WordPress Site Yapımı Nasıl Olur? WordPress Site Kurmak

WordPress Site Yapımı Nasıl Olur? WordPress Site Kurmak

  Teknolojideki hızlı gelişimin ve teknolojiye erişilebilirliğin hayatımızdaki en büyük etkisi şüphesiz internet kullanımındaki artıştır. Markaları ve işletmeleri tanıtmanın, pazar paylarını artırmanın ve hedef kitleye ulaşmanın yolu artık büyük ölçüde dijital varlığın oluşturulmasından geçiyor. Dijital dünyada bu amaçla kullanılabilecek pek çok farklı yöntem olsa da dijital ortamda güçlü bir marka olmanın yolu hiç tartışmasız bir şekilde, bir web sitesi sahibi olmaktan geçiyor. WordPress de internet üzerinde paylaşım yapmak isteyen internet kullanıcılarının en çok ilgi gösterdiği platformlardan biridir. Peki bu WordPress nedir ne işe yarar?
  WordPress en basit tanımıyla açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir. Aynı zamanda WordPress dünyanın en çok kullanılan yayın ve içerik yönetim sistemi olma özelliğine sahiptir. WordPress herhangi bir yazılım bilgisi gerekmeden yalnızca temaların entegre edilmesi yoluyla son derece işlevsel ve donanımlı web siteleri oluşturmaya imkan verdiğinden dünya üzerinde 75 milyondan fazla web sitesinin kurulumu WordPress ile yapılmıştır. 
  İnternet kullanıcıları WordPress sayesinde çok fazla efor harcama ve teknik bilgi gereksinimi duymadan profesyonel web siteleri, kurumsal web siteleri, e-ticaret siteleri ya da kişisel bloglar oluşturma imkanını elde ederler. WordPress bir çok geliştiricisi olan ücretsiz ve hazır bir sistem olduğundan aynı zamanda internet kullanıcıları için paradan ve zamandan da tasarruf sağlar.

  Adım Adım WordPress Kurulum Rehberi

  WordPress site yapımı için ik adım kurulacak web sitesinin ana içeriğinin belirlenmesidir. E-ticaret sitesi, kurumsal web sitesi, kişisel blog ya da ne tür bir web sitesi tercih ediliyorsa bu kapsamda odaklanılacak konu yani “içerikler için niche” seçilmelidir.
  Daha sonra markayı temsil edecek olması nedeniyle son derece önemli olan domain name seçimi yapılır. Bu aşamada önerilen kısa, akılda kalıcı, benzersiz ve telaffuzu kolay bir alan adı seçilmesidir. Elbette seçilen alan adının kullanımda olup olmadığını görmek için domain sorgulama yapılmalıdır. Eğer domain name müsaitse kayıt işlemi yaptırılmalıdır. Web sitesinin ihtiyaçlarına uygun bir hosting hizmeti seçilmesi çok önemlidir. WordPress site yapımı otomatik ya da manuel olarak gerçekleştirilebilir. 
  WordPress otomatik kurulumu için;

  • Eğer site görünümü ve yönetim paneli Türkçe kullanılacaksa WordPress’in son sürüm Türkçe paketinin indirilmesi ve indirme işlemi tamamlandıktan sonra Win Rar ya da WinZip gibi bir program aracılığıyla sıkıştırılmış olan paketin açılması gerekir.
  • Açılan dosyanın içeriği sunucuya yüklenir.
  • Yarayıcının adres satırına site ismi girildikten sonra kurulum otomatik olarak başlar.
  • Ekranda beliren yönergelerin takip edilmesiyle kurulum işlemi tamamlanır.

  WordPress manuel kurulumu için;

  • Eğer WordPress site görünümü ve yönetim paneli Türkçe kullanılacaksa WordPress’in son sürüm Türkçe paketinin indirilmesi ve indirme işlemi tamamlandıktan sonra Win Rar ya da WinZip gibi bir program aracılığıyla sıkıştırılmış olan paketin açılması gerekir.
  • wp-config-sample.php dosyası notepad ya da benzeri bir basit yazı işlemcisi kullanılarak açılır.
  • define(DB_NAME, veritabanı adı’) ilgili kısma veritabanının adı yazılır.
  • define(DB_USER, kullanıcı adı’) ilgili kısma veritabanına bağlanmak amacıyla kullanılan kullanıcı adı yazılır.
  • define(DB_PASSWORD, sifre) ilgili kısma veritabanına bağlanmak amacıyla kullanılan şifre yazılır.
  • define(DB_HOST, localhost) söz konusu kısım genellikle localhost olarak bırakılmakla birlikte herhangi bir sorunla karşılaşılması durumunda hizmet alınan hosting şirketiyle görüşülerek yardım alınabilir.
  • wp-config-sample.php dosyasının adı wp-config.php şeklinde değiştirilerek dosyalar sunucuya yüklenir.
  • Tarayıcı adres çubuğuna {www.siteadresi.com}/wordpress/wp-admin/install.php yazıldıktan sonra yönergeler takip edilerek kurulum işlemi tamamlanır.

  WordPress Kurulumu İçin Gerekenler

  WordPress Site Kurulumu İçin Gerekenler
  Farklı alanlarda kullanılmakta olan tüm sistemler gibi WordPress’in de stabil ve sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. 
  Web sitelerinin dijital dünyadaki ismi olan alan adları web kullanıcılarının web sitelerine bağlanarak etkileşim kurmaları aşamasında kilit bir görev üstlenir. Alan adlarının birçok farklı uzantısı bulunmakla birlikte .com, .org ve .net en popüler olanlar arasında sayılabilir. 
  WordPress site kurulumu aşamasında hosting seçimi de çok önemlidir. İnternet sitelerindeki dosyalar ve görseller hosting hizmeti kapsamında barındırıldığından web sitesi yayınlamanın domain name’den sonraki diğer bir olmazsa olmazı hosting hizmetidir. Seçilen hosting paketi web sitesinin hızı ve kesintisiz hizmet vermesi gibi kritik noktalarda belirleyici olduğundan web sitesinin ihtiyaçlarını karşılayacak özellikte, doğru hosting paketlerinin seçilmesi çok önemlidir. WordPress site kurulumlarında genellikle Linux tabanlı hosting paketlerinin kullanımı tercih edilmekle birlikte WordPress siteler için özel olarak konfigüre edilmiş WordPress hosting hizmetlerinden yararlanılması da söz konusu olabilmektedir. 
  WordPress sisteminin verileri ve bilgileri depolama noktasında veritabanı ihtiyacı bulunur. Veritabanı içinde çeşitli tablolarda çeşitli verilerin tutulması sistemin sorunsuz bir şekilde çalışmasında önemli bir rol oynar. Seçilen hosting paketinde MySQL veritabanı hizmeti olması durumunda bu hizmetten ekstra yararlanılması gerekmez.

  Yazıyı Paylaşın:
  Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

  Bu yazı için 0 yorum yazılmıştır.

  E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.