NEDEN .ORG DOMAIN?

daha.net üzerinden alacağınız alan adları anında aktif olur ve dns yönetimi tamamen ücretsizdir!

.ORG Domain künyesi

 • Kullanım alanı Herkes tarafından tercih edilebilir ve kullanılabilir alan adı uzantısıdır.
 • Kayıt koşulu Kayıt koşulu yok. Herkes tarafından kayıt edilebilir.
 • Karakter sayısı 3 ile 63 karakter
 • Whois gizliliği Mümkün
 • Satın alma süresi 1 ile 10 yıl
 • Özel koşulları Özel koşul yok
 • Transfer Transfer edilebilir. (Domainin transferinden sonraki 60. günün sonunda)

.ORG Domain avantajları nelerdir?

 • Güvenilir
 • Popüler ve Sıkça Tercih Edilir
 • Akılda Kalıcıdır
 • Markalar Tercih Eder
 • Domain Satış Piyasasında Yüksek Değere Sahip
DİĞER HİZMETLERİMİZ

Bu ürünlerden birini arıyor olabilirsiniz!

Kaliteli bir hizmet almak için, popüler hizmetlerimizi inceleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

.ORG Domain hakkında bilmeniz gerekenler

.ORG Domain hakkında sıkça sorulan soruları sizler için cevapladık.

.Org Domain Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?

Bir web sitesi oluşturmaya gelince, alan adı uzantınızı düşünmek mutlak bir zorunluluktur. Alan adınız, web sitenizin ve çevrimiçi markanızın yüzüdür, ziyaretçilerin web siteniz hakkında öğrendiği ilk şeydir. Her alan adı benzersizdir, ancak en iyileri alakalı, tanıdık ve hatırlaması kolay olanlardır. Her ne kadar aralarından tercih yapılabilecek pek çok farklı alan adı uzantısı bulunsa da .org ve .com dünya çapında en güvenilir iki alan uzantısı olma özelliğine sahiptir. Hem .org hem de .com, üst düzey alan adlarıdır (TLD’ler) ve bir URL’deki son noktadan sonra görünen uzantılardır. Diğer yaygın TLD’ler .net ve .edu’dur. Tüm bunlar, URL’nize profesyonel bir görünüm kazandıracaktır. .org alan adı uzantısı “kuruluş” anlamına gelir ve en yaygın olarak kar amacı gütmeyen kuruluşlar için kullanılır. Ayrıca bazen kar amacı gütmeyen ancak halka ücretsiz bilgi ve kaynak sağlayan, örneğin halk kütüphanesi gibi web siteleri için de kullanılır. Bu TLD, kar amacı gütmeyen kuruluşlar için yapılmış ve bunlarla sınırlıdır. Bu kısıtlama yakın zamanda kaldırılmış olsa da, asıl amacı devam etmektedir. .org genellikle vakıflar ve hayır kurumları, eğitim hizmetleri, açık kaynaklı yazılım projeleri ve diğer kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından kullanılır. İnsanlara ücretsiz kaynak ve bilgi sağlayan web siteleri için de kullanılabilirler. Herhangi bir web sitesi bir .org uzantısı kullanabilir. Ancak çoğu için .org alan adının arkasındaki kuruluşun ticari olmadığı anlamına gelir.

Neden .Org Domain Satın Almalıyım?

.org uzantısına sahip web siteleri insanlara kendilerini daha güvende hissettirir. Bu uzantı aynı zamanda yalnızca para kazanmakla ilgili olmadığınız aynı zamanda kullanıcı deneyimine ve kaliteli içeriğe de odaklandığınız anlamına gelir. .com alan adları çok hızlı bir şekilde tükenmekle birlikte .org alan adları daha az kullanımda olduğundan istenilen alan adı seçme konusunda çok daha fazla alternatif vardır. .com, .org ve .net uzantılarının her biri muhtemelen farklı anlamlar taşır ve sizin için farklı beklentiler oluşturur. Hizmet veya kuruluş türünüzü uygun şekilde ileten bir uzantıya sahip bir alan adı seçmek önemlidir. Web sitenizi oluştururken çok çeşitli alan adı uzantıları arasından seçim yapabilirsiniz. Çoğu alan adı uzantısının kullanımda herhangi bir kısıtlaması yoktur ve son yıllarda birçok yeni alan adı uzantısı oluşturulmuştur. Ancak, uzantılar başlangıçta farklı web sitesi türleri için oluşturulmuştur. Belirli anlamları vardır. Sektörünüzde tanınabilir bir marka oluşturmak için, işinize uygun bir alan adı uzantısı seçmeniz gerekir. Bir .org alan adıyla bir kuruluş, köklü bir güven ve dürüstlük sağlar. .org uzantılı alan adları, kendini kamu yararına hizmet etmeye adamış kuruluşlar tarafından sıklıkla tercih edilir. Bugün, .org uzantısı internetteki en güvenilir alan adlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kuruluşunuz kar amacı gütmeyen kuruluşlar, vakıflar, kültürel kurumlar, dini kuruluşlar vb. gibi ticari olmayan bir varlıksa, insanlar sizi .org topluluğunda bulmayı bekler.

.Org Alan Adı Neden Bu Kadar Popüler?

“.commercial” ifadesinin kısaltması olan .com, genellikle kar amacı gütmeyen bir işletme web sitesinin alan adı için kullanılır. Öte yandan .org, “.organization” kelimesinin kısaltmasıdır ve çoğunlukla kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından kullanılır. Bununla birlikte, her iki alan adı uzantısı da yüksek kaliteli, eşit derecede akılda kalıcı ve temsil ettikleri web sitelerine güvenilirlik katıyor. org alan adları herkes tarafından satın alınabilir ve kaydedilebilir. Ancak .org uzantıları yalnızca kar amacı gütmeyen kuruluşlar için kullanılmalıdır. Gerçekten istediğiniz alan adını almak için .org yoluna gitmek cazip gelse de, aslında yanlış mesajı gönderebilir ve olumsuz bir etkisi olabilir. .org uzantıları kuruluşların kar amacı gütmeyen durumunu gösterir ve ziyaretçilere web sitesinin tek amacının değerli, faydalı bilgiler sağlamak olduğunu, kar amacı gütmediğini bilme imkanı verir. Çeşitli araştırmalar, .org ve .com uzantıları dahil alan adı uzantılarının bir web sitesinin SEO sıralamasında çok az etkisi olduğunu göstermektedir. Doğru siteye karar vermek sitenizi daha güvenilir ve aranabilir hale getirecektir. Bu da sitenin başarısı üzerinde kritik bir öneme sahiptir. Doğru kombinasyon, hem misyonunuza değer katan hem de temsil ettiği kişi veya kuruluşlar için güçlü bir amacı olumlu bir şekilde ileten bir varlık olabilir. .org, misyonu kar amacı gütmeyen ana kuruluşu Internet Society’yi (ISOC) desteklemek olan bir kuruluş olan ve kar amacı gütmeyen Public Interest Registry (PIR) tarafından yönetilmektedir.

.Org Alan Adı İle Marka Tescili Yapabilir miyim?

Marka tescilinin yapılabilmesi için .org uzantılı alan adına gereksinim bulunmamakla birlikte marka isminin ilgili sınıflarda müsait olması yeterli olmaktadır. Genellikle .org alan adlarını kimlerin kaydettirebileceği konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur ve kayıt süresi 1 ila 10 yıl arasında değişebilir. Herhangi bir kişi veya kuruluş bir .org alan adına sahip olabilir ve bunu herhangi bir yasal amaç için kullanabilir. .org alan adları da en az yönetilen ve kontrol edilen alanlar arasındadır. Alan adları genellikle ilk gelene ilk hizmet esasına göre kaydedilir. Bununla birlikte, bir kişinin adı üzerinde bir ticari marka olması veya bir alan adının kötüye kullanım kaydının gösterilmesi durumunda, birden fazla taraf arasında alan adları üzerinde anlaşmazlıklar ortaya çıkabilir. Aktaran taraflardan herhangi biri anlaşmaya vardığında, alan adları sahipleri arasında takas edilebilir. Artık kullanılmayan ve zaman aşımına uğramasına izin verilen alan adlarının süresi dolmuş olarak kabul edilir. Bu süre, dilerseniz yenileme şansınız olduğu 30 gün boyunca uzar. Alan adı 30 gün içinde yenilenmediyse, 30 gün daha uzayan bir süre olan itfa olarak kabul edilir. Her türden kuruluş için ideal seçim olan .org alan adı uzantısı, kuruluşunuzun web sitesinin İnternette başarılı olmasına yardımcı olmak için güvenilir, kullanıcı dostu bir ad alanı sağlar., kuruluşunuzun web sitesinin İnternette başarılı olmasına yardımcı olmak için güvenilir, kullanıcı dostu bir ad alanı sağlar.

.Org Domain Adresimin Whois Bilgilerini Gizleyebilir miyim?

Bir alan adı kaydedilirken, kayıt şirketlerine ad ve iletişim bilgileri gibi güncel kişisel bilgilerin verilmesi ICANN tarafından zorunlu tutulur ve daha sonra bu bilgiler herkese bir halde tutulur. Kaydedilen bilgilerin herkese açık olarak paylaşılması birçok dezavantajı beraberinde getirir. Bunların başında, herhangi birinin bilgilerinizi çevrimiçi olarak bulabilmesi ve size spam yapmak da dahil olmak üzere istedikleri şekilde kullanabilmesi gelir. Kişisel iletişim bilgilerinin kamuya açıklanmadığından emin olmanın yolu, bir alan gizlilik hizmeti kullanmaktır. Bir kuruluş, işletme veya hobi amaçlı olsun, bir web sitesine sahip olan herkesin, alanlarıyla ilgili doğru ve eksiksiz iletişim bilgilerini sağlaması zorunlu bir durumdur. Varsayılan olarak, bu bilgilerin herkese açık bir halde bulunur. Kayıtlı alan adları, kullanımı ücretsiz herhangi bir Whois arama aracına girildiğinde sorgulama yapan herkes, kamuya açık olan Whois bilgilerini görüntüleyebilir. Bu durum tüm kişisel bilgilerin görülmesine, istenmeyen pazarlama ve satış bağlantılarına, spam’e açık hale gelmesine ve alan adınızın ele geçirilmesine yol açabilmektedir. Alan adı gizliliği ile kişisel bilgilerin korunması imkanı elde edilir. Aksi takdirde kişisel bilgiler ele geçirilebilir ve kimlik hırsızlığına maruz kalma riski ortaya çıkar. Daha tehlikeli olan durum, web sitesinin saldırıya uğraması halinde, müşterileri verilerinin de tehlikeye girmesi ve zaman içinde tesis edilmiş olan güven ilişkisinin bir anda kaybedilmesi riskiyle karşı karşıya kalınmasıdır. Bu tarz bir durumda işletmeler açısından son derece ciddi bir sorun oluşabilmektedir.

.Org Alan Adının Kayıt İşlemi Ne Kadar Sürüyor?

.org uzantılı alan adlarının kayıt işlemi anında gerçekleştirilebilmektedir. .org uzantılı domain name’lerin tüm web projeleri için kullanılması mümkündür. .org uzantılı alan adlarında Whois gizleme hizmetinden yararlanılabilir. .org uzantılı alan adlarının kayıt edilmesi için herhangi evrak ya da resmi belge ibrazı gerekmemektedir. İç ve dış transfer yapılması mümkün olan .org uzantılı alan adları dünya genelinde yaklaşık 10 milyon kayıt sayısına sahiptir. Organizasyon çalışmalarının yanı sıra dernek ya da sosyal sorumluluk sitelerinde .org uzantılı alan adları amaçları ve içeriği tamamlayıcı bir görev üstlenir. Aynı zamanda akılda kalıcı, marka değerine sahip ve güven veren alan adı uzantılarından biri olan .org, .com ve .net uzantılarında müsait olmayan domain name’ler için en iyi alternatif olarak kabul edilir. .org uzantılı alan adları kayıt tarihinden itibaren 60 gün sonra transfer edilebilir. Karakter sayısının 3 ila 63 arasında olması gereken .org uzantılı domain name’ler sayesinde akılda kalıcı ve güven uyandıran bir web sitesine sahip olmak mümkündür. Aynı zamanda çeşitli organizasyonlar için son derece güven uyandıran bir domain name olma özelliğine sahiptir. Bu bağlamda .org alan adı uzantısı tercih edilerek hem bireysel hem kurumsal web projelerinin hayata geçirilmesi ve marka imajının güçlenmesi sağlanabileceği gibi diğer yandan markanın taklit edilmesi de engellenebilmektedir. .org uzantılı domain name’lerin diğer bir avantajı projelerin akılda kalmasını sağladığından organizasyonların çok geniş kitlelere ulaşmasına imkan vermesidir.

Türkçe Karakterli .Org Domain Satın Alabilir miyim?

Türkçe karakterli .org.tr domain satın alımı yapılamamaktadır. Dünya genelinde alan adları Alan Adı Sistemi (DNS) 37 ASCII karakteriyle sınırlandırılmış bulunmaktadır. Bunun nedeni teknik kısıtlamaların yanı sıra alan adlarının dünya çapında birlikte çalışabilir durumda kalmasının sağlanmasıdır. Türkçe karakterler 2006 yılında onaylanınca ccTLD’ler için IDN’lerin kaydedilmesi mümkün hale geldi ve alan adlarının Türkçe karakter içerebilmesi mümkün hale geldi. IDN yani Internationalized Domain Names; é veya ü gibi aksan işaretleri yani aksanlı Latin harflerini kullanan diller / alfabeler ile Latin alfabesini hiç kullanmayan dilleri kapsar. Bu kapsamda Türkçe alan adı almak mümkün olsa da aslında Türkçe karakterli bir domain name IDN maskesiyle Türkçe’ye çevrilen bir alan adı olur. Türkçe domain name alındığında yurtdışından bir ziyaretçi web sitesine girmek istediğinde geleneksel kullanımı bir dezavantaja dönüşebilir. Ayrıca internet kullanıcıları Türkçe karakterin yer almadığı alan adlarını girmeye alışık olduğundan bu alışkanlık kolay yıkılamaz. Bu durum SEO açısından Türkçe domain’i bir dezavantaj haline getirebilir. Global olmaya Türkçe domain nameler ASCII kodlarla farklı bir maskelemeye dahil olduğundan SEO açısından önerilmez. Türkçe alan adlarının yer aldığı linkler sosyal medyada paylaşılınca alan adı sosyal medya botları tarafından doğrudan algılanamaz. Botlar IDN maskesinin altındaki gerçek domain name’i gördüğünden Türkçe karakterler yerine semboller görür. Bu da kullanıcılar açısından güvensizlik yaratabilir.

.Org Domainlerin SEO Açısından Faydaları Nelerdir?

Domain name, web sitelerinin internet üzerindeki adının ve adresinin temsilcisidir. Eğer kullanıcı ziyaret etmek istediği web sitesinin IP adresini bilmiyorsa domain name olmadan siteyi ziyaret edemez. Bazı otoritelerce önemli bir sıralama faktörü olarak kabul edilmeseler de adlarının SEO üzerinde önemli etkileri olduğu düşünülmektedir. Kısa, özlü ve tıklamaya değer bir alan adı oluşturmanın yolu; ilgili ve popüler anahtar kelimelerin bir karışımını kullanmaktır. Bu sayede arama motorlarında üst sıralarda yer alma şansı artırılabilir. Bununla birlikte; tam eşlemeli anahtar kelimelerin kullanılması ve alan adının aşırı optimize edilmesi web sitenizin spam gibi görünmesine yol açarak sıralama sonuçlarını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden, doğru denge sağlanarak alan adlarının SEO üzerinde etkisi bir avantaj haline dönüştürülebilir. En alakalı ve uygun alan adına sahip olmak, hedef kitleye daha kolay erişmeye ve arama sıralaması sonuçlarında üst sıralarda yer almaya yardımcı olabilir. Ancak alan adının ve alan adı uzantısının SERP sıralamalarına katkı sağlaması için temel şart iyi optimize edilmiş bir web sitesine sahip olmaktır. .org alan adı arama motoru sıralamalarında güven ve otorite algısı yaratabilir. Rakiplere karşı rekabette önemli bir avantaj haline gelerek yüksek tıklama oranları sağlayabilir. .org bir üst düzey alan adı (TLD) olarak küresel bir erişime sahiptir. Küresel erişim sektöre ya da konuma göre herhangi bir sınır olmaksızın çok geniş kitlelere hitap etme imkanı verir.

Kaç Yıllığına .Org Domain Kayıt Edebilirim?

.org uzantılı alan adları en az 1 ve en çok 10 yıl süreyle kaydedilebilir. “Organisation” kelimesini temsil eden ve bu kelimenin kısaltması olan .org herhangi bir belge ya da resmi evrak ibraz etmeden satın alınabilir. Whois gizlemeyi destekleyen .org uzantılı alan adları vakıf ya da dernek kuruluşları, hobi grupları, işletmeler, organizasyon sahipleri başta olmak üzere akılda kalıcı, kısa ve kolay telaffuz edile bir alan adı uzantısını hedefleyen herkesin kayıt ettirme hakkı vardır. .org domain adresi IDN yani Türkçe karakter desteklemez. Dünya üzerinde en eski alan adı uzantılarından biri olan .org aynı zamanda en çok kayıtlı 3.alan adı olma özelliğine sahiptir. Google başta olmak üzere arama motorları belli başlı alan adı uzantılarını birbirinden farklı değerlendirmese de .org kısa, kolay telaffuz edilebilen ve akılda kalıcı bir alan adı uzantısı olduğundan marka bilinirliğini olumlu yönde etkilemektedir. .org uzantılı alan adlarını tercih eden kullanıcılar kurumsal e-posta hizmeti almaları durumunda .org alan adı uzantılı mail adresi kullanabilirler. .org Üst Düzey Alan Adı’na sahip olan alan adlarının kayıt işlemleri Verisign Network Information Center tarafından gerçekleştirilmekte ve kontrol altında tutulmaktadır.

.Org Domain Satın Alabilmek İçin Evrak/Belge Gerekli mi?

.org domain satın almak için hiçbir belge ya de resmi evrak ibraz edilmesi gerekmez. .org domain satın almak için yapılması gereken kayıt edilmesi istenen .org uzantılı domain name’in sorgulanmasıdır. Eğer müsait olduğu görülürse 1 ila 10 yıl arasında olmak kaydıyla seçilen .org domain anında kayıt edilebilir. .org domain adlarında İngilizce karakter seti kullanılmalıdır. Yani .org domain harfler (yani, az, AZ), sayılar (yani 0-9) ve tireler (-) ya da bunların bir kombinasyonunu içerebilir. Ancak tire ile başlayamaz ve bitemez. En az 3 ve en çok 63 karakterden oluşabilen .org domainlerde arada boşluk bırakılamaz. .org web sitesinin ziyaretçilerine kâr amacı gütmeden hizmet verdiğine dair bir mesaj gönderir. Dünya genelinde faaliyet gösteren web sitelerinin yalnızca % 4,5’i .org kullandığından, daha az ad satın alınmıştır. Bu, bir alan adında ilk tercihinizi alacağınız anlamına gelir. .org domain satın alırken dikkat edilmesi gereken mümkün olduğunda basit ve akılda kalıcı bir isim seçmek, gereksiz derecede uzun ya da karmaşık alan adlarından kaçınmaktır. Ayrıca alan adında yer alan kelimelerin başında ve sonunda tekrar eden harfler bir araya gelmemelidir. Bu küçük ayrıntı web sitenizi arayan ziyaretçileri kafasını karıştırabilir.