SMTP (Simple Mail Transfer Protokol) Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

SMTP (Simple Mail Transfer Protokol) Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

  SMTP internet üzerinden bir e-posta hesabından diğerine e-posta mesajlarının gönderilmesi amacıyla kullanılan bir e-posta protokolüdür ve Basit Posta Aktarım Protokolü anlamına gelir. E-posta protokolleri, farklı e-posta istemcileriyle hesaplarının kolaylıkla bilgi alışverişinde bulunmasına imkan veren bir kurallar dizisi olarak tanımlanabilir. POP ve IMAP’in yan sıra en yaygın olanlardan biri SMTP’dir. Diğer yandan SMTP’nin diğer bir özelliği e-posta gönderme için kullanılan tek özel protokol olmasıdır. Outlook, Gmail, Apple Mail ve Yahoo Mail dahil olmak üzere e-posta istemcilerinin çoğu bir göndericiden bir alıcıya iletilerin gönderilmesi noktasında SMTP’den yararlanır.
  SMTP, e-posta mesajlarını ve eklerini aktarmak için kullanılan bir protokoldür. SMTP, e-posta sunucuları arasında ve e-posta istemcilerinden (Microsoft Outlook gibi) e-posta sunucularına (Microsoft Exchange gibi) e-posta iletmek için kullanılır. Ancak, çoğu e-posta istemcisi , sunucudan e-posta almak için POP3 veya IMAP gibi diğer protokolleri kullanır . Bu iki sunucu uygulaması (SMTP ve POP veya IMAP) aynı fiziksel sunucu makinesinde bulunabilir.

  SMTP Sunucusu Nedir?

  Tüm sunucular gibi SMTP sunucuları, istemci denilen bir ağ içinde bulunan diğer uygulamalara hizmet sağlayan bir uygulama olma özelliğine sahiptir. Spesifik olarak SMTP sunucuları e-postaların alınmasını, gönderilmesini ve yönlendirilmesini yönetir. Bir ağ üzerinden bir sunucudan diğerine geçilirken e-posta verilerinin SMTP üzerinden aktarılmasını yöneten iletişim uç noktalarına SMTP bağlantı noktası adı verilir.
  SMTP sunucuları kurulduğunda e-posta istemcileri sunucuya bağlanıp iletişim kurabilir. Kullanıcı bir e-posta iletisinde “gönder” butonuna tıkladığında e-posta istemcisi, e-postanın gönderilebilmesi için sunucuya bir SMTP bağlantısı açar. 
  SMTP istemcisi sunucuya ne yapacağını söylemek ve gönderenin e-posta adresi, alıcının e-posta adresi ve e-posta içeriği gibi verileri aktarma amacıyla komutlardan yararlanır. MTA yani Posta Aktarım Aracı her iki e-posta adresinin de gmail.com gibi aynı e-posta etki alanından olup olmadığını kontrol eder. Eğer öyleyse e-postayı hemen gönderir. Değilse sunucu, alıcının etki alanını belirlemek için Etki Alanı Adı Sistemi’ni kullanarak doğru sunusuya yönlendirme yapar.

  SMTP’nin Diğer e-Posta Protokollerinden Farkı Nedir?

  Yaygın olarak kullanımda olan diğer en yaygın iki e-posta protokolü POP ve IMAP’tir. Söz konusu protokoller arasındaki temel fark SMTP’nin bilinmeyen bir e-posta sunucusundan diğerine e-posta göndermek ve yönlendirmek için tek protokol olmasıdır. POP ve IMAP alıcı için kendi sunucularından posta almak  için kullanılan protokollerdir. Bu nedenle POP ve IMAP kullanıcıların posta aktarımını sadece doğrulanmış posta sunucularıyla sınırlandırır. Kullanıcılar kendi ağlarının dışında iletişim için POP ve IMAP kullanamazlar.
  POP ve IMAP bir mesaj erişim protokolüyken SMTP mesaj aktarım protokolüdür. POP ve IMAP e-posta almak için SMTP ise bir kullanıcıdan diğerine mesaj göndermek için kullanılır.
  POP alıcı ve posta sunucusu arasında sadece bir kez kullanılırken; SMTP hem gönderici ve e-posta sunucusu arasında bağlantı kurulurken ve bilgi gönderilirken hem de bilgi gönderilirken ve alıcıya bağlanırken olmak üzere iki kez kullanılır.

  SMTP Ne İşe Yarar?

  SMTP e-posta gönderip almada kullanılan TCP/IP protokolü olarak tanımlanabilir. Ancak iletilerin alıcı uçta sıraya koyulma yeteneği sınırlı olduğundan genellikle kullanıcının iletileri kaydetmesine izin veren POP3 ya da IMAP olarak bilinen iki protokolden biriyle kullanılır. 
  SMTP bir istemci/sunucu modeli kullanarak üç adımlı bir süreç şeklinde çalışır. Öncelikle e-posta sunucusu Outlook ya da Gmail gibi bir e-posta istemcisinden bir e-posta sunucusuna mesaj göndermek için SMTP’yi kullanır . İkinci olarak, e-posta sunucusu, e-postayı alıcı e-posta sunucusuna göndermek için geçiş hizmeti olarak SMTP’yi kullanır. Üçüncüsü, alıcı sunucu, gelen postayı IMAP yoluyla indirmek ve alıcının gelen kutusuna yerleştirmek için bir e-posta istemcisi kullanır.
  Bir SMTP sunucusunda barındırılan SMTP, bir posta istemcisinden mesaj göndermek, iletmek veya iletmek için kullanılır, ancak mesajları alamaz. Öte yandan IMAP, e-posta mesajlarını yönetme ve alma ile ilgilenen bir e-posta protokolüdür. IMAP, bir e-postayı bir sunucuda tutar ve ardından birkaç cihaz arasında senkronize eder. IMAP, e-postaları göndermek için değil almak için kullanılır. Birlikte kullanıldığında SMTP ve IMAP e-posta mesajlarını iletir.  

  Neden Bir SMTP Sunucusuna İhtiyacınız Var?

  SMTP Sunucusuna Neden İhtiyaç Duyarız?
  Bir SMTP sunucusu olmadan e-posta gönderilemez. E-posta istemcisinden “Gönder” butonuna tıklandığında, e-posta mesajları otomatik olarak bir dizi koda dönüştürülerek SMTP sunucusuna aktarılır. Orada kodlar uygun şekilde işlenerek mesaj doğru e-posta adresine gönderilir. Giden SMTP sunucusu yoksa e-posta mesajı alıcıya gönderilemez ve dönüştürme işleminde kaybolabilir.
  Sunucu SMTP e-posta mesajlarını aktarmanın yanı sıra  giden mesajı etkin veya çalışan bir e-posta hesabının gönderip göndermediğini de kontrol eder . E-postanın teslim edilememesi durumunda e-postanın gönderene geri dönmesini sağlar. Bu eylem, gönderenin yanlış e-posta adresine sahip olduğunu veya alıcı sunucunun gönderenin kimliğinden gelen e-postaları engellediğini anlamasını sağlamaktır.
  Posta sunucuları aracılığıyla istenmeyen postaların gönderilmesini önlemek için SMTP kimlik doğrulaması gerekir. Bu, mesaj göndermek üzere e-posta sunucusunu kullanmak için kullanıcı adı olarak tam e-posta adresinin ve e-posta hesabı şifresinin girilmesi gerektiği anlamına gelir.

  Yazıyı Paylaşın:
  Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

  Bu yazı için 0 yorum yazılmıştır.

  E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.