Domain Nedir? Ne İşe Yarar?

Domain Nedir? Ne İşe Yarar?

  İnternet kullanıcıları web üzerinde yayınlanan web sitelerini ziyaret etmek için Google Chrome, Internet Explorer ve Opera gibi tarayıcılardan yararlanır. Tarayıcılarda bulunan adres çubuğuna herhangi bir web sitesini ziyaret etmek için; “http” ya da “https” ile başlayan ve .com, .net gibi bir uzantıyla biten site adresi yazılır. Bu adres alan adı ya da domain name olarak adlandırılır.
  Web sitelerinin her birinin rakamlardan oluşan benzersiz bir adresi vardır. Ancak ziyaret edilen her bir web sitesi için bu sayı grubunun akılda tutulması çok da olası değildir. Bu aşamada devreye giren domain name ziyaret edilmek istenilen web sitelerine kolayca ulaşma imkanı verir.

  Domain Uzantısı Nedir?

  Alan adının en sağında yer alan nokta işaretinden sonraki kısma domain uzantısı adı verilir. Kendi arasında hiyerarşik bir yapılandırması olan alan adları konusunda hiyerarşinin zirvesinde alan adı uzantısı yer alır. İnternet dünyasında en sık kullanılan alan adları .com, .net ve .org’dur.
  Domain uzantısı seçimi birçok farklı etken göz önünde bulundurularak yapılabilir. Bir görüşe göre domain seçiminde ülke uzantıları tercih edilmeliyken bazıları domain uzantısının proje özelinde uygunluğuna dikkat edilmesi gerektiğini savunur.
  Dünya genelinde internet ortamındaki projelerde genellikle .com uzantılı alan adları tercih edilir. Bunun temel nedeni .com’un herhangi bir belgeye gereke kalmaksızın herkes tarafından alınabilecek bir uzantı olmasıdır. Kullanıma sunulan her alan adı belirli bir coğrafi konumu ya da belirli bir proje türünü hedefler. Ancak uzantıların farklı nedenlere bağlı olarak amacı dışında kullanılması bu hedeflemelerin ortadan kalkmasına neden olur. 

  Domain Neden Önemlidir?

  Domain name marka bilinirliğine çok büyük bir katkı sağladığından son derece önemlidir. Olabildiğince akılda kalıcı, kısa, ürün ve hizmetle ilgili domain name sahibi olmak internet kullanıcılarının satın alma ve web sitesini ziyaret etme konusundaki dürtüsü üzerinde de olumlu etkiye sahiptir. Web sitesine harcanan emek ne kadar fazla olursa olsun projeyle uyumlu bir domain name sahibi olunmaması marka açısından rakipleri arasında dezavantaja neden olabilir. 

  Domain Uzantıları SEO’ya Etki Eder mi?

  SEO yani Search Engine Optimisation diğer bir deyişle Arama Motoru Optimizasyonu web sitelerinin arama motoru sıralama sonuçlarında (SERP) daha üst sıralarda listelenmesini sağlamak adına yapılan kapsamlı bir çalışmalar bütünüdür. Yüksek rekabet oranına sahip anahtar kelimeler için yapılan Google aramalarında ilk sayfalarda yer alan web sitelerinin farklı alan adı uzantılarına sahip olduğunu görmek olasıdır. Alan adı uzantıları SEO açısından herhangi olumlu ya da olumsuz bir etkiye yol açmamakla birlikte esas önemli nokta her bir web sitesinin internet kullanıcılarına olumlu kullanıcı deneyimi yaşatabiliyor olmasıdır.

  Domain Nasıl Çalışır?

  İnternet kullanıcıları ziyaret etmek istedikleri web sitesinin alan adını tarayıcıya yazdıktan sonra bağlı bulunulan en yakın DNS sunucusu üzerinden alan adının bilgisi sorgulanmaktadır. Bu bilgi bağlanılan DNS sunucusunda bulunmadığı takdirde başka bir DNS sunucusu üzerinde yeniden sorgulama yapılır. İlgili kayda ulaşılana kadar bu işleme devam edilir. DNS sunucusu bulduğu bilgiyi kullanıcı bilgisayarına göndermekte olup kullanıcı bilgisayarı aracılığıyla internet sitesine bağlanabilir. İstenilen bilginin hiçbir internet sitesinde olmaması halinde internet sitesi hata verir ve açılmaz.

  Domain Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

  Domain için markanın ya da işletmenin web ortamındaki kimliği demek çok da yanlış sayılmaz. Bu nedenle domain name titizlikle seçilmelidir. Seçilen domain name’in telaffuzu ve yazımı kolay olmalı aynı zamanda domain name’in kısa ve akılda kalıcı olmasına özen gösterilmelidir. Domain name içinde kısa çizgiye ve sayıya yer verilmemeli bunun yanı sıra seçilen domain name’in yapılan işi ya da internet sitesini yansıtmasına dikkat edilmelidir.
  Domain yapısında birçok uzantı ya da protokol vardır. Normalde 3 parçadan oluşan alan adlarının ilk kısmı HTTPS protokolü olup sitenin açıldığı bağlantının güvenli olup olmadığını gösterir. İkincisi domain adı ve üçüncüsü domain name’in sonuna getirilen domain uzantısıdır.

  Subdomain Nedir?

  Subdomain alt alan adı olarak da bilinir. Ana domainden üretilen diğer domainlerin tümü subdomain olarak isimlendirilir. Ana domain olmadan subdomain oluşturulamaz. Subdomain, hosting hesabının yönetim paneli üzerinden kolayca oluşturulabilmekte olup ana sitenin blog sitesine, sanal mağazasına, forum sitesine veya herhangi bir web uygulamasına erişme imkanı vermektedir.

  Domain Transferi Nedir?

  Daha önceden kayıt edilmiş bir alan adının farklı bir firmaya taşınmasına domain transferi denilir. Domain transferi yenileme fiyatı yüksek olduğu, alınan hizmetten memnun olunmadığı ya da farklı durumlarda gündeme gelebilmektedir.
  Domain name transferi yapılabilmesi için kaydın ya da son transfer işleminin üzerinden 60 gün ve daha fazla geçmiş olması gerekir. Domain yetki kodu da mutlaka biliniyor olmalıdır.

  Domain Name Nasıl Satın Alınır?

  domain name nasıl satın alınır
  Domain name satın almak için ilk olarak satın alınmak istenilen domain name’in sorgulama aracı üzerinden sorgulaması yapılmalıdır. Domain name’in müsait olması durumunda domain satın alma işlemi gerçekleştirilerek onay süreci tamamlanır. 

  Yazıyı Paylaşın:
  Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

  Bu yazı için 0 yorum yazılmıştır.

  E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.