Localhost Nedir? Nasıl Kurulur? Adım Adım Localhost Kurulumu

Localhost Nedir? Nasıl Kurulur? Adım Adım Localhost Kurulumu

  Localhost kullanıcılara çevrim dışı çalışma fırsatı sunar ve kullanıcıların pek çok işini kolaylaştırır. Aynı zamanda ağ hızının test edilmesi amacıyla kullanılabilen localhost kullanıcıya özel bir ağ oluşturduğundan erişim engeli sağlama imkanı da verir.
  Localhost en basit şekliyle işlemler için kullanıcının kullandığı IP adresini ya da bilgisayarı tanımlar. Diğer bir deyişle çalıştırılan programın hangi sistem üzerinde çalıştığını ifade eder. Bu aşamada fiziksel bir ağa ya da ağ kaynağına gereksinim duyulmaz. Sahip olunan ana bilgisayar üzerinden sağlanacak yerel sunucu üzerinden çalıştırılmak istenilen programlar çalıştırılabilir. Kısaca sanal bir sunucu sağlamaya yardımcı olan bir yöntem olarak da tanımlanabilir.
  Bu sanal sunucunun oluşturulması için herhangi bir modeme ya da ağ kartına gereksinim duyulmaz. Yalnızca bilgisayarın arayüzü kullanılır. Bu arayüzle bilgisayarın işletim sisteminde bulunan çekirdeğin sürücüsüne ulaşılır ve bu sürücü üzerinden localhost oluşturulur.
  Her web sitesi bir IP adresine sahiptir. IP adresleri tanımlı farklı numaralardan meydana gelmekle birlikte her bir web sitesi için bu numaraların akılda tutulması pek de kolay olmadığından web siteleri alan adlarıyla kullanılır. Aynı zamanda internete girmek için kullanılan cihazların da IP adresleri vardır. Localhost için belirlenen IP adresi 127.0.0.1 olup bu IP adresine bağlanıldığında kullanıcı kendi ana bilgisayarının oluşturduğu sunucuya bağlanır. Bu ağ üzerinde bilgisayar kendisi ile iletişime geçer.
  127.0.0.1 IP adresi tamamen güvenli bir şekilde çevrim dışı işlem yapma imkanı sağlar. Çünkü bu IP adresinin üzerine bir alan adı alınması söz konusu değildir. Kodlaması bu güvenliğin sağlanması üzerine geliştirildiğinden ilgili IP adresinin kullanılması aynı bilgisayar üzerinde kullanılan sunucu programlarına erişim sağlamaya ve bağlantı kurmaya imkan verir.
  Localhost kullanımı sırasında “ http: // “ varyasyonuna rastlama imkanı da vardır. Bu URL sayesinde ana bilgisayarda saklanan bir web sitesine erişim sağlanması da mümkündür.

  Localhost Loopback Nedir?

  Geri döngü olarak da ifade edilebilecek olan bu ifade, bilgisayarın dış kaynak ağı yerine belirlenen yerel bir ağ kaynağına bağlandığı anlamına gelir. Bu sayede ağ içinde bir döngü oluşturma imkanı vardır. Yine bu döngü sayesinde erişilemeyen bir ağ ya da kullanılamayan bir ağ tespit edildiği takdirde ağ bağlantılarının taklit edilmesi de olasıdır.

  Localhost Ne İçin Kullanılır?

  Localhost bir bilgisayarın lokal sunucu olarak kullanılması ve çevrim dışı işlemler yapılmasının sağlanması için ihtiyaç duyulan yöntemdir. Ana bilgisayara ait bu sunucudan yararlanılarak PHP ve Apache tarzı yazılımlar kullanılabilir. MySQL ile yazılım yapan kullanıcılar bu yazılımı lokal sunucularında herkese kapalı bir ortamda ve kolay bir şekilde deneyebilirler.
  Localhost aynı zamanda WordPress kullanıcıları için de önemli avantaj sağlar. Herhangi bir web sitesi projesi ile ilgilenenler ana bilgisayarlarında oluşturacakları bir local sunucu ile web sitesinin tüm adımlarını erişime kapalı bir şekilde gerçekleştirebilirler. Web sitesinin yayına hazır bir hale geldiğinden emin olunduğunda hosting ve domain işlemlerini yaparak web sitesi dünyadaki tüm kullanıcıların erişimine açılabilir.
  Localhost ağ hızının kontrolü için de kullanılabilen bir sunucudur. Bu adımın gerçekleştirilmesi için localhost’a ping isteği gönderilmesi mümkündür. Ağ yöneticisi tarafından verilen bu emir sayesinde ekipmanlar ile TCD/IP protokollerinin çalışma düzenini ve sağlık durumunu kontrol etmek mümkündür. Gönderilen ping isteği ile bağlantı kontrolü oluşturulduğu gibi alınan ve verilen veriler saptandığı gibi veri aktarımı sırasında kaybolan veri paketlerinin ve veri aktarımı süresinin hesaplanması da mümkündür. 
  Sanal alemde kötü amaçlı pek çok sunucu vardır. Ana bilgisayardaki local sunucu sayesinde kötü amaçla açılmış web sitelerini engellemek de mümkündür. Bunun yapılabilmesi için ana bilgisayardaki IP adresleri ile alan adlarının eşleşmesini sağlayan dosyaya erişim sağlanması gerekir. Localhost’u bu dosyada bulunan ve istenmeyen IP’ler bölümüne atılması kötü amaçlı web sitelerini engeller.

  Localhost Nasıl Kurulur?

  Ana bilgisayar üzerinden oluşturulan localhost için belirlenen IP adresi 127.0.0.1’dir ve bu işlevin çalıştırılabilmesi için Windowx ve Unix tabanlı sistemlerde bulunan hosts dosyası kullanılmalıdır. Bu özellik Windows’ta yerleşik olarak yer almasına karşın aktif hale getirilmelidir. Bunun için yapılması gereken özellikler şu şekilde sıralanabilir:

  • Windows Özelliklerini Aç/Kapat

  Öncelikle Windows’ta bulunan Denetim Masası açılır. Program ve Özellikler bölümüne tıklanır. Bu bölüm açıldığında çıkan seçeneklerden Windows Özelliklerini Aç veya Kapat seçeneği seçilir.

  1. Onay Kutularını İşaretle

  Windows Özelliklerini Aç veya Kapat seçeneği seçildiğinde kullanıcının karşısına pencere açılır. Bu pencereden İnternet Information Services ve İnternet Information Services Barındırılabilir Web Çekirdeği kutucukları işaretlenir. Tick simgesinin görünmesi sağlanır.

  1. Alt Sekmeleri Onayla

  Internet Information Services kutucuğunun (+) simgesine tıklanır ve dosya formatı genişletilir. Bu genişletmeden sonra World Wide Web Hizmetleri bölümü açılır. Bu bölümdeki (+) simgesine basılır ve alt sekmelerin aktive olması sağlanır. Aktif hale gelen sekmelerdeki Uygulama Geliştirme Özellikleri bölümünde bulunan ASP, ASP.NET 3.5, ASP.NET 4.8 kutucukları işaretlenir. 

  1. İşlemleri Onayla

  Bu aşamaya kadar olan işlemlerin tümü gerçekleştirildikten sonra kurulum yapmak için gereken dosyalar otomatik olarak aranarak gerekli değişiklikler tamamlanır. İşlemler sonlanınca TAMAM butonuna basılır ve Localhost kurulumu tamamlanır. 

  1. Kurulumu Kontrol Et

  Kurulumu Kontrol Et
  Kurulum dosyası Bilgisayarım klasöründeki C’de yani yerel diskte konumlandırılır. Bu klasöre tıklanınca İnetpub isimli bir dosya bulunması gerekir. Dosyanın burada olması kurulumun başarılı bir şekilde gerçekleştiği anlamına gelir. Inetpub klasöü içinde wwwrott dosyası bulunur. Bu dosya web sitesi dosyalarının bulunacağı alan olarak belirlenebilir.
  Daha sonra kurulumun gerçekleştiği tarayıcı üzerinden de test edilebilir. Bunun için Chrome adres çubuğuna Localhost yazılmalıdır.  Enter tuşuna basılınca Wndows Internet Information Services sayfasının açılması gerekir. Bu sayfa sorunsuz bir şekilde açılıyorsa kurulum başarılı demektir.

  Yazıyı Paylaşın:
  Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

  Bu yazı için 0 yorum yazılmıştır.

  E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.