Windows Hosting ile Linux Hosting Arasındaki Farklar Nelerdir?

Windows Hosting ile Linux Hosting Arasındaki Farklar Nelerdir?

  İster çevrimiçi blogunuz veya e-ticaret işiniz için bir web sitesi oluşturmaya ihtiyacınız olsun, ister kendi sunucularınızı çalıştırma alıştırması yapmak isteyin, çok önemli bir seçimle karşı karşıyasınız: Bir sunucuyu Linux’ta mı yoksa Windows’ta mı çalıştırmalısınız? 
  Linux ve Windows sunucuları günümüzde kullanılan en önemli web hosting hizmetlerindendir. Bununla birlikte Linux ve Windows hosting arasındaki en önemli fark kullanılan teknolojidir. Linux özel yazılım kullanır ve çoğu programlama dilini desteklerken, Windows verileri çalıştırmak ve yönetmek için belirli Microsoft yazılımlarını kullanır. Linux, MySQL üzerinde çalışır, Windows sunucuları ise MSSQL kullanır. Windows barındırma ayrıca ana programlama dili olarak Microsoft ASP.NET’i kullanır. 
  Linux temel olarak Linux çekirdeği etrafında inşa edilen açık kaynaklı bir yazılım işletim sistemidir. Hem masaüstü hem de sunucu kullanımı aşamasında karşımıza çıkan Linux işletim sisteminin ana işlevi, yazılım kaynaklarını ve bunların ortaya koyduğu unsurları yönetmektir. Windows Server temelde bir Microsoft ürünüdür ve bir grup sunucu işletim sisteminin markasıdır. Microsoft tarafından geliştirilen bir işletim sistemi olan Windows server; temel mimari, kullanıcı modu ve çekirdek modu olarak katmanlanmıştır.

  Linux Server

  1991 yılında Linus Torvalds’ın geliştirdiği Linux açık kaynaklıdır ve bu nedenle ücretsiz olarak kullanılabilir. Çok güvenlidir, herhangi bir siber tehdide daha az eğilimlidir. Çoklu görev işlevselliğini desteklemesinin yanı sıra sistem yöneticisi desteği perspektifinden yönetim imkanı sunar.
  Diğer yandan Linux sunucuları, Windows sunucuları kadar kullanıcı dostu değildir. Ayrıca oyun ve eğlence desteği açısından uyumluluğu da Windows sunucularına oranla daha azdır. Normalde sürücü oluşturma ve depolama yönetimi açısından desteği ve teknik desteği de Windoxs’a göre biraz daha zayıf kalmaktadır.

  Windows Server

  Temelde bir Microsoft ürünü olan Windows serverın farklı sürümleri genellikle Microsoft tarafından 5 yıl ana destek ve 5 yıl genişletilmiş destek olmak kaydıyla 10 yıl boyunca desteklenir.
  Windows server kullanıcı dostudur ve grafiksel kullanıcı interfaz yaklaşımına dayalıdır. Çok sayıda üçüncü taraf uygulamasına destek sağladığı gibi tüm sürümlere uzun vadeli ve kapsamlı destek sağlaması önemli bir avantaj olarak kabul edilir. Son kullanıcı perspektifinden kolayca özelleştirilebilir bir yaklaşım benimser. Sistem güncellemelerinin rakiplerine göre kolayca kurulabilmesi dikkat çekicidir.
  Bununla birlikte Windows server kullanımı için lisans satın alınması gerekir. Güvenlik tehditlerine ve siber suçlara karşı Linux’a oranla daha savunmasızdır. Ayrıca kullanıcı tarafından yapılabilecek hatalara ve kötü amaçlı yazılımlara eğilimlidir.

  Linux Server ile Windows Server Arasındaki Temel Farklar

  • Linux, Linux çekirdeği etrafında oluşturulan açık kaynaklı bir yazılım işletim sistemidir. Windows Server ise bir Microsoft ürünüdür ve bir grup sunucu işletim sisteminin markasıdır.
  • Windows Sunucuları, Linux’tan daha kullanıcı dostudur.
  • Windows Sunucuları uzun vadeli ve kapsamlı müşteri desteği sağlarken, Linux ayrıca kullanıcılarına teknik destek sağlar. Ancak bu, Windows’tan çok daha azdır.
  • Linux, 3 katmanlı güvenlik yaklaşımı sağlar ve kötü amaçlı yazılımlara ve siber tehditlere karşı çok güvenlidir, oysa Windows sunucuları güvenlik tehditlerine ve siber suçlara daha yatkındır.
  • Oyun ve eğlence açısından, Windows sunucuları Linux’tan daha uygun bir seçenektir.
  • Linux sunucuları ve yazılımları, Windows sunucularından daha kolay değiştirilebilir.
  • Son kullanıcı ve kişiselleştirme açısından, Windows sunucuları Linux’tan daha fazla özellik sunar.
  • Linux server MySQL veritabanlı PHP yazılım sistemleri için, Windows server ise MsSQL veritabanlı ASP yazılım sistemleri için ideal olarak kabul edilir.
  • Yeni nesil web sitesi programlama modeli olarak bilinen .net Core 1.0 desteği Windows sistemine ait bir bileşen olma özelliğine sahiptir. 
  • Kolay yönetilebilir bir işletim sistemi olan Linus WHM, cPanel ve Direct Admin gibi arayüzleri destekler. Windows serverda ise genellikle Plesk Panel kullanımı söz konusudur.
  • Linux ve Windows işletim sistemine sahip olan sunucularda HTML ve Flash sistemlerinin desteği vardır. 
  • Linux işletim sistemi oluşan gereksinimlere göre optimize edilebilmesine karşın bu durum Windows sistemlerde daha kısıtlı olmaktadır.
  • Linux dosya sistemi büyük/küçük harf duyarlılığına sahipken Windows dosya sisteminde büyük/küçük harf duyarlılığı yoktur.
  • Linux monolitik çekirdek kullanırken, Windows mikro çekirdek kullanır.

  Windows ve Linux’a Özel Uygulamalar

  Windows Linux Hosting
  Web geliştirme için yaygın bir işletim sistemi olmasına rağmen, çoğu ortalama hosting kullanıcısı için Windows işletim sistemi yaygın olarak gerekli değildir. Aşağıdaki uygulamalardan birini çalıştırmıyorsanız, bir Linux işletim sistemi kullanmanızda bir sakınca yoktur: 
  ASP, ASP.NET, MsSQL, MS Access, Visual Basic Development, c# ve Remote Desktop.
  Ücretsiz ve açık kaynaklı bir platform olmasına rağmen, Linux bir endüstri standardı olarak kalmıştır ve günümüzde en yaygın kullanılan işletim sistemidir. Web sunucuları arasında popüler bir işletim sistemi olan Linux profesyonel web tasarımcılarının beklediğinden daha fazla özelliğe sahiptir. Linux tabanlı bir sunucu gerektiren uygulamalar SSH, PHP/Perl, CGI ile belirli Apache modülleri gerektiren komut dosyaları veya uygulamalar olarak sıralanabilir.

  Yazıyı Paylaşın:
  Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

  Bu yazı için 0 yorum yazılmıştır.

  E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.