daha az popüler olmakla birlikte bu alan adı uzantısını tercih edenlere pek çok farklı fayda sağlar. Bu nedenle web sitesi için .net’in tercih edilen alan adı uzantısı olması ya da web sitesinin .net alan adının da kaydettirilmesi oldukça doğru bir adım haline gelebilir. .net alan adı uzantısına sahip olmak zaman içerisinde işletmenin ve markanın farklı nişlere genişlemesine katkı sağlayan bir unsur olabilir. Diğer yandan marka kimliğini olası dolandırıcılık tehlikelerine karşı koruma görevini üstlenir.

.Net Alan Adı Neden Bu Kadar Popüler?

İnternet ortamında varlığını sürdüren web sitelerine ulaşmanın tek yolu tarayıcının adres çubuğuna web sitesinin IP adresinin ya da alan adının girilmesidir. Ziyaret edilmek istenilen her bir web sitesinin IP adresini akılda tutmanın zordan öte imkansız olduğu göz önünde bulundurulursa domain name de denilen alan adlarının ne kadar önemli olduğu açıkça görülebilir. Alan adları kadar önemli olan diğer bir unsur ise alan adı uzantılarıdır. Web sitelerinin tümü, sahip oldukları alan adlarının sonuna bir alan adı uzantısı almak zorunda olup tercih edebilecekleri çok fazla sayıda alan adı uzantısı bulunmaktadır. .net dünya genelinde en popüler alan adı uzantılarından biri olarak kabul edilir. Web sitesi için tercih edilen .com alan adı uzantısının mevcut olmaması büyük bir olasılıkken bu .net için daha düşük bir olasılıktır. .net internet, ağ ve e-mail servis sağlayıcıları için geliştirilmiş bir alan adı uzantısı olsa da herkes tarafından kullanılması mümkündür. İnternet, veri tabanı barındırma, ağ oluşturma, e-posta barındırma ya da benzer hizmetler sunan web sitelerinin ilk tercihi .net alan adı uzantısını kullanmaktır. Ayrıca .net alan adı uzantısı pek çok durumda markalar için en uygun alan adı uzantısı özelliğine sahiptir. Alan adı kayıt kuruluşlarının .com ala adı uzantısı karşısında sundukları en iyi alternatif .net’tir.

.Net Alan Adı İle Marka Tescili Yapabilir miyim?

Marka tescili yapılması için .net alan adı uzantısına gerek olmamakla birlikte marka isminin ilgili sınıflarda müsait olması halinde marka tescili yapılması mümkündür. Her ne kadar alan adı ve marka birbirine geçmiş kavramlar olarak değerlendirilse de aralarında önemli farklar vardır. com.tr dışındaki alan adlarının satın alım süreçleri domain sağlayıcılardan online olarak yapılabilir. Bu durum com.tr alan adlarında biraz daha farklı olup marka tescili önem kazanır. Tescilli bir markaya sahip olma, marka tescili başvurusunda bulunma ya da ticari olarak vergi mükellefi olma ve kayıt edilmek istenilen alan adının uyumluluğu değerlendirilir. Ticari bir faaliyet yürütmek isteyelerin tercih ettikleri alan adı içinde kullandıkları anahtar kelimelerle arama motorlarında kullanılan anahtar kelimeler nedeniyle marka ihlalleri yaşanması söz konusu olabilir. Bu nedenle yalnızca alan adı yetmemekte ve mutlaka marka tescili yapılması gerekmektedir. Tescilli marka sahiplerinin bir domaini durdurması ya da tescilli olunan markaya ait alan adlarını satın alması gibi hakları vardır. Markayla arama motorlarında kullanılan ya da alan adında geçen anahtar kelimelerin ilişkisi adeta bir bütünün ayrılmaz parçaları olarak değerlendirilmelidir. Marka alan adı sahiplerinin web sitelerinin üzerinden ticari faaliyete başlamalarından önce web sitesi üzerinden kullanacakları marka da dahil olmak kaydıyla domain adını tescil ettirmeleri ve koruma altına almaları ticari açıdan dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biridir. Bu nedenle yalnızca alan adı almanın yeterli olmadığı mutlaka marka tescilinin de yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

.Net Domain Adresimin Whois Bilgilerini Gizleyebilir miyim?

.net domain adresinin Whois bilgilerinin gizlenmesi mümkündür. Gizli WHOIS kaydı/bilgisi domain kaydı sırasında kayıt operatörüne verilen kişisel bilgilerin sorgulama sırasında görünmemesi amacıyla domain sahibinin isteği üzerine gizlenmesini sağlayan bir hizmettir. WHOIS veritabanı; her alan adı satın alımında kayıt şirketleri tarafından kamuya açık olarak paylaşılan ad, soyad, iletişim bilgileri ve e-posta adresi gibi bilgiler, içerir. Bu bilgilerin halka açık olarak kalması birçok farklı olumsuzluk yaşanmasına neden olabilir. Gizli WHOIS kaydı hizmetinden yararlanılarak bu bilgiler genel görünümden kaldırılabilir ve iletişim bilgilerinin gizli tutulması sağlanır. WHOIS bilgilerinin açık olması alan adı sahibinin spam’a açık hale gelmesinin en önemli nedenidir. Kimlik hırsızları, web sitesinin kontrolünü ele geçirme, alan adı sahibinin adına hesaplar oluşturma ya da farklı şekillerde dijital kargaşa yaratma amacıyla Whois bilgilerini kullanabilirler. WHOIS gizliliği alan adı sahibinin kimliğinin ve özel bilgilerinin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi riskini ortadan kaldırı. Bunun yanı sıra birçok kişi de profesyonel yaşamları ile özel yaşamlarını ayrı tutma amacıyla Whois gizleme hizmetinden yararlanmayı tercih ederler. Kişisel bilgilerin ele geçirilmesine yönelik olarak interneti tarayan botlar web sitelerinin ne kadar popüler olduğu ve ne kadar trafik aldığıyla ilgilenmez. Yalnızca yeterli güvenliğe sahip olmayan her web sitesini potansiyel bir hedef olarak görür. Bu nedenle WHOIS bilgisinin kamuya açık olması güvenlik açısından çok önemli bir risk haline gelebilir.

.Net Alan Adının Kayıt İşlemi Ne Kadar Sürüyor?

.net alan adı kayıt işlemleri anında gerçekleştirilir. .net uzantılı alan adı kayıt işlemlerinin tamamlanmasıyla her tür web sitesi için kolay hatırlanacak alan adlarına sahip olmak, marka bilinirliğini ve güvenilirliğini artırmak mümkündür. .net dünya üzerinde en çok tercih edilen alan adı uzantılarından biri olmasının yanı sıra .net kayıtlı alan adı sayısı da her geçen gün artmaya devam etmektedir..net uzantılı alan adı tescilleri bireysel olarak yapılabilir. Aynı zamanda şirket ya da tüzel kişiler tarafından da .net tescillerinin yapılması mümkündür. .net için herhangi bir belge ya da doküman gereksinimi yoktur. .net alan adının tescil ettirilmesi için ticari marka gereksinimi yoktur. .com’dan sonra en popüler ve en çok kayıt edilen 2.alan adı uzantısı olduğu için .net’in dünya çapında yüksek düzeyde bilinirliği vardır. Kayıt etmek istediği .com uzantılı alan adı bir başkası adına kayıtlı olan kişiler de dünya genelinde yüksek bilinirliğe sahip bir alan adı uzantısını kullanmak isteyen kişiler de .net uzantılı alan adlarını tercih edebilirler. .net uzantılı alan adlarını tercih edenler kurumsal e-posta hizmetlerinden yararlanabilirler. Bu sayede e-mail alışverişi yapabilecekleri gibi ihtiyaçlarına göre hosting paketlerini seçerek web sitelerini de yayınlayabilirler. Ya da yalnızca .net uzantılı alan adını kayıt ettirerek koruma altına alabilirler.

Türkçe Karakterli .Net Domain Satın Alabilir miyim?

Türkçe karakterli .net domain satın alımı yapılamamaktadır. Türkçe karakterli alan adı kullanımı beraberinde bazı avantajları ve dezavantajları getirir. Alan adındaki anahtar kelimelerin arama motoru sorgularındaki anahtar kelimelerle tam olarak eşleşmesi noktasında bir avantaj olabilse de bazı tarayıcıların Türkçe karakterleri desteklememesi nedeniyle adres satırındaki alan adına ait kelime içinde ilgisiz harfler ortaya çıkabilir. Diğer yandan internet kullanıcılarının büyük çoğunluğu web sitelerine girerken Türkçe karakter kullanmamaya alışmıştır ve bu kolay yıkılabilecek bir alışkanlık değildir. Türkçe karakterli alan adları doğrudan web sitesine girişler noktasında da bazı olumsuzlukları beraberinde getirir. Türkçe içeriklerin olduğu ve Türkiye’deki internet kullanıcılarının hedeflendiği web sitelerinde tr uzantısının tercih edilmesi mümkün olsa da alan adının içerisinde Türkçe karakterlere yer verilmesi hem markalaşma hem kullanım noktasında birtakım pürüzlerle karşı karşıya kalınmasına neden olabilir. Bu nedenle yalnızca arama motorları perspektifinde değerlendirme yapılması, anahtar kelime bazlı ivme yakalamaktansa kullanıcı deneyimine önem verilmesi gerekliliği göz ardı edilmemelidir. Yapılan araştırmalara göre Türkçe karakterli domain satın alma yoluyla SEO çalışmalarını desteklemeyi ve arama sonuçlarında üst sıralara çıkmayı planlayan web siteleri bu hedeflerine ulaşamamaktadır. Ayrıca Türkçe karakterli domain kullanımı sosyal medyada link paylaşımı konusunda da sorunlar yaşanmasına neden olarak web sitesinin, ürünlerin ya da hizmetlerin sosyal medyada geniş kitlelere ulaşması noktasında önemli bir engele dönüşebilir.

.Net Domainlerin SEO Açısından Faydaları Nelerdir?

Alan adları organik sıralama sonuçlarını doğrudan etkileyen bir faktör olmamakla birlikte akılda kalıcı bir isim seçmenin önemi yadsınamaz. Hatırlanması kolay bir alan adı, arama sonucu tıklamalarının yükselmesi ve daha iyi sayfa etkileşimi gibi pek çok fayda sağlayarak marka bilinci oluşturma ve marka bilinirliğini artırma oktasında katkı sağlar. Üstelik bunların her ikisi de doğrudan sıralama faktörleri arasında yer alır. Alan adı seçilirken SEO düşünülmelidir. Ancak anahtar kelimelerin, alan adları için SEO’nun en önemli kısmı olmadığı unutulmamalıdır. Alan adlarına bakan internet kullanıcılarının markayı, işletmeyi ve sunduklarını tanıması istenir. SEO için optimize edilmiş alan adları; ilgili, marka ve web sitesinin amacını, içeriğini iletme özelliği taşımalıdır. Web sitesinin iyi sıralanması için alan adında anahtar kelimelere sahip olunması zorunlu değildir. Bunun yerine marka ve faaliyet alanı ile ilgili, basit, akılda kalıcı ve etkili alan adları oluşturmaya odaklanmalıdır. Tutarlı ve güvenilir bir markaya sahip çevrim içi bir varlık oluşturmak SEO çalışmalarını tamamlayacaktır. Kısa, basit, akılda kalıcı ve tıklamaya değer bir alan adı oluşturma amacıyla ilgili ve anahtar kelimelerin karışımının kullanılmasının arama motorlarında üst sıralarda yer alma şansını artırabileceği ancak arama motorlarının web sitesini spam olarak görmesinin engellenmesi için aşırı anahtar kelime kullanımından ve alan adının aşırı optimizasyonundan kaçınmak gerektiği unutulmamalıdır.

Kaç Yıllığına .Net Domain Kayıt Edebilirim?

.net domain en az 1 ve en çok 10 yıllığına kayıt ettirilebilir. Web sitesi adresini oluşturan bileşenlerden ilki olan alan adı web sitesini, bir bireye ya da şirkete bağlayan unsurdur. Genellikle işletmenin adını içerir veya işletmenin sunduklarını anlatır ya da her ikisini birden kapsayabilir. Ardından söz konusu web sitesinin ne tür bir web sitesi olduğunu tanımlamada kullanılan alan adı uzantısı yer alır. Binden fazla alan adı uzantısı bulunmakla birlikte bazı alan adı uzantıları dünya genelindeki kullanımın büyük kısmını oluşturur. .net, .com ile birlikte en sık kullanılan iki alan adı uzantısından biridir. Çevrim içi erişimlerini genişletmeyi hedefleyen bireyler ve işletmeler genellikle .com ya da .net alan adı uzantılarını kullanmayı tercih etmektedir. Seçilen alan adı uzantıları internet kullanıcılarının web sitesi ile ilgili beklentileri üzerinde etkilidir. Doğru alan adı uzantısı seçmek kullanıcılar için doğru beklentiyi belirleme görevini üstlenir. .net genellikle şemsiye sitelerle diğer bir deyişle çok çeşitli küçük web sitelerine ev sahipliği yapan web siteleriyle ilişkilendirilir. .net uzantılı alan adları web sitelerinin öne çıkmasını, arama sonuçlarında .com uzantılı alan adlarını kullanan rakipleri karşısında daha iyi arama motoru sıralamalarına sahip olmasını ve doğru seçimler yapıldığı takdirde profesyonel olarak son derece iyi bir görünüm yakalamasını sağlar. Ayrıca .net domain tercih ederek çok benzer domain name’lere sahip olan sektörel rakiplerden kendilerini koruma imkanını da sunar.

.Net Domain Satın Alabilmek İçin Evrak/Belge Gerekli mi?

.net domain satın almak için herhangi bir belge ya da resmi evrak ibrazı gerekliliği bulunmamaktadır. .net başlangıçta internet sağlayıcıları ile e-posta siteleri gibi ağ kuruluşları için tasarlanmış olmasına karşın giderek artan popülaritesiyle .com’un en güçlü alternatifi haline gelmiştir. .com uzantılı alan adlarına oranla çok daha az sayıda .net uzantılı alan adı kaydı vardır. Bu durum kişilerin ve kurumların diledikleri alan adına sahip olmaları noktasında önemli bir avantaj haline gelebilmektedir. Diğer yandan sahip olduğu özgün tasarım, .net sitelerinin çoğunlukla etraflarında bir topluluğa sahip olmakla ilişkilendirilmelerini sağlar. Bu da olumlu bir imajı teşvik etme noktasında oldukça etkilidir. .net uzantılı alan adıyla markalaşma sağlanması için mükemmel alan adıyla eşlenmesi çok önemlidir. İdeal alan adları işi ya da işletmenin ne yaptığını belirtir. Alan adlarının belirleyici özellikleri ise açık, net, özlü, kısa ve akılda kalıcı olarak sıralanabilir. İlk adım işletme adının bir etki alanı olarak kayıtlı olup olmadığını kontrol etmek olmalıdır. Alan adı olarak işletme adının kullanılması, işletmenin mantıksal uzantısı olduğundan idealdir. İşletme adı yoksa değiştirici kelimeler eklenmesi faydalı olabilir. Ya da işletmeye özgü bir terim bulunması ve bu terimin markanın web sitesinde kullanılması söz konusu olabilir. Bu sayede bezersiz bir web kimliği oluşturma şansı elde edilebilir. .net uzantılı ve doğru seçilmiş, mükemmel bir alan adı oluşturarak akılda kalıcı, benzersiz ve işinize uygun web adresine sahip olma imkanına sahip olabilirsiniz.