WordPress Site Taşıma Nasıl Yapılır?

WordPress Site Taşıma Nasıl Yapılır?

  Site taşıma pek çok kişi açısından göz korkutucu bir deneyim olarak kabul edilir. Oysaki WordPress site taşıma söz konusu olduğunda bu süreç çok daha kolaydır. Özellikle mevcut sisteminde sorunlar yaşayan site sahipleri genellikle web sitelerini farklı sunuculara taşımayı tercih ederler. Güvenlikle ilgili sorunlar da web sitesi taşımaya neden olabilir. Bununla birlikte daha iyi hizmet sunan bir sunucuya geçiş yapmak genellikle işlemin zorluğundan dolayı geciktirilebilmektedir. 
  WordPress sitesinin yeni bir sunucuya taşınması için öncelikle mevcut sitedeki verilerin dışa aktarılması gerekir. Bu veriler doğru şekilde yeni sunucuya aktarıldığında web sitesi aynı şekilde çalışmaya devam eder. Taşıma işlemi web sitesinin hacmine göre daha uzun zaman alabilir. 

  • Site Dosyalarınızı Yedekleyin

  Taşıma işlemine başlanmadan önce web sitesi yedeklenmelidir. Bunun için WordPress eklenti mağazasında kullanılabilecek pek çok eklenti bulunur. Yedekleme eklentisi genellikle hangi dosyaların yedeklenebileceği ve nerede saklanacağı seçildikten sonra otomatik olarak yedekleme yapar. Alternatif olarak manuel yedekleme de kullanılabilir. Manuel yedekleme için FTP dosya aktarım aracına gereksinim vardır. Bu aşamada Windows için FileZilla ve MacOS için Transmit uygulamaları kullanılabilir. Daha sonra web sitesindeki tüm dosyalar bilgisayara indirilir.

  1. WordPress Veritabanını Dışarı Aktarın

  Veritabanının dışa aktarılması için;

  • cPanel hesabına giriş yapılır. phpMyAdmin uygulaması açılır.
  • Açılan sayfanın sol tarafındaki kenar çubuğunda WordPress kurulumunu içeren veritabanı görülür. Önce buraya sonra Dışa Aktar ifadesine tıklanır.
  • cPanel, dışa aktarma işleminin ayarlanması için bir ekran getirir. Burada formatın SQL olduğuna ilişkin kontrol yapılır.
  1. Yeni Sunucuda WordPress Veritabanı Oluşturun

  Farklı bir sunucuya geçilmeden önce web sitesinin kurulumu için gerekli ortam oluşturulmalıdır. Bunun için indirilmiş SQL verilerinin aktarılacağı bir veritabanına ihtiyaç vardır. 

  • Yeni kullanıcı bilgileri kullanılarak cPanel arayüzüne erişilir. 
  • cPanel’de MySQL Database menüsü açılır. 
  • MySQL veritabanına erişim sağlandıktan sonra web sitesi için bir isim seçilerek veritabanı oluşturulur. 
  • Site kurulumuna benzer bir şekilde yeni bir MySQL kullanıcısı oluşturulup şifre belirlenir. 
  • Sayfadaki tüm ayrıcalıklar seçilerek işleme devam edilir. 
  • Veritabanı kullanıcı adı ve şifresi unutulmamalıdır. Site taşıma işleminden sonra bu bilgilere gereksinim duyulabilir.
  1. Wp-config.php Dosyasını Düzenleyin

  Yedekleme için bilgisayara indirilen dosyalar wp-config.php dosyasında yer alır. Bu dosyanın bir kopyası oluşturulup bilgisayardaki farklı bir klasöre taşınır. 

  • Herhangi bir metin düzenleme programıyla php dosyası açılır.
  • İlk olarak define(‘DB_NAME’,’db_name’) satırı bulunur. Bu satırın ikinci kısmı genellikle eski web sitesinin MySQL veritabanı ayarlı olur. Bu, yeni veritabanı adıyla değiştirilmelidir.
  • Aynı şekilde define(‘DB_USER’,’db_user’) satırından veritabanı kullanıcı adı değiştirilmelidir.
  • Son olarak define(‘DB_PASSWORD’,’db_pass’) satırı bulunarak yeni parola eskisiyle değiştirilmelidir.
  1. WordPress Veritabanını İçe Aktarın

  Bu düzenlemelerin ardından yeni adreste çalışılacak bir veritabanı elde edilir. Yeni sunucudaki cPanel arayüzüne erişilerek bu veritabanı içe aktarılabilir. Bunun için aynı şekilde phpMyAdmin menüsünü kullanmak gerekir. İşleme başlanmadan önce kısmi içe aktarma seçeneği kapalı olmalı ve formatın SQL olup olmadığı kontrol edilmelidir.

  1. WordPress Dosyalarınızı Yeni Sunucuya Yükleyin

  Veri tabanı hazırlandıysa ve wp-config.php dosyası yapılandırıldıysa web sitesi dosyaları yüklenebilir. Bunun için FileZilla gibi FTP programları kullanılabilir. FTP istemcisi aracılığıyla  dosyaların public_html dizinine yüklendiğinden emin olunmalıdır. Dosya boyutlarına bağlı olarak işlemin zaman alması mümkündür.

  1. Alan Adını Belirleyin

  Web sitesinin yeni bir sunucuya taşınması için yeni bir alan adı alınması şart değildir. Eski alan adıyla yeni bir sunucuda hizmet verilebilir. Ancak yeni bir alan adının alınacağı durumlarda bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Kullanıcıların sıklıkla karşılaştığı sorunlardan biri web sitesi taşımadan sonra yayınlardaki ekli URL bağlantılarında bozulma yaşanmasıdır. 
  Eski alan adının hızlı bir şekilde yenisiyle değiştirilmek istenildiği durumlarda GitHub’da bulunan Search Replace DB komut dosyasına göz atılmalıdır. Geçici bir klasörde kullanılabilecek bu dosyayla eski alan adının geçtiği URL bağlantısı yenisiyle değiştirilebilir. Ancak işlemden sonra komut dosyası silinmelidir.

  1. DNS Ayarlarını Yeniden Yapılandırın

  Bu işlemlerden sonra web sitesinin DNS ayarlarının yeniden yapılandırılması gerekir. Eski sunucuyu gösterecek şekilde ayarlanan DNS yeni IP adresine yönlendirilmelidir. Bu işlemin süresi büyük ölçüde domain hizmeti alınan firmaya bağlı olarak değişir. Beklenmesi gereken süre genellikle 48 saattir. Bu süre içerisinde web sitesinin eski ya da yeni sürümünde değişiklik yapılmaya çalışılmamalıdır. Bunun ardından veritabanını ya da dosyaları silmek için eski web sitesine gitmek mümkündür. Bunun yanı sıra güvenli bir deneyim sağlanması için yedeklemeler uzun süre saklanmalıdır.

  WordPress Site Taşımayı Kolaylaştıran WordPress Eklentileri

  Wordpress Site Taşımayı Kolaylaştıran WordPress Eklentileri
  WordPress site taşıma sürecini otomatikleştirmeyi sağlayan eklentilerden biri Duplicator’dır. Herhangi bir web sitesinde rahatlıkla kullanılabildiği gibi dosyaları ve veritabanını kopyalayarak işi kolaylaştırır. Web sitesinin yeni sunucuda kurulması için elle de birkaç işlem yapılması gerekmekle birlikte genel süreç kolaylaşacaktır.
  WP Migrate DB veritabanının manuel olarak dışa aktarılması gereken taşıma sürecinin bir bölümü kolayca gerçekleştirilebilir. Bununla birlikte eklentinin oluşturduğu .sql dosyası web sitesine elle aktarılacak olsa da zaman kazandıran bir eklenti olma özelliğine sahiptir. 
  All in One WP Migration bulunabilecek en hızlı ve en kolay kullanılabilen yedekleme ve taşıma eklentileri arasında yer alır. Web sitesinin yedeğinin dakikalar içinde oluşturulmasına ve ardından aynı eklenti kullanılarak bir başka WordPress sitesine yedeğin aktarılmasına olanak sağlar. Kolay ve hızlı bir şekilde kullanılabildiği için yalnızca birkaç tıklama ile site yedeğini alma ve taşıma işlemlerini hızı bir şekilde gerçekleştirmek mümkündür. 
  WPvivid Backup Plugin yalnızca web sitesi taşımak için değil aynı zamanda WordPress sitesinin bir kopyasının el altında tutulması için de mükemmeldir. Otomatikleştirilmiş taşımayı ve manuel taşımayı desteklediği gibi tamamen ücretsizdir.

  Yazıyı Paylaşın:
  Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

  Bu yazı için 0 yorum yazılmıştır.

  E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.