Etkili E-Posta Konusu Nasıl Yazılır?

Bundan önceki yazılarımızda, hep “konu satırı”nın öneminden bahsettik. Konu satırı ile mail alıcısını, iletinizi okumaya, ikna edebilirsiniz. Peki, konu satırını yazarken nelere dikkat etmelisiniz?

iletisim  Etkili E Posta Konusu Nasıl Yazılır?


Öncelikle kendinizi düşünün. Ne tarz mailleri açıp, okuyorsunuz? Bu soruya verdiğiniz cevaplar, temelde 5 sıfat barındırır.

Önemli: İşinizle veya kredi kartınızla alakalı mailler önemlidir. Bu nedenle, bu mailleri okursunuz.

İlgi çekici: Maillerin ilgilendiğiniz konular ile alakalı olması; o maili okuma isteğinizi arttırır. Futbol ile yakından ilgileniyorsanız, futbol ile alakalı bir maili okumak istersiniz.

Merak yaratıcı: Eğer bir mailin konusu, içeriği hakkında merak uyandırıyorsa, o maili okursunuz.

Duygusal: Derin hisler, heves yaratan, tutku uyandıran veya okuyucuyu bu tarz ince noktalardan yakalayan mailler gönderiyorsanız, maillerinizin okunma oranı sizi tatmin edecektir.

Yatırım fırsatı içeren: Bir aboneniz konu satırını gördüğünde kişisel veya finansal bir yatırım imkanı bulduklarını düşünüyorlarsa, o maili açarlar. Bu yatırım, kişisel gelişim imkanı da olabilir, finansal bir yatırım imkanı da olabilir.

Peki, bu söylediklerimizi nasıl pratiğe dökebilirsiniz?

  • Abonelerinize; en son haberleri verebilirsiniz. Duymak isteyeceklerdir.
  • Abonelerinizin ihtiyaç duyduğu şeyler hakkında küçük ve pratik ipuçları verebilirsiniz.
  • Abonelerinizin yararlanmak isteyebileceği fırsatlar sunabilirsiniz.
  • Sorular sorun. Okuyucularınızın “evet” cevabı verebileceği sorular veya küçük, ilginç bilmeceler sorun. Cevabını öğrenmek isteyeceklerdir.