NEDEN .COM DOMAIN?

daha.net üzerinden alacağınız alan adları anında aktif olur ve dns yönetimi tamamen ücretsizdir!

.COM Domain künyesi

 • Kullanım alanı Herkes tarafından tercih edilebilir ve kullanılabilir alan adı uzantısıdır.
 • Kayıt koşulu Kayıt koşulu yok. Herkes tarafından kayıt edilebilir.
 • Karakter sayısı 3 ile 63 karakter
 • Whois gizliliği Mümkün
 • Satın alma süresi 1 ile 10 yıl
 • Özel koşulları Özel koşul yok
 • Transfer Transfer edilebilir. (Tescil edilen ilk 60 gün transfer edilemez.)

.COM Domain avantajları nelerdir?

 • Güvenilir
 • Popüler ve Sıkça Tercih Edilir
 • Akılda Kalıcıdır
 • Markalar Tercih Eder
 • Domain Satış Piyasasında Yüksek Değere Sahip
DİĞER HİZMETLERİMİZ

Bu ürünlerden birini arıyor olabilirsiniz!

Kaliteli bir hizmet almak için, popüler hizmetlerimizi inceleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

.COM Domain hakkında bilmeniz gerekenler

.COM Domain hakkında sıkça sorulan soruları sizler için cevapladık.

.com Domain Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?

İnternet’in Alan Adı Sistemi’nde yer alan üst seviye alan adlarından biri .com alan adıdır. 1985 yılında İngilizce’de ticari anlamına gelen “Commercial” kelimesinden türetilmiş olan .com önceleri ticari kuruluşlar tarafından tescil edilen alan adları için orijinal kullanım amacını taşırdı. Daha sonra genel amaçlı kullanıma açılmıştır. En yaygın kullanılan alan adı olduğu için ziyaretçiler açısından da oldukça tanıdık bir alan adı uzantısıdır. Bu özelliği nedeniyle internet kullanıcılarına da büyük ölçüde kolaylık sağlar. Web siteleri için seçilen ismin; .com ya da diğer uzantılarla kullanılan hali Alan Adı ya da Domain Adı olarak adlandırılır. Alan adı diğer bir deyişle Domain Adı (Domain Name) internet otoriteleri tarafından geliştirilen bir isimlendirme yöntemidir ve hatırlanması zor olan IP adresleri yerine kullanılır. Alan adları, kullanıcıların internette istediklerini bulmaları ve web sitelerine erişmeleri noktasında oldukça kolay bir yol sağlarlar. Web sitesi adresinde yer alan noktayı takip eden karakterler olan alan adı uzantısı, web sitelerinin kategorilerini ya da ülke kodlarını belirlemede kullanılır. .com en eski ve en yaygın kullanılan alan son ekidir. Etki alanı uzantısı olarak bilinmesine karşın arama motorlarının ve arama motoru optimizasyonunun gelişmesiyle önemi artmıştır. Google açısından .com TLD’si olan web siteleri ön plandadır. SEO uzmanlarına göre alan adı uzantısı .com olarak web siteleri arama motoru sıralamalarında kendilerine daha üst sıralarda yer bulurlar.

Neden .com Domain Satın Almalıyım?

.com web sitesinin gerçek ve güvenilir olduğunu gösteren tek alan adıdır. Kullanıcılar .com alan adına sahip web sitelerini ziyaret etmeyi daha çok tercih ederler. Arama motorları bazı durumlarda .com’u diğer alan adlarından daha çok tercih ederler. Bu nedenle .com web siteleri için her zaman artı puandır. Günümüzde web sitelerinin %52’si .com alan adı kullanırlar. Şirketler web sitelerini pazarda çok daha iyi bir konuma getirmek için .com alan adlarını tercih ederler. Tüm bunların yanı sıra web sitesinin .com alan adına sahip olması köklü bir şirket olunduğuna dair işaret olarak kabul edilir. Web sitesine güvenilirlik getiren .com aynı zamanda piyasada tanınmış ve köklü olduğunu gösterir. Bu nedenle birçok şirket .com’u yalnızca web sitelerinin daha güvenilir gözükeceğini bildikleri için tercih ederler. Ayrıca .com’un TLD’lerle ilgili herhangi bir özel gereksinimi yoktur. Yani dünyanın herhangi bir ülkesindeki web sitesi herhangi bir kısıtlamaya ya da kurala tabi olmadan .com alan adı alabilir. SEO açısından .com alan adı oldukça avantajlıdır. Aynı zamanda web sitelerine dünya çapında erişim imkanı verir. Böylece şirketler ürünlerini ve hizmetlerini dünya çapında tanıtabilirler. Bu nedenle markalarını dünya çapında tanıtmak isteyen şirketler .com alan adını tercih ederler. Dünya çapındaki en popüler üst düzey alan adı .com’dur. bu alan adının doğru kullanılması, büyük markaların web sitesine bağlantı vermesini teşvik eder. Alan adının anahtar kelime içermesi durumunda arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer bulma şansı artar.

.com Alan Adı Neden Bu Kadar Popüler?

.com alan adı dünya genelindeki en yaygın uzantıdır ve genellikle şirketler açısından çok değerlidir. Bunun temel nedeni, internet kullanıcılarının çoğunun herhangi bir web sitesine “(işletme adı).com” şekliyle ulaşılacağını varsaymasıdır. Bu durum; uzantı, ticari markalı işletme adının bir parçası olmadığı sürece geçerlidir. Google .com uzantılı web sitelerine öncelik verir. Çünkü, internet kullanıcıları varsayılan olarak .com alan adlarını kullanırlar. Web’deki tüm sitelerin %50’den fazlası .com alan adını kullanırlar. Tüm bu etkenler göz önünde bulundurulduğunda .com uzantısının web sitelerinin arama motoru sıralamalarını olumlu yönde etkilediği söylenebilir. Herhangi bir markanın web sitesinde .com uzantısını görmek internet kullanıcıları arasında güvenilirlikle eş anlama gelir. Aynı şekilde .com uzantısına sahip olmak markanın daha yerleşik olduğu izlenimini yaratır. Yoğun kullanımı nedeniyle bir .com’a sahip olmak internet kullanıcılarının web sitesini ziyaret edip etmemesi noktasında önemli bir fark yaratabilir. Her zaman geçerli olmasa da arama motorları ülkeye özgü olmayan alan adlarını evrensel arama sonuçlarında, bazen dünyanın belirli bölgelerine daha özgü olduğu varsayılan belirli ülke kodu alan adlarından daha iyi sıralamaktadır. İnternet kullanıcılarının genel yaklaşımı göz önünde bulundurulduğunda .com hem yansıttığı güvenilir imaj hem de akılda kalıcılık gibi faktörlerde diğer alan adı uzantılarına göre çok daha ön planda ve avantajlı olarak kabul edilir.

.com Alan Adı İle Marka Tescili Yapabilir miyim?

Yıllık domain ücretinin ödenmesi durumunda herhangi bir özel şart aranmadan .com alan adı ile marka tescili yapılması mümkündür. İnternet üzerinde web sitesinin alan adı olan domain uzantıları hem firmalar için hem şahıslar için son derece önemlidir. Bu aşamada alınmak istenilen domain’in bir başka firma ya da şahıs tarafından kullanılıp kullanılmadığı diğer bir deyişle bir başka firma ya da şahıs tarafından tescil ettirilmiş olup olmadığı çok önemlidir. Ülkemizde .com.tr son derece önemli bir domain uzantısıdır. Herhangi bir şirketin Türkiye’de faaliyet gösterdiğini gösterir nitelikte olduğundan büyük bir prestij unsurudur. Bunun sonucu olarak yapılan düzenlemeler kapsamında limited şirketler, şahıs şirketleri ve kişiler .com.tr domaini ile marka tescili yaptırabilirler. .com.tr marka tescili başvurusunun yapılabilmesi için ilk koşul doğru sınıflandırma yapılmış olmasıdır. Yapılan marka başvurusu titiz bir şekilde takip edilmeli ve sonuçlanması sağlanmalıdır. Marka tescilinin yapıldığına ilişkin gerekli tescil belgesinin alınmasının ardından alan adı yönetimine markanın tescil edildiğini gösteren nitelikte belgenin kopyası ibraz edilmelidir. Tescil edilen alan adının devredilmesi yalnızca markanın devri durumunda mümkün olabilir. .com.tr uzantılı alan adı marka tescili başvurusu, marka vekilleri aracılığıyla Türk Patent Enstitüsü’ne yapılır. ODTÜ’nün ilgili departmanına belgeler ibraz edilir. Marka tescili yaklaşık 10 ay sürse de domain adının alınması için bu kadar beklemeye gerek yoktur. Marka tescili başvurusunun yapılmasıyla birlikte domain için başvuru yapılması da mümkündür.

.com Domain Adresimin Whois Bilgilerini Gizleyebilir miyim?

Domain kayıt işlemlerinde kullanılan ad-soyad, adres, telefon ve mail adresinin 3.kişilere gösterilmemesine Whois Gizleme denilir. Domain kaydederken kişisel bilgilerin başkaları tarafından görülmesi istenilmediğinde gizlenmesi tercih edilebilir. Bu durumda Whois sorgularında bu bilgilerin görülmesi engellenmiş ve kişisel bilgiler korunmuş olur. Alan adı gizliliği domain sahibi olan kişinin ya da kurumun özel bilgilerinin kamuoyundan gizlenmesine imkan veren bir hizmettir. Domain kayıt bilgilerinin içinde domain sahibine ilişkin kişisel bilgiler vardır. Bu bilgiler dünya genelinde domain otoritesi olan ICANN tarafından herkesin erişim sağlaması mümkün olan kamuoyuna açık bir veri sistemi üzerinde saklanmaktadır. Ancak bu bilgilerin kötü niyetli kullanımı sonucunda domain sahibinin maddi ve manevi zararla karşı karşıya kalması söz konusu olabilir. Whois bilgilerindeki telefon numaraları kullanılarak istenmeyen SMS gönderimleri yapılabilir, telefonla ulaşılarak ücret talep edilmesi söz konusu olabilir ya da alan adının alınması için baskı yapılabilir. Ayrıca mail bilgileri kullanılarak spam mail gönderimi yapılabileceği gibi adres bilgileri kullanılarak kişiye ulaşılabilir. Bu tür olumsuz durumlarla karşı karşıya kalınmaması için alan adı Whois gizleme özelliğinden yararlanılabilir. Alan adı isteğe bağlı olarak Whois özelliği olmadan da kullanılabilir. Domain Whois Gizleme işlemi alan adının kayıtlı bulunduğu domain firmasının kontrol paneli üzerinden gerçekleştirilebilir. Whois Gizleme işlemi yapıldıktan sonra Whois Sorgulama işlemi ile bilgilerin gizlenip gizlenmediğinin kontrol edilmesi mümkündür.

.com Alan Adının Kayıt İşlemi Ne Kadar Sürüyor?

Web sitelerinin internet ortamındaki adresine domain denilir. Domainler www. İle başlar ve sonunda .com gibi uzantılar yer alır. Teknik olarak DNS adresinden oluşan domain Türkçe’de alan adı olarak anılır. İnternet üzerinde yayımlanacak bir web sitesi açmanın ilk adımı kişiye özel bir alan adı satın almaktır. Bir başkası tarafından kayıt edilmiş bir alan adının bir başka şahıs ya da firma tarafından kayıt edilmesi mümkün değildir. Alan adları en az 1 yıllık olarak kayıt edilir ve kayıt süresi sona ermeden yenileme işlemi yapılması gerekir. Aksi takdirde alan adı boşa düşebilir ve bir başkası tarafından satın alınabilir. Alan adı satın almak için ilk olarak kayıt edilmek istenilen alan adı sorgulanmalıdır. Yapılan sorgulama sonucunda alan adının müsait olduğu görülürse alan adı satın alınabilir. Bu aşamada alan adının kayıt edilmek istendiği süre belirlenir. Ödeme işlemi tamamlandıktan sonraki birkaç dakika içinde alan adı aktif olur. Alan adlarının yüzlerce farklı uzantı ile kayıt edilmesi mümkündür. Alan adı uzantısı ise alan adının noktadan sonra gelen kısmına verilen isimdir. .com, .net ve .org en popüler alan adı uzantılarıdır ve her alan adı uzantısının farklı tescil fiyatları vardır. Alan adı kayıt işlemi sırasında alan adı kayıt bilgilerinin doğru ve eksiksiz bir şekilde girilmesi çok önemlidir. ICANN kuralları kapsamında Whois bilgileri güncel olmayan alan adlarının askıya alınması hatta domain sahibinin elinden alınması söz konusu olabilir.

Türkçe Karakterli .com Domain Satın Alabilir miyim?

daha.net olarak Türkçe karakterli alan adı desteğimiz bulunmamaktadır. Web tasarım sürecinin en önemli ve zorlayıcı adımı belki de alan adının yani domain’in seçilmesidir. Bu süreçte Türkçe karakterli alan adları da seçenekler arasında yer alabilir. Hatta 2006 yılında ICANN’in başlattığı uygulama kapsamında alan adlarının IDN denilen bir sistemle çevrilmesine bağlı olarak Türkçe karakterli alan adı da alınabilir. Ancak bu durumda satın alınan domain aslında gerçek bir Türkçe domain değildir. Bunun nedeni ICANN’in yalnızca İngilizce’yi desteklemesidir. Türkçe karakterli domain kullanılması durumunda sosyal medya paylaşımlarında web sitenizin linki içinde aslında web sitenizin adıyla alakalı olmayan semboller ve özel karakterler görülebilir. Çünkü sosyal medya botları kullanılan IDN maskesi altındaki gerçek alan adını görüp bu şekilde paylaşım yapılmasını sağlayabilirler. Sosyal medyada bu şekilde paylaşılan linkler kullanıcıların spam link olarak algılamasına neden olabilir ve paylaştığınız linke kimse tıklamaz. İnternet kullanımı markalara global pazarlarda geniş kitlelere erişme imkanı verir. Bu aşamada Türkçe karakterin yer almadığı domain name’lerin kullanılması avantajdan öte bir zorunluluk olarak değerlendirilebilir. Ayrıca dünya genelindeki internet kullanıcıları web adreslerini İngilizce karakterler ile kullanmaya alışık olduklarından Türkçe karakterleri domain name alınması durumunda dahi web adresinize yine İngilizce karakterlerle ulaşmayı deneyeceklerdir. Türkçe karakterli alan adları almak arama motoru sıralamalarında SEO kaybına ve sıralamada düşüşe neden olabilir. Bu nedenle Türkçe karakterli alan adının neden olabileceği aksaklıklar yaşamamanız için İngilizce karakterli alan adları seçmeniz daha doğru bir adım olacaktır.

.com Domainlerin SEO Açısından Faydaları Nelerdir?

Domain uzantılarının Google gibi arama motorlarının sıralama algoritmaları üzerinde ne ölçüde etkisi olduğuna dair kesin bir bilgi yoktur. Bununla birlikte .com uzantılı domainler doğrudan SEO’ya etki etmese de akılda kalıcı olması nedeniyle SEO üzerinde dolaylı etkileri vardır. Aynı zamanda ziyaretçi sadakatini artırdıkları için SEO’ya dolaylı olarak etki ederler. Özellikle yerel SEO çalışmalarında her ülke özelinde o ülkeye ait uzantıların kullanılması çok önemlidir. Bu kapsamda ülkemiz için en prestijli uzantı .com.tr’dir. domain uzantılarının SEO açısından önemini temelde, kullanıcıların bu uzantılara yüklediği anlamlar belirler. Bu nedenle kullanıcılar nezdinde .com ve .com.tr’nin prestijli olması bu uzantıları arama motorları nezdinde de değerli kılar. Domain uzantısı seçilirken web sitesinin amacına göre tercihte bulunulmalıdır. Öncelikle web sitesinin yerel mi global mi olacağı belirlenmelidir. Global siteler için .com uzantısı, ülkemizde bölgesel hizmet sunacak web siteleri için .com.tr uzantısı tercih edilmelidir. SEO açısından .com en çok tercih edilen ve ziyaretçi çeken uzantılar olarak bilinir. Doğru alan adı uzantısının seçilmesi markaların dijital dünyadaki konumunu sağlamlaştırabilir. Aynı zamanda hem markanın prestijini artırır hem de hedeflenen kitleye çok daha hızlı ve kolay ulaşma imkanı verir. Alan adı seçiminin SEO’ya etkisi olsa da yalnızca alan adı ve alan adı uzantısının doğru seçimi ile SEO çalışmalarının tamamlandığı düşünülmemelidir.

Kaç Yıllığına .com Domain Kayıt Edebilirim?

Domain kayıt işlemi sınırsız yapılamaz. Bu nedenle domain satın alınırken belirli bir süreliğine satın alım yapılması mümkündür. Daha sonra satın alınan alan adı ile ilgili yenileme işlemi yapılabilir. Domain kayıt işlemi süresi alan adı uzantısına göre değişiklik gösterebilir. Domain kayıt işlemi minimum 1 yıllığına yapılır..com alan adı uzantısı için en çok 10 yıl ve .com.tr alan adı uzantısı için en çok 5 yıl süreyle satın alma işlemi yapılabilir. Süresi dolan alan adının yenilenmesi prosedürü alan adının uzantısına göre farklılık gösterebilir. .com alan adı uzantılarında domainin süre dolumundan 36 gün içinde aynı ücretten yenileme yapılması mümkündür. 36-66.gün arasında domain cezalı duruma düştüğünden daha yüksek bir ücret ile yenileme yapılabilir. Sonraki 5 gün süresince domain silinme periyoduna girer. Bu nedenle üzerinde herhangi bir işlem yapılması mümkün değildir. Söz konusu domain silinme periyodundan sonra herkesin satın alımı için uygun konuma gelir. .tr uzantılı domainlerde bu durum daha farklı bir süreç içinde ilerler. .tr uzantılı domain adresinin süresi dolduktan sonraki 90 gün içinde yenileme yapılması mümkündür. Bu sürenin sonunda ilgili domain adresi herkesin satın alımına açık konuma gelir.

.com Domain Satın Alabilmek İçin Evrak/Belge Gerekli mi?

.com domain satın almak için herhangi bir evrak/belge ibrazı gerekliliği yoktur. Satın alım işleminin tamamlanması için tercih edilen domain’in bir başka şahıs ya da firma tarafından kayıt edilmemiş olması yeterlidir. .com.tr uzantılı domainlerin satın alınması için uyulması gereken bazı şartlar ve ibraz edilmesi gereken bazı belgeler vardır. Bu nedenle .com.tr domain satın almak için faaliyet alanına uygun belgelerin ibraz edilmesi şartı aranır. Şahıs başvurusu yapılacağı yani şahıs olarak isim ve soyisimden oluşan domain satın alınmak istenildiği durumlarda başvuruyla birlikte nüfus cüzdanı fotokopisi iletilmelidir. İşletme olarak .com.tr uzantılı domain alınacağı durumlarda Alan Adı Tahsis Formu, Marka Tescil Belgesi, Marka Sahibinin Kimlik Fotokopisi gibi ek belgelerin ibrazı gerekir. Bunların yanı sıra dernek ve vakıflar için .org.tr ve okullar için .k12.tr gibi uzantılara başvurmak için de farklı şartlara uyulması ve bazı belgelerin ibraz edilmesi şartı vardır. .com.tr alan adı satın almak için alınmak istenilen alan adına uygun olmak üzere gerekli belgeler eksiksiz bir şekilde ibraz edilmelidir. Aynı zamanda alın adı satın almak için gerekli ödeme yapılmalıdır. com.tr uzantılı alan adı alınması için gereken belgeler ibraz edilerek başvuruda bulunulması ve başvurunun onaylanması gerektiğinden com.tr uzantılı web siteleri işletmelere prestij kazandırır ve internet kullanıcıları tarafından da bir güven unsuru olarak değerlendirilir.