HTTP ve HTTPS Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

HTTP ve HTTPS Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

  İnternet kullanıcılarının hemen hepsi web sitesi URL’lerinin önündeki HTTP ya da HTTPS’ye aşina olmakla birlikte genellikle çoğu kişi bunların gerçekte ne anlam taşıdığını bilmez. Bu URL nüansı her ne kadar görünüşte çok küçük olmakla birlikte HTTP ve HTTPS arasındaki fark hem web sitesinin güvenliği hem de SEO çalışmaları üzerinde yadsınamayacak bir önem taşır.

  HTTP Nedir?

  HTTP yani Hypertext Transfer Protocol, Hiper Metin Transferi Protokolü anlamını taşır. HTTP, bir HTTP sunucusuyla veri alışverişine izin verdiği gibi URL’ler arama motoru istekleri ve web sayfası içeriği şeklinde görülebilmektedir. Örneklemek gerekirse çevrim içi alışveriş yapılırken ya da Facebook gibi web sitelerinde form doldurma işlemi sırasında HTTP protokolünden faydalanılır. HTTP varsayılan olarak 80 numaralı bağlantı noktasını kullanmakla birlikte sunucu yapılandırmasına bağlı olarak bu durum değişebilir. Ayrıca standart olarak şifreleme ya da diğer gizlilik özellikleri yoktur. 
  Bununla birlikte HTTP güvenli bir internet protokolü değildir. Ağ üzerinden HTTP protokolü kullanılarak iletişim kurulduğunda herkes iletişiminizi kolayca dinleyebildiğinden hassas bilgilerin internet üzerinden aktarılmasının gerekli olduğu durumlarda güvenli bir şekilde taşınma ve sadece yetkili kullanıcılar tarafından erişilebilir olma konusunda dikkatli olunmalıdır. HTTPS ise tam olarak bu amaca yönelik oluşturulmuştur.

  HTTPS Nedir?

  Teknik olarak 1995 yılından bu yana var olan HTTPS, Google’ın HTTPS’nin bir sıralama unsuru olarak kabul edildiğini açıkladığı 2004 yılından sonra ön plana çıkmaya başlamıştır. HTTPS yani Hypertext Transfer Protocol Secure, Hiper Metin Transferi Protokolü anlamına gelir. 
  Temel olarak HTTP ile aynı olmakla birlikte bir TLS ya da SSL sertifikası bulunur. Bu aynı zamanda web verilerinin tarayıcı ve sunucu arasında aktarılırken şifrelendiği anlamına gelmektedir. Bu sertifika rastgele karakterler şeklinde şifreleme yapıldığından bilgisayar korsanlarının verilere erişmesini zorlaştırmaktadır.
  Adres çubuğunda bir asma kilit simgesiyle işaretlendiklerinden HTTPS web siteleri Chrome’da kolayca tanımlanır. Güvenli olmayan yani HTTP bir web sitesiyle karşılaşıldığında asma kilidin yerinde “Güvenli değil” ifadesi bulunur.
  HTTPS protokolü genellikle; e-ticaret web sitelerinde, ödeme sağlayıcılarda, e-posta uygulamalarında, bankaların web sitelerinde ve giriş sayfalarında kullanılır.

  HTTPS’nin Avantajları Nelerdir?

  Günümüzde aktif web sitelerinin %95’i tarafından HTTPS kullanılmaktadır. Kullanıcılar HTTPS kullanan ve bir SSL sertifikasına bulunan bir web sitesini ziyaret ettiklerinde bilgilerinin gizlice dinlenmeye karşı şifreleneceği, verilerinin ve kimliklerinin güvende tutulacağı konusunda şüphe duymazlar. İşletmeler, müşterilerin çevrim içi işlemlerini ve sosyal medya hesaplarını güvence altına alabilme amacıyla her zaman için HTTPS kullanmayı tercih etmelidirler. 
  HTTPS aynı zamanda Google arama motoru algoritmasında kullanılan sıralama faktörlerinden biridir. En önemli faktör olmamasına karşın sıralamayı etkileme gücüne sahiptir.
  HTTPS yalnızca Google için değil diğer arama motorları için de sıralama faktörü olarak kabul edilir. Ancak bu durum elbette, web sitesinin yalnızca HTTPS aracılığıyla kullanılabilir hale getirildiği takdirde hemen üst sıralarda yer almaya başlayacağı anlamı taşımaz. Bununla birlikte bazı internet kullanıcıları site arama sonuçları söz konusu olduğunda HTTPS’li sitelere daha fazla öncelik tanırlar.
  HTTPS’nin diğer bir avantajı yükleme sürelerini azaltma noktasında ortaya çıkar. Son zamanlarda görülen Google’ın yüksek yükleme hızı olan web sitelerini ön plana çıkardığıdır. Bu nedenle daha yüksek sıralamaları hedefleyen web sitelerinin önceliği yükleme sürelerini kısaltmak olmalıdır.
  Web sitelerinde kullanıcılarından hassas bilgilerini paylaşmasını isteyen işletmelerin güvenilir olmayan bağlantılar kulanması, internet kullanıcılarının kişisel verilerinin ve keredi kartı bilgilerinin herhangi bir şekilde korunup korunmadığı konusunda endişelenmesine neden olur. HTTPS ile her şey şifrelendiğinden internet kullanıcılarının endişelenmesi gereksizdir.

  HTTP ile HTTPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  HTTP ile HTTPS Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?
  HTTP ile HTTPS arasındaki temel fark, HTTPS’de TLS ya da SSL sertifikasının bulunması noktasında ortaya çıkar. Böylece HTTPS, verilerin geçmesi noktasında HTTP’ye oranla çok daha güvenli bir bağlantı oluşturur.
  HTTP bir kullanıcı yalnızca belirli bir web sitesinden bilgilere erişmesinin amaçlandığı durumlarda kullanışlı olarak kabul edilir. Diğer yandan kullanıcıların kişisel bilgilerinin aktarılması noktasında güvenli değildir. Kullanıcı kişisel bilgilerini internet üzerinden göndermek istediği durumlarda ideal çözümün HTTPS olduğu kabul edilir.
  HTTPS’nin hacklenemeyeceğine dair %100 bir garanti verilmesi söz konusu olmasa da kişisel bilgilerin internet üzerinden gönderilmesinin en güvenli yolu olarak kabul edilir. Bunun nedeni, HTTPS’nin bilgisayar korsanlarının yazılım güvenlik açıklarından yararlanması ve DDOS saldırıları riskini azaltıyor olmasıdır.

  • HTTP 80 numaralı iletişim bağlantı noktasını, HTTPS ise 443 numaralı bağlantı noktasını kullanır.
  • HTTP kullanan web sitelerinin URL’i http:// ile ve HTTPS kullanan web sitelerinin URL’i https:// ile başlar.
  • HTTP’de hiçbir şekilde güvenlik sertifikası kullanılmamasına karşın HTTPS’De TLS/SSL gibi güvenlik sertifikalarının varlığından söz edilebilir.
  • HTTP güvenli olmamasına karşın HTTPS güvenlidir.
  • HTTP protokolü durumunda bilgiler düz bir metin olarak gönderilmesine rağmen HTTPS protokolünde verilerin şifrelenmesi söz konusudur.
  Yazıyı Paylaşın:
  Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

  Bu yazı için 0 yorum yazılmıştır.

  E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.