Firewall Nedir? Donanımsal Firewall Nedir?

Firewall Nedir? Donanımsal Firewall Nedir?

  Günümüzde siber suçların artması bireyleri de şirketleri de bilgilerini güvence altına almak zorunda bırakır. Firewall yani güvenlik duvarı ağı ve cihazı dışarıdan gelen olası tehlikelerden korumaya yardımcı olabilecek bir güvenlik unsurudur. Firewall bir ağa yetkisiz erişimi engelleme özelliği taşıyan ağ güvenlik sistemleridir. Siber saldırıların tespit edilmesi ve önlenmesi için bir dizi kurala göre özel bir ağ içinde gelen ve giden trafiği filtreleyen bir donanım ya da yazılım birimi olabilir. 
  Firewall kişisel ve kurumsal ortamlarda kullanılabilir. Bunun nedeni firewall’ların ağ güvenliğinin en önemli bileşeni olmasıdır. Çoğu işletim sisteminde temel bir yerleşik güvenlik duvarı vardır. Bununla birlikte üçüncü taraf bir güvenlik duvarı uygulaması kullanmak her zaman için daha iyi bir koruma sağlanması anlamına gelir.

  Firewall Nasıl Çalışır?

  Güvenlik duvarları, özel bir ağın içinde bulunan ağ trafiğini filtreleme özelliğine sahiptir. Bir dizi kural dahilinde hangi trafiğe izin verileceği ya da sınırlandırılacağı gerekliliği analiz edilir. Güvenlik duvarı,  yalnızca güvenilir kaynakların ya da IP adreslerinin ağa girmesine izin verir. 
  Güvenlik duvarı yalnızca kabul edilecek şekilde yapılandırılmış gelen trafiği kabul eder. İyi ve kötü niyetli trafiği ayırt ederecek önceden belirlenmiş güvenlik kuralları dahilinde belirli veri paketlerine izin verir ya da bunların engellenmesini sağlar.
  Bu kurallar hedef, kaynak, içerik gibi paket verileri tarafından belirtilen çeşitli yönlere dayanarak siber saldırıların önlenmesi için şüpheli kaynaklardan gelen trafiği engeller. 

  Firewall Kullanmanın Avantajları

  firewall kullanmanın avantajları
  Güvenlik duvarları güvenlik yönetimi noktasında şirketlerde son derece önemli bir role sahiptir. Firewall gelişmiş güvenlik ve gizlilik sağlayarak yetkisiz kullanıcıların internete bağlı özel bir ağa erişmesini önler. Güvenlik duvarları daha hızlı yanıt süresi sağlayarak daha fazla trafik yükünü kaldırabilir. Ayrıca güvenlik duvarları güvenlik protokollerinin tek bir yetkili cihazda kolayca yönetilmesini ve güncellenmesini sağlar. Tüm bunların yanı sıra ağı kimlik avı saldırılarına karşı koruma görevini üstlenir.
  Firewall internet ve bilgisayar ağları arasında uzanan bir ağ güvenlik sistemi ya da koruyucu katman olarak tanımlanabilir. Güvenlik duvarı, genellikle güvenilir bir ağ ile güvenilmeyen bir ağ arasında bir engel oluşturur. İnternet güvenlik duvarı, bilgisayarınızı istemediğiniz  verilerden ve virüslerden korumak için tasarlanmış bir aygıt veya yazılımdır.
  Yazılımsal firewall; bir bilgisayar/sunucu üzerinde çalışan özel bir bilgisayar yazılımı türüdür. Temel amacı, bilgisayarınızı/sunucunuzu dışarıdan kontrol etme veya erişim sağlama girişimlerinden ve seçtiğiniz yazılım güvenlik duvarına bağlı olarak korumaktır. Yazılım güvenlik duvarı, şüpheli giden istekleri kontrol etmek için de yapılandırılabilir. 
  Donanımsal firewall; güvenlik duvarı görevlerini yerine getirmesi planlanan fiziksel ekipman parçasıdır. Bir donanımsal firewall, bir bilgisayar veya güvenlik duvarı görevi gören özel bir ekipman parçası olabilir. Donanımsal firewall, bilgisayar ve internet ağ geçidi arasında bulunan yönlendiriciye dahil edilmiştir. 
  Donanımsal firewall, tüm ağınızı tek bir fiziksel cihazla dış dünyadan korumanıza olanak tanır. Bu cihaz, bilgisayar ağınız ve internet arasında kurulur. Bir donanımsal firewall, veri paketlerini iletilirken izler. Güvenlik duvarı daha sonra verileri önceden tanımlanmış kurallara göre engeller veya aktarır. Donanımsal firewall kurmak için gelişmiş BT bilgisi gerektirir ve genellikle kurulduktan sonra izlemek ve yönetmek için özel bir BT çalışanı veya departmanı gerektirir. Bu nedenle, donanım güvenlik duvarları genellikle büyük şirketler veya güvenliğin çok önemli olduğu şirketler tarafından kullanılır. 
  Donanımsal firewall; ağınızı ve çevreye giren ve çıkan tüm trafiği koruduğu için çevre güvenlik duvarları olarak da bilinir. Bu, ağ yöneticisine ağın nasıl kullanıldığı üzerinde çok fazla kontrol sağlar. Donanımsal firewall, yazıcılar ve diğer akıllı cihazlar gibi yerleşik güvenlik duvarları olmayan diğer ağ cihazlarını da koruyabilir. Donanım firewall, yazılımsal firewall’a göre çeşitli avantajlara sahiptir. Donanımsal firewall, diğer güvenlik türleriyle kolayca entegre olur. Birçok güvenlik duvarı, VPN ve yük dengeleme gibi ek güvenlik özellikleriyle birlikte gelir.
  Bir donanımsal firewall kurulduğunda tüm ağ güvenliğinin tek bir noktadan yönetilebilmesi zaman ve kaynak tasarrufu anlamına gelir. Yazılımsal ve donanımsal güvenlik duvarlarını karşılaştırırken her firewall türünün ne amaçla kullanıldığı önemli bir ayrım olarak göz önünde bulundurulmalıdır. Bir bilgisayar ağı için ilk savunma hattı olarak donanımsal firewall kurulur. Donanımsal firewall tüm ağı dış dünyadan koruyan fiziksel bir cihaz ya da bir dizi cihazdır. Donanımsal firewall yetkisiz kullanıcılardan gelen trafiği filtreleyen fiziksel bir sınırı zorlamak için bilgisayar ağı ile internet arasına kurulur.
  Donanımsal firewall ağ kurulumuna bağlı olarak farklı yapılandırma ayarlarına sahiptir. Ancak çoğu fiziksel güvenlik duvarı benzer tasarımlara sahiptir ve benzer şekilde çalışır. Donanımsal firewall’ların kritik bir yönü cihazı internet ve ağ arasında, erişimi zor olacak şekilde ve doğru konumda kurmaktır. Donanımsal güvenlik duvarlarını kurmak ağ kablosunu doğrudan yönlendiriciye bağlamak yerine güvenlik duvarına bağlamayı gerekli kılar. Böylece ağ ile internet arasında bariyer oluşturularak kötü amaçlı yazılım saldırılarına, izinsiz girişlere ve tehditlere karşı koruma için gereken gelen ve giden veri paketlerini engeller.

  Yazıyı Paylaşın:
  Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

  Bu yazı için 0 yorum yazılmıştır.

  E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.