WordPress Hızlandırma

WordPress Hızlandırma

  Günümüzde blogların yanı sıra pek çok alışveriş sitesi de WordPress kullanmayı tercih ettiğinden WordPress site nasıl hızlandırılır sorusunun yanıtı sıklıkla merak edilmektedir. Bu amaçla uygulanabilecek farklı WordPress site hızlandırma teknikleri vardır.
  WordPress hızlandırma çalışmalarına başlamadan önce ilk adım web sitesi mevcut hızını tespit etmek olmalıdır. Bunun için Google Speed Insights ve YSlow kullanılabilir.

  Tema Seçimi

  Teknolojideki gelişim ve değişimlerin bir sonucu olarak tercih edilen tasarımlarda da farklılıklar olduğu görülmektedir. İçerisindeki jQuery ve JavaScript yükü fazla olan ağır temalar sitelerdeki yavaşlığın en önemli nedenlerindendir. Bu nedenle “hafif tema” seçimlerine ağırlık verilmelidir. Temada gereksiz kod barındırmama ve kullanılmayan CSS kodlarını kaldırmak gereklidir. Tema için dışarıdan görsel çağırmaktansa tüm görselleri kendi sunucularınıza yüklemek, temadaki görselleri TinyPNG gibi servisleri kullanarak optimize ederek küçültmek, temada free slider kullanmak önemlidir. Bu sayede yalın ve sağlıklı bir temaya sahip olunması mümkündür ve bu WordPress site hızını doğrudan etkileyen önemli bir faktördür. 

  Görsel Boyutları

  WordPress hızlandırma için dikkat edilmesi gereken noktalardan biri kendi sunucunuz olsa dahi görselleri doğrudan yüklememektir. Görseller WebP uzantılı olsa dahi optimize edilerek boyutu minimize edilmelidir. Görsellerin minimize edilmeden yüklenmesi web sitesinin daha yavaş görüntülenmesine neden olur. Bu nedenle online görsel küçültme servislerinden faydalanılarak görsellerin küçültülmesi ihmal edilmemelidir.
  Ayrıca görseller siteye yüklenirken responsive görünüm elde etmek ve görsellerin daha düzenli bir görünüme kavuşmasını sağlamak için widht-height değerleri değiştirilerek spesifik bir boyutta yüklenmelerine özen gösterilmelidir.

  Eklenti Kullanımı

  WordPress kullanan profesyonellerin birçoğu eklenti de kullanmaktadır. Bunun nedeni kodlama yerine eklenti kurmanın daha pratik olmasıdır. Bununla birlikte her eklentinin veritabanında belirli bir yer kapladığı unutulmaması gereken bir gerçektir. Bazı eklentilerin sunucu CPU ve RAM değerlerini önemli ölçüde harcaması sonucu web sitesi daha yavaş açılarak daha yavaş tepkime sürelerine sahip olabilmektedir.
  Bu durumun engellenmesi için WordPress’in default gelen fonksiyonlarıyla eklenti yazmaya çalışılması ve manuel olarak ilerlenmesi önerilir. Web sitesinin açılma hızının artırılması için WordPress temasının “functions.php” dosyasında manuel fonksiyonlarla eklentiler hazırlanması etkili olabilir. 

  Kaynak Dosyalar

  Web sitelerinin işlevselliğinin artırılması için gerek duyulan JS, jQuery ve CSS dosyaları bulunmakla birlikte kodlar direkt olarak eklendiğinde kaynak dosya boyutu artar. Dosyaların boyutunun azaltılması için dosyalardaki kodlar online olarak minimize edilebilir. 

  PHP Sürümü

  WordPress PHP ve MySQL kullanılarak hazırlanan bir yazılım olma özelliğine sahiptir. PHP isteklerinin hızlı yorumlanması web sitesinin tepki verme süresini de doğrudan artırır. PHP 5.5 ile defaut olarak gelmekte olan opcache teknolojisinden yararlanılarak %100’e kadar istekleri hızlandırma imkanı vardır.

  Cache Eklentileri

  WordPress kuran kişiler bununla birlikte genelde cache eklentisi de kurar. Cache eklentisi kullanmak web sitelerinin hızını olumlu yönde etkileyen unsurlardan biridir. Bununla birlikte zorunlu olunmadığı sürece cache eklentisi kurmak yerine MySQL’in query_cache teknolojisinin aktive edilmesiyle sorguların veritabanına alınması ve aynı sorgulara yapılan isteklere çok daha hızlı tepki verilmesi de mümkündür.

  SQL_CALC_FOUND_ROWS Yapısı

  SQL_CALC_FOUND_ROWS, WordPress’teki sayfalamalar için kullanılan bir SQL yapısıdır. Ancak sayfalar arasında geçiş yapılırken ağırlaşmaya neden olabilir. Özellikle çok içerik olan yoğun web sitelerinde bu durum yaşanabilir. Manuel olarak bu yapının değiştirilmesiye bahsi geçen sorun düzeltilebilir.

  WordPress ve Kısa Süreli Veriler

  WordPress yapısı ve işleyişi gereği yapılan işlemlerden bazılarını kısa süreli de olsa veritabanında saklar. Tema ve eklentiler mevcut verileri her ne kadar kısa süreli saklansa da bu durum veritabanı boyutunda artmaya ve web sitesinin daha yavaş tepkiler vermesine neden olabilir. Bu nedenle WordPress translent verileri manuel olarak phpMyAdmin aracılığıyla ve düzenli aralıklarla temizlenmelidir.

  DNS ve Hosting

  Alan adı alınan firmadan hosting alındığı durumlarda  DNS yanıt sürelerini değerlendirmek çok önemlidir. Hosting seçimi sırasında metrik CPU kullanım oranı dikkate alınmalıdır. Özellikle paylaşımlı hostinglerde bu oran seçim sırasında mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

  CDN Kullanımı

  CDN Kullanımı
  İçerik dağıtım ağı yani CDN web sitelerinin bulunduğu uzak mesafelerdeki fiziksel sunucuların, sitelerin yanıt sürelerini uzatmasını önlemede etkili bir role sahiptir. CDN kullanmak; yük bindiren ortam dosyalarıyla CSS, HTML, JS gibi dosyaların hosting yerine bir başka sunucuda barındırılmasını sağlar. Bu özellikle mobil site hızını çok daha iyi bir noktaya taşıyan bir etkendir. CDN etkinleştirilince istemci tarayıcısı her bir sayfayı almadığından web sitesi normale göre daha hızlı bir hale gelir. En popüler CDN’ler arasında ilk sıralarda MaxCDN ve Cloudfare bulunmakta olup CDN kullanmak WordPress hızlandırma işleminin olmazsa olmaz adımlarından biri olarak kabul edilir.

  Yazıyı Paylaşın:
  Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

  Bu yazı için 0 yorum yazılmıştır.

  E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.