Blog

Sunucu

Server olarak da bilinen sunucular, içinde yaşadığımız teknoloji çağının en önemli unsurlarından biridir. Aslında birçok sunucu çeşidi olsa da bunlar arasında web sunucuların önemi büyük. Hangi alanda olursa olsun web üzerinden hizmet veren tüm siteler ve uygulamalar bir web sunucusu kullanmak durumundadır. Site veya uygulamaların dosyalarını içinde barındıran sunucular, ziyaretçilerin web üzerinden erişimini olanaklı kılar. Veritabanı sunucuları, dosya sunucuları, mail sunucuları ve diğer birçok çeşidiyle sunucular web deneyimlerimizin en önemli bileşenlerinden birini oluşturur.

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de internet üzerinden verilen hizmetler her geçen gün artıyor. Yeni web siteleri yayına başlıyor, yeni uygulamalar mobil cihazlarımızda yerlerini alıyor. Tüm bu süreçlerin sorunsuz şekilde devam etmesi için sunucuyla ilgili bazı aksiyonları almak gerekir. Nitekim site veya uygulamaların kullanacakları sunucular hizmet kalitelerini doğrudan etkiler. Örneğin fiziksel sunuculara oranla sanal sunucular çok daha hızlı bir web deneyimi sağlar. Belirli ihtiyaçlara uygun şekilde konfigüre edilmiş yani yapılandırılmış sunucular, web geliştirme alanında çok daha isabetli bir seçimdir. Söz gelişi, web siteniz için Linux altyapısını kullanıyorsanız sunucu tarafında en doğru seçim Linux sunucu hizmetleridir.

Web siteler ve uygulamalar için sunucu seçiminde nelere dikkat etmek gerektiğini biliyor musunuz? Sunucu güvenliğini nasıl sağlayacağınızı ve artıracağınızı öğrenmek ister misiniz? Web sitenizi sunucuya nasıl yükleyeceğinizi veya sunucuyu nasıl değiştireceğinizi biliyor musunuz? Bu gibi konular hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını daha.net Blog’da bu kategorideki yazılarımızda bulabilirsiniz. 2010 yılından bu yana web siteleri daha iyi noktalara taşımak için çaba sarf ediyoruz. Merak ettikleri konular hakkında webmasterları aydınlatıyoruz. Sunucularla ilgili edindiğimiz deneyimleri sizlerle buradan paylaşıyoruz. Kendi başınıza yapmakta zorluk çektiğiniz konularda dilerseniz daha.net’in uzman teknik kadrosundan 7/24 danışmanlık desteği alabilirsiniz. Her geçen gün büyüyen daha.net ailesinde sizleri de görmekten mutluluk duyarız.