Blog

Domain

Ülkemizde 50 milyonun üzerinde web sitesi var. Ve bu sayı her geçen gün artıyor. Web siteleri internet üzerinden yayın yapabilmek için domain satın almak durumundadır. En az 1 yıllığına, en çok 10 yıllığına satın aldıkları domainler web sitelerin kullanıcılara ulaşmasını sağlar. Alan adı veya domain name olarak da ifade edilen domainler kayıt firmaları üzerinden belli prosedürlerin ardından satın alınır. Böylelikle ziyaretçiler adres çubuğuna domaini doğrudan yazarak veya arama motorları üzerinden aratarak siteye erişim sağlar. İyi bir domaine sahip web siteler hedef kitleye ulaşmak konusunda avantaj elde eder. Ziyaretçiler siteyi tıklamadan önce sadece domaine bakarak sitenin faaliyetleri hakkında fikir sahibi olabilir. Domainin yanı sıra domain uzantısı seçimi de bu bağlamda önemlidir. Çünkü .com, .net, .org ve diğer uzantıların her birinin farklı bir anlamı ve kullanım amacı vardır.

Binbir emek vererek hazırladığınız web sitenizi yayınlama aşamasına geldiniz diyelim. Bu aşamada ilk yapmanız gereken işlerden biri domain satın almaktır. Peki domain satın alırken nelere dikkat etmek gerektiğini biliyor musunuz? İyi bir domainde hangi özelliklerin olması gerektiğini hiç düşündünüz mü? Sitenizi alan adınız üzerinden nasıl yayınlayacağınızı öğrenmek ister misiniz? Domaininizi nasıl yönlendireceğinizi, bu iş için neler gerektiğini merak ediyor musunuz? Veya sitenize subdomain ekleyebiliyor musunuz? Bu işlemi nasıl yapacağınız hakkında bilginiz var mı? cPanel veya Plesk Panel ile alan adı yönetiminin püf noktalarını öğrenmek ister misiniz?

Türkiye’de domain hizmetleri denildiğinde akla ilk gelen firmalardan biri olan daha.net, yayınladığı blog yazılarıyla bu gibi konularda kullanıcıları aydınlatıyor. Domainle ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını bu kategorideki yazılarımızda bulabilirsiniz. Domaininizi yönetmede karşılaşabileceğiniz sorunları gayet iyi biliyoruz. Paylaştığımız faydalı bilgiler aracılığıyla çözüm yollarını kolayca kullanmanızı sağlıyoruz. Bugüne kadar domainle ilgili herhangi bir deneyiminiz olmasa bile bu bilgileri uygulamaya geçirebilirsiniz. Alanında uzman editörlerimizin hazırladığı makaleler bu alanda önemli bir boşluğu dolduruyor. Aynı zamanda da profesyonel webmasterların domainlerle ilgili çalışmalarda ufuklarını genişletiyor.