VPS ile VDS Arasındaki Farklar Nelerdir? Hangisini Seçmeliyiz?

VPS ile VDS Arasındaki Farklar Nelerdir? Hangisini Seçmeliyiz?

  Virtual Private Server yani VPS’in Türkçe karşılığı sanal özel sunucudur. Bir sunucuya ait kaynakların sanallaştırma yeteneğine sahip olan bir yazılım kullanılarak gruplara ayrılması yoluyla elde edilir. Bu nedenle fiziksel bir ana sunucunun bölümlere ayrılmasıyla oluştuğundan sanal sunucu olarak da adlandırılır.
  VPS sunucuların sanallaştırma yoluyla ayrılan bölümleri arasında dosya erişimi, veri alışverişi ya da bunlara benzer geçişler olması söz konusu değildir. Sanal bölümler tam olarak yalıtıldığından fiziksel sunucuyu paylaşmakta olan kullanıcıların her biri kendine ait özel bir depolama alanına, bant genişliğine ve belleğe sahiptir.
  Standart paylaşımlı sunucu üzerinde kurulu olan web siteleri belirli bir trafik üzerine çıktığı zaman erişim problemleriyle karşı karşıya kalması olasıdır. Bu aşamada VPS sunucuya geçilmesi söz konusu olur. VPS sunucu orta ölçekli trafiğe sahip olan web sitelerinin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterlidir. Tek bir sanal sunucu üzerinde birden fazla web sitesinin barındırılması mümkündür. 
  Esnek bir yapıda olan VPS’e root yönetici erişimi ile erişmek ve hosting firmasının sunduğu hizmetler doğrultusunda web sitesinin trafiğinin artmasına bağlı olarak VPS sunucu kaynaklarını özelleştirmek mümkündür. Donanımsal kaynaklar artırılabildiği gibi tercihe bağlı olarak güvenlik protokolleri aktive edilerek özel güvenlik önlemlerinin alınması da mümkündür.

  VDS Nedir?

  Virtual Dedicated Server yani VDS’in Türkçe karşılığı sanal atanmış sunucudur.web uygulamaları oluşturmak, dağıtmak ve barındırma amacıyla yönetilen ve dedike edilmiş bir sunucu kiralama imkanı sunan sanal bir makine olarak tanımlanabilir. Diğer müşterilerle paylaşılması söz konusu değildir. Her VDS kendi disk yerine, belleğe, işletim sistemine, CPU tahsisine ve bant genişliğine sahiptir. Son kullanıcıların internet üzerinden sunucularına global olarak erişmesine imkan veren uzaktan erişim katmanı bulunur. 
  Her web sitesinin ya da uygulamanın özel sunucu ihtiyacı bulunmaz. Özel ihtiyaçlar için uygun olan VDS öngörülebilir ve istikrarlı yüksek performansı ile ön plana çıkar. Bu bağlamda çok fazla CPU kullanımının ya da yüksek performansın gerekli olduğu projeler için son derece uygun bir alternatiftir. 

  VPS ile VDS Arasındaki Farklar

  VDS sanal atanmış sunucunun VPS ise sanal özel sunucunun kısaltmasıdır. Yöntem farklılığı bulunmakla birlikte VPS ile VDS’in ortak noktası sanallaştırma kullanılarak oluşturulmasıdır. VPS işletim sistemi düzeyinde sanallaştırma, VDS ise paravirtualization sonucunda elde edilebilmektedir.
  Bu kapsamda fiziksel sunucu temel olarak her biri kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda özelleştirilebilecek şekilde kiralanan daha küçük bölümlere ve sunuculara bölünmektedir. Bir hesabı barındırmakta olan sanal sunucu aynı fiziksel sunucuda yer alan diğer sunuculardan ayrı bulunur.

  VPS’in Avantajları ve Dezavantajları

  VPS, paylaşımlı hosting kullanımına bağlı olarak performans kaybı yaşayan bununla birlikte dedicated sunucu kullanımına ihtiyacı olmayan kullanıcılar için en iyi çözümdür. Dedicated sunucu ortamını çok daha uygun fiyatlara sağlayan VPS paylaşımlı sunuculardan çok daha fazla özelleştirilebilmektedir. Böylece barındırılan yazılımın ya da web sitesinin ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak düzenlenmesi mümkündür. Ayrıca VPS’in en önemli avantajlarından biri ölçeklenebilir olmasıdır. Eğer daha fazla kaynağa ihtiyaç duyulursa kullanıcıların daha fazla ücret ödeme yoluyla bu kaynaklara kısa bir süre içinde erişmesi mümkündür. Bu kullanılmayan kaynaklara para harcanması gerekliliğini ortadan kaldırabilir. Ancak pek çok avantajına rağmen VPS’in her web sitesi için doğru çözüm olduğu söylenemez. VPS fiyatları dedicated sunuculara göre daha uygun olmakla birlikte paylaşımlı sunuculara göre daha pahalıdır. Ücretleri kaynak ihtiyaçlarına göre değişen VPS sunucuların kullanımı paylaşımlı sunucu kadar kolay olmayıp kullanıcının daha fazla teknik bilgiye sahip olmasını gerektirir.

  VDS’in Avantajları ve Dezavantajları

  vds avantajları ve dezavantajları
  VDS’in kullanıcılara sunduğu avantajların başında yönetim ve kontrol gelir. VPS’e göre VDS kullanıcılarının yönetimi daha fazladır. Root erişimine ve admin yetkilerine herhangi bir kısıtlama olmadan sahip olabilirler. Buna bağlı olarak VDS sunucuların ihtiyaçlara göre çok daha fazla şekillendirilmesi mümkündür. VDS’te kaynaklar belirli olduğundan mevcut donanım kapasitesi performans üzerinde olumsuz bir etkiye neden olmaz. Ayrıca VDS paketlerinde sunucu tek bir kullanıcı tarafından kullanılır. Ancak VPS gibi VDS’in de bazı dezavantajları vardır. VDS, VPS’e göre daha yüksek fiyatlıdır. Ayrıca kullanıcılar daha fazla teknik altyapıya gereksinim duyarlar. Çoğunlukla çok büyük boyutlu ve çok yüksek kapasiteli web siteleri ve büyük ölçekli işletmeler tarafından tercih edilen VDS günlük kullanıcılar açısından uygun değildir.
  Özetle VPS ile VDS aralarında birkaç küçük farklılık olmakla birlikte benzer hizmetler olarak tanımlanabilir. Yeni başlayan kullanıcılar için önerilen ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak alternatifin tercih edilmesidir. Bununla birlikte sunucu yönetimi konusunda ihtiyaç duyulabilecek teknik altyapı da göz önünde bulundurulmalıdır. VPS ve VDS arasında üç temel farklılık bulunur. VDS genellikle VPS’in en üst paketi olarak kabul edilir. Kullanıcılar VPS sunucuyu paylaşırken bu durum VDS’te söz konusu değildir. Ayrıca kullanıcının daha fazla kontrol sahibi olması nedeniyle VDS’in VPS’e göre çok daha güvenilir olduğu kabul edilir.

  Yazıyı Paylaşın:
  Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

  Bu yazı için 0 yorum yazılmıştır.

  E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.