Subdomain Nedir? Ne İşe Yarar?

Subdomain Nedir? Ne İşe Yarar?

  Kullanıcılar internet sitelerini ziyaret ettiklerinde, web sitesi adresinin girildiği adres çubuğunun sayfalara göre değişiklik gösterdiğini fark edebilirler. Adres çubuğunda bulunan alan adları üst düzey ve ikinci düzey olarak ikiye ayrılmaktadır. Üst düzey web siteleri .com, .org veya .gov gibi alan adı uzantıları kullanılarak aktif bir şekilde yayınlanırlar. İkinci düzeyde servis sağlayıcılardan satın alınan isimler yer alır. Alt alan adı olarak da bilinen subdomain ikinci düzey domainden önce gelir. Web sitesi sahipleri domain satın aldıklarında subdomain kullanım hakkına da sahip olduklarından ekstra bir ücret ödeme gerekliliği oluşmaz.

  Subdomain Neden Kullanılır?

  Subdomain kullanımı genellikle web sitelerinin içeriklerinin organize edilmesi ya da bölümlere ayrılması amacıyla gündeme gelir. Domain’den farklı amaca sahip olan içeriklerin kullanıcılara sunulması amacıyla ayrı bir katalog oluşturulmasında subdomain kullanımından yararlanılabilir. Yeni bir subdomain oluşturma aslında aynı adres altında yeni bir web sitesi oluşturulması anlamına gelmektedir. Bu yeni site ana siteden az ya da çok farklı olabilmektedir. Subdomain genellikle e-ticaret sitelerinin mağaza kısımlarında, internet sitelerinin blog ve forum bölümlerinde ya da aynı web sitesinin bir başka dil seçeneği olarak kullanılabilmektedir. Bununla birlikte subdomain açma amacını belirten bir seçim yapılması gerekmektedir.

  Subdomain Kullanıcıları Yönlendirmede Önemli Rol Oynar

  İnternet sitelerini ziyaret eden kullanıcıların gitmek istedikleri yere doğru bir şekilde yönlendirilmesini sağlamada subdomain önemli bir rol oynar. Ancak bu opsiyon yalnızca web sitelerinde yeterli içerik olması durumunda kullanılabilir. İşletmelerin bünyelerindeki farklı birimler için subdomain kullanması da söz konusu olabilmektedir. Subdomain oluşturma ve kullanma amacı farklılaşabilmesine karşın kullanıcıların kafa karışıklığına neden olmamaya ve en doğru şekilde yönlendirmeye özen gösterilmelidir. Eğer ilerleyen dönemde subdomain kullanımına gereksinim duyulmaması söz konusu olursa subdomain birkaç basit işlemle kaldırılarak trafik yeniden siteye yönlendirilebilir.

  cPanel’de Subdomain Nasıl Oluşturulur?

  Web sitesi sahipleri web hosting paketleri içinden subdomain oluşturma işlemi yapabilirler. Web hosting paketlerinde subdomainlerin çalıştırılabilmesi için ana domain adresinin alınmış ve yönlendirme işleminin yapılmış olması gerekir. 
  Subdomain alt alan adı olduğundan öncelikle ana domainin bağlı bulunduğu kontrol paneline giriş yapılması gerekir. cPanel kontrol panelinin kullanıldığı durumlarda öncelikle cPanel’e giriş yapılır.

  • Etki Alanları/Domains bölümünde bulunan Alt Etki Alanları/Subdomains linkine tıklanır. 
  • Create a Subdomain/Create/Oluştur bölümleri doldurulur.
  • Subdomain/Alt Etki Alanı kısmına oluşturulmak istenilen subdomain yazılır.
  • Domain/Etki Alanı kısmına ana domain yazılır. 
  • Document/Root/Belge Kök Dizini kısmına subdomaine bağlı dosyaların dosya yöneticisinde yer alması istenilen dizin yazılır.
  • Create/Oluştur butonu tıklanarak işlem tamamlanır. Subdomain oluşturma işleminden sonra global sunuculara yansıması 2 ila 24 saat içinde gerçekleşir.
  • Subdomain oluşturulurken bir başka web sitesine yönlendirme yapılmak istendiği durumlarda Bir Alt Etki Alanını Değiştir bölümündeki Yeniden Yönlendirmeyi Yönet bağlantısı tıklanır. Gelen ekrana ise yönlendirilecek adres bilgisi girilip kayıt işlemi tamamlanır.
  • FTP klasörü, işlemin tamamlanmasıyla birlikte otomatik olarak açılır.
  • FTP adresine giriş yapıldıktan sonra klasöre içeriklerin yüklenmesi işlemine başlanabilir.

  Subdomain ve SEO

  Subdomain ve SEO
  Subdomain ve SEO arasındaki ilişki konusunda farklı görüşler bulunmasına karşın yaygın kanı subdomain kullanmanın arama sonuçlarına doğrudan zarar vermeyeceği yönündedir. 
  Önceki dönemlerde subdomain, root alan adından tamamen ayrı değerlendirildiğinden web siteleri alt alan adlarını da root alan adlarını da belirli anahtar kelimelerde sıralanmak için kullanırlardı. Daha sonra Google bu konuda birtakım düzenlemelere yöneldi. Bunun sonucunda belirli bir anahtar kelime için subdomainin üst sıralara çıkarılması için yapılması gerekenler genellikle üst düzey alan adı için harcanması gerekenlerden çok daha fazlasını içermektedir.

  Subdomain Avantajları

  Web sitelerine yeni bölümler eklemek isteyen ancak bu eklentilerin hedef kitleye hitap edip etmeyeceğinden emin olamayan kişiler subdomainden yararlanabilirler. Bunun için yapılması gereken subdomain, yeni açılış sayfası, kayıt sayfası ve gerekli diğer unsurları oluşturarak hazırlamaktır. Nasıl bir performans gösterdiğinin tespit edilmesi için bu sayfaya trafik yönlendirilebilir. İyi bir sonuç elde edilirse bu sayfa birincil kampanyadaki bir sayfaya eklenebilir. Tam tersi durumlarda ise birincil alan adında herhangi bir değişiklik yapılmaksızın alt alan adı silinebilir.
  Bu seçenek tasarımın değiştirilmesi ya da mevcut web sitesinin geri kalanına müdahale edilmesi gerekliliği oluşmadan istenilen değişikliklerin hızlı bir şekilde test edilmesine ve çeşitli denemeler yapılmasına imkan verir.
  Diğer yandan subdomain kullanmak yeni bir web sitesi oluşturmak gerekmeden markayı büyütmenin en faydalı yolu haline gelebilir. Mevcut URL yapılarını çok karmaşık bir hale getirmek yerine farklı bölümler için yeni URL’lere sahip olmak mümkündür. Diğer yandan farklı alt siteler arasında geçiş yapma ihtiyacı oluşmadan kapsamlı bir online marka bilinirliğine ulaşılması imkanı da bulunmaktadır. Ayrıca giderek büyüyen içerik veritabanı düzenlendiği gibi markanın internete yayılmasını sağlamanın da en etkili yöntemlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Subdomain kullanımına gereksinim duyulacağı durumlarda satın alınacak hosting hesaplarının subdomain özelliklerinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

  Yazıyı Paylaşın:
  Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

  Bu yazı için 0 yorum yazılmıştır.

  E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.