daha.net, Marjinal Porter Novelli ile el sıkıştı.

Marjinal Porter Novelli

Kanada merkezli SoftCom Inc.’ye bağlı olarak Türkiye’de 5 yıldır daha.net markasıyla faaliyet gösteren şirket, kurumsal ve bireysel müşterilerine erişimini artırmak amacıyla Marjinal Porter Novelli ile iletişim ve danışmanlık hizmetleri konusunda anlaşmaya vardı.
Özellikle bulut bilişim teknolojisinde Türkiye’nin en büyük firmalarından biri konumunda bulunan daha.net, anlaşma kapsamında müşterilerine 360 derece iletişim hizmetleri vermek mottosuyla faaliyet gösteren Marjinal Porter Novelli’den iletişim alanında danışmanlık ve destek alacak. Sektörünün yerel tecrübeye sahip global firması SoftCom, geçtiğimiz günlerde altı kıtada ve 160 ülkede hizmet veren dünyanın en büyük teknoloji distribütörü, ABD merkezli Ingram Micro Inc. bünyesine katılarak gücünü grubun küresel gücüyle birleştirmişti.
SoftCom Türkiye Genel Müdürü Emin Gür, anlaşmaya dair şunları söyledi: “Yüzde 100 müşteri memnuniyetini ön planda tutarak farklı ölçekten firmalara çözümler sunan daha.net olarak kendimizi hem kurumsal hem bireysel müşterilerimize daha iyi tanıtabilmek için bu karara imza attık. Müşterilerimize dünya standartlarında sunduğumuz 7 gün 24 saat kesintisiz ve çözüm odaklı hizmetlerimizden daha çok sayıda kullanıcının yararlanmasını hedefliyoruz. Çözüm ortaklarımızın her sorununda yanında olmayı taahhüt ediyor ve bu vaadimizi onlara daha net bir şekilde ulaştırabilmeyi arzuluyoruz. Marjinal Porter Novelli ile kısa bir süre önce anlaşmaya varmış olmamıza rağmen, şimdiden çalışmalarımızın avantajlarını görmeye başladık. İleride daha da verimli işlere imza atacağımıza gönülden inanıyorum.”
Marjinal Porter Novelli Ajans Başkanı Asuman Bayrak ise şunları söylüyor: “daha.net müşteri memnuniyetine ve güven kültürüne büyük önem bir şirket. Bu anlamda, ortak değerlere sahip olduğumuzu söyleyebilirim. Kaliteli web ve bulut çözümleri veren daha.net’in sektöründe kaliteli müşteri destek servisi, kesintisiz hizmet vaadi ve güvenilirliğiyle öne çıktığına şimdiden tanık olduk. Müşterimizin sunduğu tüm bu avantajların iletişim faaliyetlerini paylaştığımız ortak değerler çerçevesinde sürdüreceğiz.”

17/09/2014