Etkili E-Posta Konusu Nasıl Yazılır?

Bundan önceki yazılarımızda, hep “konu satırı”nın öneminden bahsettik. Konu satırı ile mail alıcısını, iletinizi okumaya, ikna edebilirsiniz. Peki, konu satırını yazarken nelere dikkat etmelisiniz?


Öncelikle kendinizi düşünün. Ne tarz mailleri açıp, okuyorsunuz? Bu soruya verdiğiniz cevaplar, temelde 5 sıfat barındırır.

Önemli: İşinizle veya kredi kartınızla alakalı mailler önemlidir. Bu nedenle, bu mailleri okursunuz.

İlgi çekici: Maillerin ilgilendiğiniz konular ile alakalı olması; o maili okuma isteğinizi arttırır. Futbol ile yakından ilgileniyorsanız, futbol ile alakalı bir maili okumak istersiniz.

Merak yaratıcı: Eğer bir mailin konusu, içeriği hakkında merak uyandırıyorsa, o maili okursunuz.

Duygusal: Derin hisler, heves yaratan, tutku uyandıran veya okuyucuyu bu tarz ince noktalardan yakalayan mailler gönderiyorsanız, maillerinizin okunma oranı sizi tatmin edecektir.

Yatırım fırsatı içeren: Bir aboneniz konu satırını gördüğünde kişisel veya finansal bir yatırım imkanı bulduklarını düşünüyorlarsa, o maili açarlar. Bu yatırım, kişisel gelişim imkanı da olabilir, finansal bir yatırım imkanı da olabilir.

Peki, bu söylediklerimizi nasıl pratiğe dökebilirsiniz?

  • Abonelerinize; en son haberleri verebilirsiniz. Duymak isteyeceklerdir.
  • Abonelerinizin ihtiyaç duyduğu şeyler hakkında küçük ve pratik ipuçları verebilirsiniz.
  • Abonelerinizin yararlanmak isteyebileceği fırsatlar sunabilirsiniz.
  • Sorular sorun. Okuyucularınızın “evet” cevabı verebileceği sorular veya küçük, ilginç bilmeceler sorun. Cevabını öğrenmek isteyeceklerdir.

Bir Cevap Yazın