Web siteniz için alan adı seçerken alan adı uzantısını da seçmeniz gerekir. Domain alırken birçok site yöneticisi genellikle domain name seçimi üzerinde durur. Oysa domain uzantısı da en az bunun kadar önemlidir. Sitenizi henüz ziyaret etmemiş kullanıcılar sırf domain uzantısına bakarak faaliyet alanınız hakkında bilgi sahibi olabilir. İyi seçilmiş domain uzantıları web siteleri dijital dünyada daha iyi temsil eder. Bu bağlamda .net domain internette en yaygın domain çeşitlerinden biridir. Eğer sitenizin hedef kitlesi ülkemizle sınırlıysa .net.tr domain almayı da düşünebilirsiniz. Bu gibi konularda alacağınız doğru kararlar web sitenizin başarısını olumlu yönde etkiler. Tabii doğru kararlar almak için doğru bilgilere ihtiyaç vardır. Peki .net domain almak isteyenlerin bilmesi gerekenler nelerdir? Bu yazımızda bu konulara kısaca işaret edip .net domain ile ilgili en merak edilen sorulara cevap vereceğiz. 

.net Nedir?

Öncelikle .net’in ne demek olduğundan biraz bahsedelim. Bilindiği üzere web sitelerin internet üzerinden yayın yapabilmesi için belli bir domaine ihtiyaçları vardır. Sitenin kullandığı domain name, internet dünyasındaki ismidir. Sitenin adresinde domain name bölümünden sonra gelen noktayı takip eden kısma ise alan adı uzantısı denir. İşte .net ifadesi de bu uzantılardan biridir. Ve .net domaine ismini veren “net” ifadesi network sözcüğünün kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı ağ olan network, daha somut olarak ağ teknolojisini ifade eder. Dolayısıyla, ağ teknolojileri alanında hizmet veren siteleri tanımlamak için en uygun domain uzantısı .net’tir. Ağ teknolojilerinin yanı sıra genel olarak teknoloji odaklı siteler de .net uzantısı kullanmayı tercih etmektedir. 

İnternette alan adı uzantıları arasında en yaygın olanı şüphesiz ki .com domaindir. Aynı zamanda en eski alan adı uzantısı da .com’dur. Kullanımı 1985 yılına uzanan bu uzantıyı başlangıçta sadece ticari web siteleri kullanıyordu. Zamanla farklı siteler de .com domain satın alma yoluna gitti. Halihazırda .com domainler internette en popüler domainler arasında üst sıralarda yer almakta. Hal böyle olunca web site yöneticileri .com uzantısı almak yönünde doğal bir istek duyuyor. Bu sayede internet üzerinden daha geniş kitlelere ulaşabileceklerine inanıyorlar. Oysa .net domain almak isteyenlerin bilmesi gerekenler bağlamında şuna özellikle dikkat etmek gerekir. Domain name ve uzantı seçiminde projeye uygunluk diğer birçok şeyden daha önemlidir. Eğer ağ teknolojileri alanında hizmet verecekseniz veya genel olarak teknoloji odaklı bir siteyseniz .com yerine .net domain kullanmanız daha iyi bir seçimdir. Böylelikle hem kullanıcılar hem de arama motorları sitenizi daha iyi anlar ve değerlendirir. 

.net Domain Almak Nedir?

Aslına bakarsanız .net domain almak genel olarak domain satın almanın bir çeşididir. Tıpkı diğer domain satın alma süreçlerinde olduğu gibi .net domain almak için de öncelikle domain sorgusu yapmak gerekir. Bu sorgu sayesinde, düşündüğünüz domainin tescile uygun olup olmadığını anlarsınız. Nitekim .net domain almak isteyenlerin bilmesi gerekenler arasında ilk ve en önemli noktalardan biri budur. Herhangi bir domaini tescil ettirebilmek için bu domainin daha önce tescil edilmemiş olması gerekir. Aksi durumda domain sahibiyle görüşüp devir konusunda onu ikna etmeniz gerekir. Hakları bir başkasına kayıtlı hiçbir domain için tescil işlemi yapamazsınız. Ancak kullanım süresi dolduğu halde domain sahibi yenileme yapmazsa bu durumda domain yeni tescile açılır. Ki domain satın alma işlemleri kapsamında bu süreçlerin takibi önemlidir. 

Web sitelerin kullanabileceği birçok alan adı uzantısı vardır. Bununla birlikte bazı uzantılar diğerlerinden daha popülerdir. Bu bağlamda .net domain almaya yönelik ilginin oldukça yüksek olduğunu görüyoruz. Başka bir deyişle .net domainleri sadece ağ teknolojileri alanında hizmet veren sitelerin kullandığını söyleyemeyiz. Teknoloji alanında hizmet veren başka birçok site de .net domain almak yoluna gidebiliyor. Bu yönüyle .net domainler teknoloji alanında faaliyet gösteren siteleri aynı şemsiye altında topluyor. Dahası .net domain web sitesine aynı zamanda da güvenilirlik kazandırıyor ve marka imajını güçlendiriyor. Bu özelliği nedeniyle günümüzde birçok web girişimcisi, şahsi veya kurumsal siteleri için .net uzantılı domain almak yoluna gidebiliyor. 

Diğer taraftan, web siteniz için .com domain kullanmaya karar verdiyseniz, alan adınız için .net uzantısı almanızda da yarar var. Bu da yine .net domain almak isteyenlerin bilmesi gerekenler arasında önemli bir konudur. Bu sayede rakipleriniz alan adınızın .net uzantısını alıp sitenizle rekabete giremez. Hem böylelikle ziyaretçilerinizi çeşitli dolandırıcılık girişimlerinden de korursunuz. İleride .net uzantısını teknoloji hizmetleriniz için kullanmanız da mümkün. Nitekim web siteler büyüdükçe verdikleri hizmetler farklılaşır. Eğer teknoloji hizmetleri vermeye başlarsanız bu hizmetleri .net uzantılı alan adınızla gerçekleştirebilirsiniz. 

.net Domain Özellikleri Nelerdir?

 • Web sitesinin ağ teknolojileri veya genel olarak teknoloji alanında hizmet verdiğini gösterir. 
 • Domain çeşitleri arasında en popüler olanlarından biridir. Alan adı için .com uzantısı alamayan kullanıcıların aklına genellikle ilk olarak .net uzantısı gelir. 
 • Gerçek veya tüzel kişiler tarafından tescil edilmesi mümkündür. Nitekim .net domain almak için herhangi bir kısıtlama yoktur. Ayrıca ticari marka olmanız da gerekmez.
 • Tescil işlemleri sırasında herhangi bir belge veya doküman gerektirmez. Kayıt firmanız üzerinden eğer uygunsa dilediğiniz .net domaini kolayca almanız mümkün. 
 • Global ölçekte erişim kolaylığı vardır. Fakat hizmet sahanız eğer Türkiye ölçeğiyle sınırlıysa .net.tr domain almayı değerlendirebilirsiniz. 
 • Diğer domain çeşitlerinde olduğu gibi .net domain için de Türkçe karakter kullanımı söz konusu değildir. Bu tür kullanımlar internet dünyasında erişim sorunlarına yol açar. 

Hangi Siteler .net Domain Kullanabilir?

Yukarıda da işaret ettiğimiz gibi aslında bu konuda kısıtlayıcı hiçbir düzenleme yoktur. Dileyen herkes kişisel veya kurumsal web sitesi için .net domain satın alma işlemi gerçekleştirebilir. Bununla birlikte, bazı sitelerin .net domain kullanması çok daha isabetlidir. Nitekim .net domain almak isteyenlerin bilmesi gerekenler bağlamında bu siteleri şu şekilde sıralamak mümkün. 

 • İnternet hizmetleri alanında faaliyet gösteren, 
 • Ağ oluşturma hizmeti veren,
 • Mail servis sağlayıcıları ve 
 • Veritabanı barındırma hizmeti sunan siteler. 

.net Domain ile .net.tr Domain Arasındaki Farklar Nelerdir?

 • .net domain için herhangi bir bölgesel kısıtlama yoktur. Dünyanın herhangi bir bölgesinden dileyen herkes uygun koşullar altında bunu satın alma hakkına sahiptir. Oysa .net.tr domain bölgesel kısıtlama içerir. Web sitesinin hizmet sahasının Türkiye sınırları olduğunu ifade eder. 
 • Web sitesinin .net domain kullanması global ölçekte trafik potansiyellerini artırır. Ancak hizmet sahası Türkiye’yle sınırlıysa .net.tr domain almak daha avantajlıdır. Dolayısıyla .net domain almak isteyenlerin bilmesi gerekenler bağlamında buna dikkat etmekte yarar var. 
 • Sitenizde .net domain kullanırsanız hosting ve sunucu tarafında kaynaklarınızın daha fazla olması gerekir. Fakat hizmet sahanızı Türkiye ölçeğiyle sınırlarsanız daha düşük kaynaklar yeterli olur. 
 • Genel olarak baktığımızda .net domain ile .net.tr domain arasında önemli bir maliyet farkı vardır. Bunlardan ilkinin fiyatları daha yüksektir. İkincileri ise ucuz domain arayanlar için daha uygundur. 

.net Domain Almak SEO’da Avantaj Sağlar Mı?

Domain çeşitleri ile SEO arasındaki ilişki öteden beri merak konusudur. Nitekim .net domain almak isteyenlerin bilmesi gerekenler arasında bu konuya da kısaca temas edeceğiz. Her şeyden önce, domain çeşitleri ile SEO arasında zorunlu bir ilişki yoktur. Sitenizin organik aramalardan daha yüksek ziyaretçi çekmesi için birçok konuyu dikkate almanız gerekir. Sitenizde sayfa yükleme hızından sayfalarınızın bilgi mimarisine kadar birçok konu SEO çalışmalarınızı etkiler. Siteniz eğer temel SEO optimizasyonlarına sahip ise hangi domaini kullanırsanız kullanın trafik potansiyelleriniz artar. Bununla birlikte, yerel aramalarda daha avantajlı olmak için .net.tr domaini tercih edebilirsiniz. Ancak bunun da genel bir ölçüt olmadığını unutmamalısınız. Arama motoru pazarının lider oyuncusu Google, son yıllarda yaptığı algoritma güncellemeleriyle SEO çalışmalarını etkilemeye devam ediyor. Google’ın arama, eşleştirme ve sıralama algoritmalarında yapay zeka bileşenleri farklı bir mantıkla çalışıyor. Sayfaları domain ve alan adı uzantılarından bağımsız olarak değerlendiriyor. 

.net Domain Nasıl Alınır?

Yazımızın bu kısmında .net domain almak isteyenlerin bilmesi gerekenler bağlamında önemli bir başka konuya daha kısaca temas edeceğiz. Bugüne kadar .net domain almamış olabilirsiniz. Bu işlemin hangi adımlardan oluştuğunu sizler için kısaca şu şekilde özetleyeceğiz. 

1. Adım: İyi bir hosting firması bulun. Domain satın alma işleminizi kaliteli firmalar üzerinden yapmanız her bakımdan daha sağlıklıdır. Hizmet kalitesi düşük, teknik altyapısı yetersiz firmalar web operasyonunuzun kalitesini düşürür. 

2. Adım: Firmanızın web sitesinde ilgili sayfa üzerinden domain sorgulaması yapın. Böylelikle satın almayı düşündüğünüz .net domainin daha önce tescil edilip edilmediğini görürsünüz. Tescil işlemi gerçekleşmişse siteniz için farklı bir domain name bulmalısınız. 

3. Adım: Siteniz için en uygun alan adını seçin. Domain sorgulaması sırasında sistem size alternatif domainleri önerecektir. Aynı zamanda da alternatif alan adı uzantılarını göreceksiniz. Bunlar arasında hangisini tercih ediyorsanız ilgili kısımda Sepete Ekle butonuna basın. Satın alacağınız .net domaini en az 1 yıllığına, en çok 10 yıllığına kayıt ettirebilirsiniz. 

4. Adım: Sonraki adımda sistem sizi ödeme aşamasına yönlendirecektir. Ödemenizi banka havalesi, kredi veya banka kartı ya da başka bir yöntemle yapmanız mümkün. Siparişi Tamamla butonuna bastığınızda işleminiz sona erer. 

5. Adım: Son olarak domain sahipliğinizi doğrulamanız gerekir. Bu işlem, satın alma sırasında kullandığınız mail adresi üzerinden gerçekleşir. Dolayısıyla .net domain almak isteyenlerin bilmesi gerekenler bağlamında şunu özellikle vurgulayalım. Vereceğiniz mail adresine erişiminizin olması gerekir. Aksi durumda ne yazık ki domain sahipliği doğrulaması gerçekleşmez. 

.net Domain Nasıl Transfer Edilir?

Çalıştığınız domain servis sağlayıcısının hizmet kalitesinden veya teknik altyapısından memnun olmayabilirsiniz. Bu durumda .net domain için transfer işlemi yaparak domaininizi başka bir servis sağlayıcıya taşımanız mümkün. Bu işlemi, servis sağlayıcınızın sunduğu domain yönetim paneli üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Paneldeki Domain Transfer Et bölümü bu işlemi gerçekleştirmenizi sağlar. Fakat transfer öncesinde mevcut firmanızdan transfer kodu almanız gerekir. Bu kod, transfer için sipariş oluşturma sırasında gerekli olacaktır. Çalıştığınız firma ile yeni firmanız arasındaki veri akışı bu kod sayesinde gerçekleşir. İşleminizin onayının ardından admin mail hesabınıza bildirim gelir.

Bununla birlikte .net domain almak isteyenlerin bilmesi gerekenler arasında bu bağlamda şu nokta önemlidir. Domain transferi yapmak için alan adı tescilinizin üzerinden en az 60 gün geçmesi gerekir. Ayrıca tescil sürenizin dolmasına 20 günden uzun bir süre olmalıdır. Diğer durumlarda domain transferi yapmak mümkün değildir. Dahası transfer işlemleri için kullanacağınız mail adresinize erişiminizin olması gerekir. Çünkü onay işlemleri mail adresi üzerinden gerçekleşir. Bu nedenle alan adı uzantılı mail adresinizi kullanmamalısınız. Transferin başlamasıyla birlikte bu adresinize erişiminiz sona erer. Transfer için örneğin Gmail veya benzeri bir mail adresinizi kullanabilirsiniz. Transferin sonuçlanma süresi servis sağlayıcıların iş yükü ve teknik nedenlere bağlı olarak değişir. Ancak en geç 15 gün içinde .net domain için transfer işleminiz sonuçlanacaktır. 

.net Domain Whois Bilgileri Nasıl Gizlenir?

.net domain almak isteyenlerin bilmesi gerekenler arasında önemli bir konu da whois bilgilerini gizlemedir. Ne tür bir domain satın alma işlemi yaparsanız yapın, kayıt sırasında bazı bilgileri girmeniz gerekir. Nitekim bu bilgiler, domain sahibinin kimliğini doğrular ve onunla iletişim kurmayı sağlar. Whois bilgileri domain sahibinin ad, soyad, adres, telefon ve mail adresinden oluşur. Kayıt sırasında bu bilgileri doğru girmek, internet alan adı uyuşmazlıkları kapsamında domain sahibinin haklarını korumasını sağlar. Bununla birlikte, dileyen domain sahipleri whois bilgilerini gizleme yoluna gidebilir. Bunu yapmak için alan adı kayıt firmanızın sağladığı kontrol panelini kullanabilirsiniz. Panel üzerinde kolayca bulacağınız Whois Gizleme kısmına girin. Bu kısımda ilgili kutucuğu işaretlediğinizde .net domain için whois bilgileri gizleme işleminiz gerçekleşir. 

En Ucuz .net Domain Nereden Alınır?

Son olarak maliyet konusundan da kısaca bahsedelim. Bu konu da yine .net domain almak isteyenlerin bilmesi gerekenler arasında önemli bir konudur. Bilindiği üzere servis sağlayıcılar domain fiyatları konusunda farklı kriterleri dikkate alırlar. Genel olarak baktığımızda, arama hacmi yüksek sözcükler içeren domain name fiyatları daha yüksektir. Ayrıca firmaların teknik imkanları ve insan kaynakları da fiyat farkı yaratır. 2010 yılından bugüne web sitelerin domain, hosting ve sunucu ihtiyaçlarını karşılayan daha.net en ucuz .net domain konusunda da yanınızda. Kullanıcı dostu arayüzümüzle domain sorgulama ve satın alma işlemlerinizi kolaylaştırıyoruz. Sağladığımız fiyat avantajıyla kullanıcılarımızın web operasyonu için ayırdıkları bütçelerine katkı sağlıyoruz. daha.net üzerinden .net domain satın almak için .net Domain Kayıt sayfamızı hemen ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye’de hosting artık daha.net! Bu içeriklere ve hizmetlerimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bu yazıyı yararlı buldunuz mu ? 2