Joomla vs. WordPress Karşılaştırması? Hangisini Seçmeliyiz?

Joomla vs. WordPress Karşılaştırması? Hangisini Seçmeliyiz?

  Web siteleri açısından en büyük sonuçları doğuran önemli kararların başında CMS yani İçerik Yönetim Sistemi seçmek gelir. İçerik yönetim sistemlerinden her birinin kendine göre farklı avantajları ve dezavantajları vardır. Bu nedenle içerik yönetim sistemi seçimi yapmak zor bir karar olarak kabul edilir. Diğer yandan öne çıkan ve doğrudan karşılaştırılması mümkün olan Joomla ve WordPress şeklinde bilinen iki farklı platform vardır. 
  Bu platformların her biri kullanım kolaylığı, kapsamlı özelleştirme fırsatları ve aktif topluluklarıyla ünlü olmakla birlikte hem WordPress’in hem de Joomla’nın kendine özgü artıları ve eksileri vardır. Bununla birlikte her ikisi de modern ve farklı özelliklere sahip web siteleri oluşturma amacıyla kullanılabilirler.
  Joomla da WordPress de 10 yıldan fazla bir süredir kendi kendine barındırılan ve açık kaynaklı içerik yönetim sistemleri olma özelliğine sahiptir. WordPress 2003 yılında bir blog platformu olarak başlatılmış olmasına karşın günümüzde internetteki tüm web sitelerinin %35’inden fazlasında kullanılır bir hale gelmiştir. 2005 yılında piyasaya sürülen Joomla en popüler ikinci içerik yönetim sistemi olarak kabul edilir.

  WordPress’in Avantajları Nelerdir?

  WordPress özellikle geliştirici olmayanlar için kullanımı en kolay içerik yönetim sistemi olarak kabul edilir. WordPress blog yazıları ile statik sayfalar için bir ayrım içerir. Joomla ise yalnızca kategorilerle işlenebilecek tek bir makala türüne sahiptir.
  WordPress web sitelerinin çeşitli farklı özelliklerle genişletilmesini kolaylaştıran en büyük eklenti ve tema ekosistemine sahip olmasıyla ön plandadır.
  WordPress kullanıcılar arasında çok popüler olduğundan bloglar, Facebook grupları gibi geliştiricilerin içinde olduğu devasa bir üçüncü taraf ekosistemi sayesinde istenilen yardımı bulmak mümkündür. Bu devasa topluluk sayesinde geliştirme işlerinin de biraz daha ucuza yapılması mümkündür. 

  Joomla’nın Avantajları Nelerdir?

  Joomla kullanıcı erişim kontrolleri ve kullanıcı yönetimi konularında daha gelişmiş bir sistem sunmaktadır. Joomla’nın bileşenleri ile modülleri, standart dışı içerik türlerini görüntüleme konusunda kullanıcılara biraz daha esneklik sağlar. Joomla çekirdekte yerleşik çok dilli desteğe sahip olmakla birlikte WordPress üçüncü taraf bir eklenti kullanılmasını gerektirir.
  Joomla çekirdekte çok yerleşik çok dilli desteğe sahip olmakla birlikte WordPress üçüncü taraf bir eklenti kullanılmasını gerektirir. 
  Joomla’da farklı içerik parçaları için farklı şablonlar kullanılması mümkünken WordPress’te yalnızca bir tema kullanmak mümkündür.

  WordPress ve Joomla ile Çalışmak Kolay mı?

  Joomla, Drupal’a oranla daha başlangıç dostu bir seçenek olmakla birlikte WordPress hala bir web sitesi oluşturmanın en hızlı ve kolay yolu olarak kabul edilir.
  WordPress Kullanım Kolaylığı
  Sadece statik içerikli ya da blog içeren normal bir web sitesinin oluşturulacağı durumlarda WordPress web sitesi hızlı ve kolay bir şekilde kurulabilir. Çoğu sunucu WordPress otomatik yükleyicileri içerdiği gibi önceden yüklenmiş WordPress ile de gelebilir. WordPress arayüzü çoğu sıradan kullanıcı için hemen içerik oluşturmaya başlanacak kadar kolaydır. WordPress’in 54 binden fazla ücretsiz ve binlerce premium eklentisi bulunur. 
  Pek çok web sunucusunun olduğu gibi Joomla da tıpkı WordPress gibi yazılımın kurulmasını kolaylaştıran Joomla otomatik yükleyiciye sahiptir. Ancak yine de web sitesine WordPress’ten biraz daha fazla zaman ve çaba harcanmasını gerektirir. Resmi Joomla uzantı kütüphanesinde ortalama 8 bin uzantı bulunur. Resmi Joomla şablon kütüphanesi olmadığından mevcut Joomla şablonları için bir rakam belirtilmesi zordur. 

  WordPress ve Joomla Güvenli midir?

  WordPress’in de Joomla’nın da temel yazılımları güvenlidir. Her iki platformda da ek güvenlik sağlanması için üçüncü taraf eklentiler ya da uzantıların yanı sıra her şeyin güncel tutulmasına yardımcı olacak pano içi güncelleme sistemleri vardır. Bunların yanı sıra insan hatasından kaynaklanan güvenlik sorunları her platformda olduğu gibi bu iki platformda da ortaya çıkabilir. 

  Joomla vs. WordPress: Hangisi Daha İyi?

  Joomla WordPress Hangisi Daha İyi?
  Her iki platformun da kendine göre bir takım avantajları olduğundan ikisinden birinin %100 üstünlük sağlaması söz konusu değildir. WordPress muhtemelen web sitelerinin büyük bir kısmı için daha iyi olduğundan çoğu durum için varsayılan bir seçim olma özelliği taşır.
  WordPress özellikle geliştirici olmayanlar için en kullanıcı dostu içerik yönetim sistemi olma özelliği taşır. Çok fazla geliştirme maliyeti olmaksızın çekici bir web sitesi ile hızlı bir çekilde çalışma imkanı sağlar. Herhangi bir sorunla karşılaşılması halinde ücretsiz ve profesyonel yardım çok daha kolay bir şekilde alınabilir. 
  Ancak geliştiriciyseniz ya da bir geliştiriciden yardım alma imkanınız bulunuyorsa Joomla farklı içerik türleri görüntüleme ve kullanıcıları yönetme konusunda daha fazla esneklik sağlayabilir. 
  Kullanımı kolay olduğundan WordPress internet sitelerinin kolayca kurulmasını ve yönetilmesini sağlar. Pek çok kullanıcıya göre WordPress kullanmak, Facebook kullanmaya göre daha kolay olarak tanımlanır. 
  WordPress kişisel blog sitesinden profesyonel fotoğraf bloglarına e-ticaret sitelerinden online topluluk sitelerine kadar her tür internet sitesinin kurulması noktasında kullanılabilir. Binlerce farklı tema seçeneği ile web sitesini renklendirmek, farklı eklenti seçenekleri kullanılarak web sitesine özellikler eklemek mümkündür.
  Herhangi bir bilgisayar ortamında belge hazırlayan bir kullanıcı WordPress ile içerik hazırlayıp yayınlayabilir. WordPress ile yazılar ve sayfalar oluşturmak, bu içeriklere resimler ve videolar eklemek son derece basit olduğu gibi bu içerikleri yayınlamak için yalnızca bir butona tıklamak yeterlidir.
  WordPress içeriklerinin yönetilmesi çok derece kolay bir süreçtir. Yarım kalan içeriklerin taslak olarak kaydedilmesi ve istenildiği zaman kalındığı yerden devam edilmesi mümkündür. Yine içeriklerin yayınlanması için ileri bir tarih seçilmesi ve o tarihte otomatik olarak yayınlanması sağlanabilir. Yine içeriklerin önceki versiyonları da görülebilir. Ayrıca sayfalar ya da yazılar şifreyle korunabilir ve sadece belirli kişilerin erişmesi mümkün olabilir. Bunlar WordPress’in standart özellikleri arasında sayılabilir.
  WordPress kullanıcılara 5 farklı kullanıcı rolü sunduğu gibi kullanıcıları bu rollere göre sınıflandırma imkanı verir. Web sitesini yöneten ve en yetkili kişi olan yönetici editörlerle ve içeriklerle çalıştığı gibi yazarların ve içerik sağlayıcıların web sitesine içerik eklemesi mümkündür. Abonelerin ise profillerini yönetmesi söz konusu olabilir. 
  Bir resmin binlerce kelime ifade ettiği düşünüldüğünde ne kadar önemli oldukları kolayca anlaşılabilir. Güçlü bir medya ortamı sunan WordPress’te kullanıcılar resimlerini sürükle bırak şeklinde hızlı ve kolayca yükleyebilirler. WordPress ile resimlere alternatif yazılar ve altyazılar ekleme imkanı vardır. Bu sayede içeriklere resimler dahil edilebilir, yazılarda ya da sayfalarda foto galerileri oluşturulabilir. Ayrıca WordPress sayesinde yüklenen resimlerin yeniden boyutlandırılabilmesi ve kırpılması da mümkündür.
  WordPress’in yapısındaki kod parçalarından her biri W3C standartlarına uygun olduğundan günümüz ve yarının web tarayıcılarında çalışma özelliğine sahiptir. WordPress kurulumu üç farklı temayla birlikte geldiği gibi binlerce tema arasından güzel bir web sitesi oluşturmak için istenilen tema seçilebilir. Ya da kullanıcı tek bir tıklama ile kendi temasını yükleyip kullanmaya başlayabilir. Yüklenilen temanın kullanılmaya başlaması yalnızca saniyeler alan bir durumdur.
  WordPress’in çekirdek yapısında birçok standart özellikle vardır. Ancak tüm web sitelerinin ihtiyacını giderecek özellikleri barındırmak söz konusu olamaz. WordPress gereksinimlere uygun özelliklerin eklenti sayfasındaki eklentiler arasından seçim yapılarak web sitesine eklenmesini sağlar.

  Yazıyı Paylaşın:
  Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

  Bu yazı için 0 yorum yazılmıştır.

  E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.