Hosting Nedir? Ne İşe Yarar?

Hosting Nedir? Ne İşe Yarar?

  Web sitesi kurmanın temel adımları domain name satın almak, web sitesi içeriğini paylaşım yapacak sunucuya yüklemek ve gerekli tasarım sürecini tamamlamaktır. Web sitelerinin ziyaretçiler tarafından kesintisiz bir şekilde görülebileceği şekilde saklanması ve her an yayınlanabilir olması web hosting hizmeti kapsamında gerçekleştiğinden sunucu seçimi son derece önemlidir. Hosting hizmetinden yararlanarak web sitesi sahipleri barındırma imkanı elde ederler. Web sitesi içeriğini sunucuya yükleyen web sitesi sahipleri böylece internet sitelerini ziyaret edecek kullanıcıların bu içeriğe diledikleri zaman ulaşabildiklerinden emin olurlar. Hosting hizmeti, tercih edilen hosting paketine ve bu paketin içinde sunulan özelliklere göre farklılaşabilir. 
  Hosting diğer bir deyişle barındırma hizmeti herhangi bir web sitesinde bulunan içeriklerin dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıların erişebileceği şekilde sunucu denilen bir bilgisayarda tutulması olarak ifade edilebilir.  Ziyaretçiler herhangi bir web sitesini açtıkları zaman 7/24 açık ve internet bağlantısı olan bir bilgisayar aracılığıyla içerikleri görebilirler. 
  Hosting hizmeti kapsamında yanılmaz depolama alanı sunulmaz. Farklı hosting paketleri web sitesi üzerinden e-posta adresi alınmasına imkan verir. Aynı zamanda web sitesinin trafik akışını düzenler. Hatta SEO desteği sunabilir. Bununla birlikte bu özelliklerin ve hizmetlerin tümü seçilen hosting paketinin içeriğine göre şekillenmektedir.

  Hosting Türleri Nelerdir?

  Hosting hizmet sağlayıcısının birden çok internet sitesine tek bir sunucu üzerinden verdiği hosting hizmetine paylaşımlı hosting denilir. Hosting hizmeti alan web siteleri sağlayıcının sunucu kapasitesi doğrultusunda belirli bir ziyaretçi sayısı ve belirli bir bant genişliği ile sınırlandırılırlar.
  VPS sanal sunucu ya da özel sanal sunucu olarak bilinen hosting hizmetinde sanal makinelere bölünmüş tek bir sunucu vardır. Bu sayede hosting hizmeti alan birden fazla internet sitesi olmakla birlikte her birinin kendine özel ve kontrol sahibi olduğu bir alan bulunur.
  WordPress bir blog oluşturma platformu olmasının yanı sıra aynı zamanda bir hosting hizmet sağlayıcısı olma özelliğine sahiptir. WordPress’in günümüzde dünyanın en çok kullanılan içerik yönetimi sistemi olduğu bilinmektedir. WordPress özellikle yeni başlayanlara güvenlik ve güncelleme odaklı olduğundan önerilmektedir.
  Kiralık sunucu diğer bir deyişle Dedicated sunucu hosting hizmetinde web siteleri özel bir sunucu kiralarlar. Sunucu yine başkasının olmakla birlikte tüm kullanım hakları hizmet alan internet sitesine ait bulunur. Dedicated sunucu ziyaretçi trafiği ile indirme akışı yoğun olan internet sitelerinin sıklıkla kullandığı bir hizmet olarak ön plana çıkar.
  Hosting sağlayıcılardan hosting hizmetinin yanı sıra; alan adı satın alma, alan adına bağlı e-posta hizmeti, SEO desteği, SSL sertifikası, güvenlik hizmeti ve İçerik Teslim Ağı hizmeti almak mümkündür. Bu hizmetler, hizmet alınan hosting hizmet sağlayıcı ve ödenen ücrete göre farklılaşabilmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken web sitesinin ihtiyaçlarına en uygun özelliklere sahip hosting hizmetlerinin en uygun fiyatlara satın alınabilmesidir.

  Hosting Hizmeti Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  Web sitesi için hosting hizmeti seçilirken web sitesi içerikleri için yeterli alan bulunduğundan emin olunmalıdır. E-posta hizmetinin de ihtiyaçları karşılıyor olması önemlidir. Hosting hizmeti dahilinde sunulan kontrol paneli kullanışlı olmalıdır. Ayrıca sağlanan aylık trafik sınırı ziyaretçileri engellemeyecek kapasitede olmalıdır. Veri tabanı sınırına da dikkat edilmesi unutulmamalıdır. Sağlayıcı mutlaka web sitelerine erişilebilirlik garantisi sunmalı ve ihtiyaç halinde teknik destek hızlı ve etkili bir şekilde sunulmalıdır. Piyasa fiyatının altında hizmet veren sağlayıcıların güvenilirliği ve sundukları hizmetin kalitesi sorgulanmalıdır.
  Hosting hizmeti satın alınırken öncelikle web sitesinin ihtiyaç duyduğu web alanı belirlenmelidir. Yetersiz web alanına sahip olmak yetersiz erişime neden olmakta ve yüksek hızda sorun çıkarılabilmektedir. İlk üyelik esnasında dikkat edilmeyen bazı noktaların ilerleyen dönemlerde soruna neden olabileceği gerçeği göz ardı edilmemelidir. Bu kapsamda alan adının taşınması ya da aylık trafik sınırının aşılması halinde ekstra ücret ödenmesi gündeme gelebilir. 

  Hosting Ne İşe Yarar?

  hosting ne işe yarar
  Hosting hizmetlerinin temel amacı, internet üzerinde yer alan web sitelerinin yayınlanması ve erişilebilir hale getirilmesidir. Web sitelerinin içerikleri olan bilgiler, belgeler ve fotoğraflar sunucularda saklanır. Web sitesine ulaşmak isteyen ziyaretçiler doğrudan dosyaların saklandığı sunuculara yönlendirildiğinden web sitesine her an ulaşmak mümkündür.
  Hosting hizmeti web sitelerine erişimi sağlayan temel hizmet olduğundan web sitesi hazırlanmak istenildiği takdirde faydalanılması zorunlu olan bir hizmet olarak ön plana çıkar. Kişisel bilgisayarlar web sitelerinin dünya genelinde erişilebilir olması için yeterli özelliklere sahip değildir. Sunucu olarak bilinen bilgisayarlar 7/24 kesintisiz çalışmak üzere tasarlanır. Bu sayede hosting firmalarının Veri İşlem Merkezleri’nde barındırdığı sunucular kesintisiz internet bağlantısı ile kesintisiz hizmet verirler.
  Hosting türleri sunucunun kullandığı işletim sistemine göre Linux tabanlı hosting ve Windows tabanlı hosting olarak sınıflandırılabilir. Linux işletim sisteminin kullanıldığı hosting türü olan Linux tabanlı hosting MySQL ve PHP gibi diller için ideal bir hizmet olarak kabul edilmektedir. Windows tabanlı hosting hizmetinde ise Windows işletim sistemi kullanılır. ASP ve ASPX kullanılan siteler için ideal bir hizmet olarak ön plana çıkar.

  Yazıyı Paylaşın:
  Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

  Bu yazı için 0 yorum yazılmıştır.

  E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.