İyi bir web hosting servisi nasıl olmalı, nasıl davranmalı ve ne tür destek servislerine sahip olmalıdır kısaca onlardan bahsedeceğiz, ayrıca bu makale web hosting servisleri için güzel bir kaynak olacaktır.

İnternet ile uğraşanların en büyük sorunlarından birisidir web hosting seçimi. Doğru seçimi yapabilmek sadece hosting firmasının isminden, geçmişinden veya hosting piyasasında ne kadarlık yatırımı olduğundan geçmez. İyi bir web hosting firmasının teknik desteğinin de iyi olması gerekir, insanlar sürekli en iyiyi ister durum böyle olunca hizmet veren firmalar müşterilerine iyiyi değil mükemmeli sunmalıdır.

Bir web hosting firmasından host alma sürecinde yaşanılan olaylar traji komik olduğu gibi çok profesyonel bir şekilde de olabilir. Web hosting firması, host paketini müşteriye satana kadar tatlı dilli bir satış propagandası izlerken satış gerçekleştikten sonra teknik destek konusunda hizmet alan müşterisini tatmin edemez ise bu olay firmaya olumsuz olarak geri dönecektir.

Peki iyi bir web hosting müşteri servisi nasıl olmalıdır?

Etrafımızdaki insanların hepsi profesyonel olarak host kullanma bilgisine sahip olmayabilir hatta daha önce hosting hizmeti almamış ve bu alan ile yeni ilgilenmeye başlamışta olabilir bu yüzden onlar için vazgeçilmez kılavuz web hosting müşteri servisidir çünkü karşılaştıkları herhangi bir durumda başvurabilecekleri tek yer servis sağlayıcısı ve ilgili servis departmanı olacaktır. Servis departmanı olaya iyi niyet ile yaklaşmalı ve kesinlikle çözüm yolları üretecek tutum içinde olmalıdır. Bunu da mı bilmiyorsunuz? Bu çok kolay yapamıyor musunuz? gibi yaklaşımlarda bulunur ise müşterisini kaybetme riski ile karşı karşıya gelecektir.

İyi bir web hosting müşteri servisi günün büyük bir bölümünde destek sunmalı ve destek taleplerine kısa bir süre içerisinde çözüm üretmelidir. Çeşitli platformların hosting şikayetleri kategorisi mevcuttur bu kategorilerde genel olarak hosting firmasının fiyatlarından, sunduğu çeşitli hizmetlerden veya firmanın diğer olumsuz yönlerinden fazla bahsedilmez bu kategorilerde konu açan kişilerin temel şikayeti web hosting firmalarından destek alamamaları konusudur. Firma müşterisi bir problem ile karşılaştığında destek departmanı ile anında iletişim kurabilmeli ve gerektiğinde çözüm yolları üretilmesini talep edebilmelidir.

İyi bir web hosting servisinin kesinlikle destek bildirim sistemi olmalıdır. Destek bildirim sistemi ile müşteriler sorunlarını daha açıklayıcı bir şekilde izah edebilir. Destek bildirim sistemi hem müşteriler için hem de web hosting firması için çok önemli bir sistemdir en kısa sürede müşteriler firmaya ulaşmak için bu servis yolunu izleyebilirler.

İyi bir web hosting servisi telefon desteği sunmalıdır, çoğu destek departmanının telefon numarası vermekten bile kaçındığını baz alırsak iyi bir web hosting firması telefon desteği sunmalı ve telefon ile müşterilerinin soru/sorunlarını çözmeye çalışmalıdır. İyi bir web hosting servisi online support yani online destek seçeneği ile müşterilerinin anında canlı olarak bilgi almalarını sağlamalı, müşterilerinin gerekli soru ve sorunlarını ilgili departmanlara anında iletmelidir. Günümüzde en önemli unsurun zaman olduğunu düşünecek olursak böylelikle müşteriler zaman kaybetmeden canlı destek ile soru ve sorunlarına çözüm arayabilirler.

Kendisini web hosting firması olarak adlandıran birçok firma bugün bile müşterilerine canlı destek gibi anlık yazışmayı sağlayacak programlar kullanıyor, ancak bu tür uygulamalar firmanın prestijini olumsuz yönde etkilemekte ve herhangi bir durumda kanıt olarak kullanılamamaktadır. İyi bir web hosting firması görüşmeleri ve müşterisinin istediği destek taleplerinin hepsini kayıt altına almalıdır. Bu bile web hosting firmasının ne derece işi ciddiye aldığını ve ne kadar profesyonel olarak bu işi yaptığının bir göstergesidir.

İyi bir web hosting servisi, bilgili ve iyi servis elemanlarından oluşmalıdır. Konusunun uzmanı olmayan kişilerin sorunlar karşısında yapabileceği çok fazla bir şey olamaz bu yalnızca firmanın müşterisinin vaktini çalması ve kendi prestiji bakımından olumsuz eleştirilere maruz kalmasına sebep olacaktır. Açılan destek talepleri çeşitli birimlere dağıtılmalı sorun hangi departmanın uzmanını ilgilendiriyor ise o departmanın uzmanı konuya müdahale etmeli ve mümkün olan en kısa sürede sorun çözülerek müşteriye bilgi verilmelidir.

İyi bir web hosting servisi, kesinlikle müşterisini bilgilendirmeli ve yapılacak herhangi bir sistemsel bazda işlemden önce uyarmalıdır. İyi bir web hosting servisi müşterisi ile iletişim içerisinde olmalı yapılan değişiklikleri, yenilikleri müşterilerine bildirmelidir. Müşteriden habersiz yapılacak herhangi bir güncelleme işlemi veya sistemde oluşan herhangi bir hata müşteriye haber verilmediği zaman müşterinin gözünde servis departmanı olumsuz bir değer taşıyacaktır.

Son olarak iyi bir web hosting servisi her şeyden önce müşterisine değer vermeli ve buna göre hareket etmelidir. Müşterisinin aldığı servisin maddi değerine bakmaksızın tüm açılan taleplere eşit şekilde yaklaşmalı ve müşterisine verdiği değeri hissettirmelidir. Eğer müşteri servisi bu kriterlere uygun bir hizmet verirse yani müşteri memnuniyeti performansını en üst noktada tutarsa kesinlikle firma bunun yararlarını görecektir, web hosting firmasından memnun olan bir müşteri, çevresinde web hosting firması arayan arkadaşlarına çalıştığı firmayı önermekten asla çekinmeyecek böylelikle firmanın müşteri portföyü de artacaktır.

daha.net’in teknik servisi ile ilgili kaliteyi bizi seçerek deneyimleyebilirsiniz.

Türkiye’de hosting artık daha.net!

Bu yazıyı yararlı buldunuz mu ?