Web Server Nedir? Web Server Türleri Nelerdir?

Web Server Nedir? Web Server Türleri Nelerdir?

  Fiziksel ya da sanal ortamlarda kullanıcıların veri saklama, düzenleme ve silme gibi işlemler yapmasına imkan veren, 7/24 işlem yapılabilecek gelişmiş bilgisayarlara server adı verilir. Web sitelerinin barındırıldığı ve yayınlanmasını sağlayan sunuculara web server ya da web sunucu denilir. Kullanıcıların web sitelerini internet üzerinde yayınlamak için web hosting hizmeti almaları gerekir.
  Hosting hizmetleri, web sitelerine ait dosyaların sunucuya yüklenmesine imkan verir. Diğer yandan hosting hizmetlerinden yararlanılarak kontrol panelleri üzerinden mail hesapları oluşturma, alma, gönderme, veri tabanlarını kontrol etme, silme, ekleme ve düzenleme gibi işlemler gerçekleştirilebilir.
  Günümüzde web sunucuları Linux ve Windows dağıtımları olan işletim sistemleri üzerinde çalışmakta olduğundan hosting paketi tercih edilirken web sitesinin yazılmış olduğu dil göz önünde bulundurulmalıdır. ASP.Net ile yazılan web siteleri Windows işletim sistemini tercih etmekle birlikte PHP ile yazılan web sitelerinde Linux işletim sistemli web hosting hizmetlerinin kullanılması gündeme gelmektedir.

  Server Çeşitleri Hakkında Merak Edilenler

  Bilgisayarlardan ya da akıllı cihazlardan web sitelerine girildiğinde ilgili siteyi oluşturan kodlarla dosyalar bilgisayara ya da akıllı cihaza indirilir. Server temelde evlerdeki bilgisayarlar gibi bir bilgisayar olup içerisinde işlemci, sabit sürücü, bellek gibi bileşenler yer alır. Web sitelerini oluşturan kodların saniyeler içinde işlenmesi ve binlerce kişiye gönderilmesi gerektiğinden sunucular 7/24 çalışabilmeli, yüksek performanslı, dayanıklı ve enerji verimliliği yüksek olmalıdır.
  Web server: Web sunucusu, web tarayıcıları aracılığıyla web sayfalarının görüntülenerek uygulamaların çalıştırılmasına imkan verir. 
  FTP sunucusu: FTP sunucuları dosyaların File Transfer Protocol yani dosya aktarım protokolü araçlarıyla taşınmasına imkan verir. FTP istemci programları kullanılarak FTP sunucularına uzaktan erişim sağlanabilmektedir.
  E-posta sunucusu: E-posta sunucuları sayısız e-posta mesajının alınmasını ve gönderilmesini çok daha kolay bir hale getirir. Outlook gibi e-posta istemcisi kullanılması halinde bilgisayara e-postaların indirilmesi için IMAP ya da POP sunucusuna, e-posta gönderilmesi için de SMTP sunucusuna bağlanması gerekir.
  Bilgisayar ağlarını destekleyen yüzlerce farklı çeşit sunucu vardır. Daha kurumsal web server çeşitlerinin yanı sıra kişisel bilgisayar kullanıcılarının her gün karşı karşıya kaldığı online oyun sunucuları, chat server, internet üzerinden ses ve görüntü yayını yapan streaming server gibi türler bulunmaktadır.

  Web Server Tipleri

  web server tipleri
  Web server temelde fiziksel sunucudan, sunucu işletim sisteminden ve HTTP iletişimini sağlayacak yazılımdan meydana gelir. Web server seçimi sırasında işletim sistemi, güvenlik özellikleri, sunucu tarafında programlama kapasitesi, arama motoru ve site kurulum araçlarının belirlenmesi gibi etkenler göz önünde bulundurulmalıdır. Günümüzde kullanılan en popüler web server tipleri arasında Apache, LiteSpeed, Jigsaw, ISS, NGINX, Lighttpd ve Sun Java System sayılabilir.

  Apache

  Dünyada en çok kullanılan web server yazılımlarından biri olan Apache’nin popülaritesinin altında yatan temel neden Windows, macOS, Linux, Unix ve diğer işletim sistemlerinde kullanılabiliyor olmasıdır. Bunun sonucunda dünya genelindeki web serverların %60’ında Apache Web Server vardır. Bu popülaritenin diğer nedeni ise açık kaynaklı olduğundan ücretsiz olması ve internet topluluğu tarafından desteklenmesidir. Bu sayede problem yaşandığında daha kolay çözüm bulunabilmektedir. Ayrıca kullanıcının ihtiyaçlarına göre sunucuyu şekillendirmek de mümkündür. Apache’nin son sürümünde önceki sürümlerine göre daha esnek bir kullanım imkanı sağladığı gibi istekleri daha hızlı bir şekilde işlemesine imkan vermektedir.

  ISS (Internet Information Services)

  Microsoft tarafından geliştirilen bu yüksek performanslı web server yazılımı işletim sistemiyle iç içe geçmiş olup görece kolay yönetimi ile ön plana çıkmaktadır. Microsoft tarafından geliştirildiği için kolayca destek alınabilir. Apache’nin sunduğu tüm özelliklere sahip olan ISS’in farklı açık kaynak kodlu olmamasıdır denilebilir. Bu yüzden kodlarına erişilmesi ve değiştirilmesi mümkün değildir. Windows işletim sistemine sahip olan cihazlara kolayca yüklenebilir.

  Lighttpd

  2003’ten beri kullanılmakla birlikte Apache ya da ISS kadar popülerliğe sahip değildir. Çalışma noktasında rakiplerine göre çok düşük bir CPU yüküne ihtiyacı vardır. Bellek ayak izi de diğer yazılımlara oranla daha düşük olmaktadır. Böylece yük problemi olan sunucularda rahatlıkla kullanılabilir. Açık kaynak kodlu olduğundan ihtiyaçlara göre şekillendirilmesi imkanı vardır. Çok yüksek sayıda bağlantıyı aynı anda destekleyebilmesinin yanı sıra AJP, esnek sanal hosting, HTTP Proxy desteği, Auth gibi özellikler de sunmaktadır.

  Nginx

  Açık kaynaklı bu yazılım düşük kaynak kullanımı nedeniyle iyi performanslı yazılımlardan biri olarak kabul edilir. İhtiyaçlara göre kolayca şekillendirilebildiği gibi çoğunlukla cache, yük dengeleme, otomatik indeksleme ve yayın işlemlerinde kullanılır. Kullanıcının yaptığı tüm istekleri yeniden işlemektense istekleri asenkron bir yaklaşım kapsamında tek başlıkta işleme özelliğine sahiptir. 

  LiteSpeed

  LiteSpeed yüksek performanslı Apache drop-inidir. Dünya genelinde en sık kullanılan yazılımlardan biri olarak yüksek performansı ve düşük yönetim maliyetiyle ön plana çıkar. Sunucu mod_rewrite, .htaccess ve mod_security gibi Apache özelliklerini de destekler. Apache ayarları LiteSpeed sunucuya tüm hosting panelleri de dahil olmak kaydıyla yüklenebilmektedir.

  Yazıyı Paylaşın:
  Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

  Bu yazı için 0 yorum yazılmıştır.

  E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.