NameServer (NS) Nedir?

NameServer (NS) Nedir?

  Alan adınızı bir web hosting hizmetine yönlendirmeye çalışıyorsanız NameServer terimiyle karşılaşmış olmanız muhtemeldir. NameServer URL’leri web sunucularının IP adresiyle bağlamaya yardımcı olur. NameServer birçok kişi tarafından “internetin telefon rehberi” olarak adlandırılan DNS yani Alan Adı Sistemi’nin önemli bir parçasıdır.
  Kullanıcılar tarayıcılarına bir URL girdiklerinde, bu URL’in o alan adındaki web sitesine güç sağlayan temeldeki web sunucusuna bağlamanın pratik bir yolu olması gereklidir. Bunun nedeni bir web sitesinin her ziyaret edilmesi gerektiğinde web sunucusunun IP adresini girme gerekliliğinin son derece zorlayıcı bir durum olabilmesidir. NameServer’lar URL’lerin sunucu IP adresine bağlanması noktasında kullanıcı dostu özellikleriyle önemli bir görev üstlenirler.
  NameServer internet üzerinden trafiği düzenler ve yönlendirir. Tarayıcı çubuğunuza bir web sitesi adı girip Enter’a bastığınızda, tarayıcınız aradığınız web sitesinin kodunu çözme ve trafiğinizi doğru web sunucusuna yönlendirme işlemini başlatır. NameServer, bu işlemin ortasında yer alır ve hangi web sitelerinin nerede bulunduğuna ilişkin tüm kayıtları tutar.
  Bilgisayarlar IP adreslerine ihtiyaç duyarlar ve alan adlarını yani kullanıcıların girdiği web sitesi adreslerini anlamaları kolay değildir. NameServer alan adını bir IP adresine çevirerek, insanların anlaması kolay bilgilerle bilgisayarların anlaması kolay bilgiler arasında bağlantı kurar. Name server DNS’te alan adlarını IP adreslerine çeviren bir sunucu olarak her bir etki alanını bir ya da daha fazla IP adresiyle eşleştiren DNS kayıtlarını depolayarak düzenler. Bu sayede bilgisayarların işleyebileceği IP adresleriyle, internet kullanıcılarının hatırlayabildiği alan adları arasında köprü görevi görür. Bu nedenle, tarayıcı çubuğunuza bir alan adı girdiğinizde, DNS önce o alan adından sorumlu olan name server’ı bulur. Name server daha sonra isteğinizi alır ve ilişkili DNS kaydına veritabanında ulaşır. Kaydı bulduğunda, name server IP adresini tarayıcınıza iletir. Son olarak, tarayıcınız bu yeni IP adresini hedef web sunucusuna ping atmak için kullanır ve bu web sunucusu, istediğiniz web sayfasına ulaşmanızı sağlar.
  Alan adı bir IP adresine çevrildiğinde, NameServer kullanıcının isteğini aranılan web sitesinin bulunduğu sunucuya yönlendirebilir. Bu süreç neredeyse anında gerçekleşir. Birden fazla adım atmasına rağmen, tarayıcı NameServer’a ping atabilir, yanıt alabilir ve kullanıcıyı saniyeler içinde ulaşılmak istenilen web sitesine yönlendirebilir.
  DNS kayıtları ve NameServer’lar birlikte çalışır, ancak iki farklı şeydir: DNS, “alan adı sistemi” anlamına gelir ve DNS kayıtları, hangi IP adreslerinin hangi alan adlarıyla eşleştiğine ilişkin bilgileri tutar. NameServer ise bir kitaplık ve DNS kayıtları kataloğudur.
  Diğer bir deyişle DNS ve NameServer aynı şey değildir. DNS bilgisayarları ve hizmetleri internet üzerinden birbirine bağlayan sistem için kapsamlı bir terimdir. NameServer ise bir alan adını bir IP adresine bağlayan DNS kayıtlarını tutma yoluyla bu sistemde bir rol oynar. Üstlendikleri görev nedeniyle NameServer’lar önemlidir. Onlar olmasaydı, web sitelerine erişmek için sayısız IP adresini hatırlamamız gerekirdi. NameServer’lar arka planda o kadar hızlı çalışır ki web sitesi yöneticileri de ziyaretçileri de bunu farkına bile varmazlar.

  NameServer Nasıl Kurulur?

  Alan adı kayıt siteleri genellikle varsayılan bir NameServer sağlar. Hosting firmasının verdiği NameServer adreslerine alan adı alınan firmadan yönlendirme işlemi yapıldığında alan adı NameServer adresleri hangi sunucuyu gösteriyorsa web sitesi o sunucu üzerinde çalışır. NameServer adresleri karşılarındaki adreslere göre sorgulama yaptığından ilgili IP adresi hangi sunucu ise o sunucuyu bulur. Bununla birlikte kendi özel NameServer’ınızı kurmayı da ya alan adınızı bir web hosting firmasındaki NameServer’lara yönlendirmeyi de tercih edebilirsiniz.
  NameServer ayarları web hosting hizmeti alınan kuruluşun verdiği kullanıcı adı ve şifre aracılığıyla domain yönetim sistemi üzerinden yapılabilir. Web hosting hizmetinin alındığı şirket değiştirildiği ve web sitesi yeni bir hosting sunucusuna taşındığı zamanlarda name server adresleri domain yönetim sisteminden güncellenmelidir. Bu sayede alan adı yeni web hosting firmasının DNS sunucusuyla ilişkilendirilmesi sağlanır. Bu işlemin tamamlanmasının ardından ROOT DNS sunucularının ilgili alan adındaki name server adres değişikliklerini tanıyarak yeni lokasyonu anlaması için maksimum 48 saate ihtiyaç vardır.

  Bir Domain’e Ait NameServer Nasıl Sorgulanır?

  Bir Domain'e Ait Name Server Nasıl Sorgulanır?
  Bir domainin hangi name server sunucusunu kullandığını anlamak için https://dnschecker.org/ adresine girilerek name server bilgisi öğrenilmek istenilen alan adı arama çubuğuna yazılır. Daha sonra NS seçilir ve arama yapılır. Bu işlemin ardından dünya genelinde bulunan pek çok DNS sunucusundan name server bilgileri kontrol ve teyit edilir. Ve tüm sonuçlar listelenir. Bu sayede birçok domain’e ait name server bilgisine kolay ve hızlı bir şekilde ulaşılabilir.
  Çoğu internet kullanıcısı, name server’larının ne olduğunu bilmez ve bilmelerine de gerek yoktur. Ancak, bu name serverlar web’in nasıl çalıştığı açısından hayati önem taşımaktadır. Onlar olmasaydı, ziyaret etmek istediğimiz her web sitesi için her IP adresini not almamız gerekirdi. Sıradan bir web sitesi sahibi olsanız bile, name serverların amacını ve DNS’deki rollerini anlamanız, alan adınızla ilgili olarak sitenizde bir sorun olduğunda ya da tümü aynı IP adresine işaret eden birkaç alan adını yönettiğiniz durumlarda işinizi kolaylaştırabilir.

  Yazıyı Paylaşın:
  Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

  Bu yazı için 0 yorum yazılmıştır.

  E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.