DNS Hosting Ne Demek?

Orijinal açılımı Domain Name Server olan DNS, Türkçe’ye Alan Adı Sunucusu olarak çevrilebilir. DNS sistemi, internetin çalışmasına yardımcı olur. DNS’in ana işi, web tarayıcınıza girdiğiniz alan adını takip ederek sayısal bir IP (İnternet Protokolü) adresine çevirmektir.

DNS servisi, tamamen alan adı sunucusunu çalışmakla alakalıdır. DNS hosting servis sağlayıcısı, değişik konumlarda birden fazla sunucuya sahipse; aldığınız DNS hosting servisi daha iyi olur. Bu, dünyanın herhangi bir yerindeki kullanıcı tarafından internet sitesinin görüntülenmesi için geçen zamanı minimize etmek için gereklidir.

DNS sunucularının kurduğu ağlar, dünya üzerindeki en büyük veritabanını oluşturur. Bu veritabanına, her gün milyonlarca talep ulaşır. İnternet kullanıcılarının IP adresleri ve web siteleri sürekli değişim içindedir ve DNS sunucuları da bu yüzden gereklidir. Tüm internet kullanıcıları, farkında olmasalar bile DNS’i kullanır.

Her web sitesi görüntülemek istediğinizde, sisteminiz, web sitesi için uygun IP adresini bulabilmek amacıyla, DNS sunucunuzla bağlantı kurar. Bir e-posta göndermek istediğiniz zaman bile, posta sunucunuz, iletinizin ulaşacağı doğru posta sunucusunu bulabilmek için, DNS sunucusuna bağlanır.

Peki neden DNS barındırma kullanmalısınız?

DNS barındırma hizmeti yararlıdır, çünkü:

  • İkincil DNS sunucusuna ihtiyacınız varsa
  • Bir sanal etki alanı için MX kaydı gerekiyorsa
  • DNS kayıtlarınız üzerinde kontrole sahip olmak istiyorsanız
  • DNS hosting servisiniz bir güvenlik duvarı içindeyse ve bu güvenlik duvarı dışına çıktığınızda alan adı sunucunuzun herkes tarafından ulaşılabilir olmasını istiyorsanız
  • Bir internet servis sağlayıcısı (ISP) bulamıyorsanız ve bunu kendiniz bulmak istemiyorsanız

1 comment

  1. Pingback: Tweets that mention daha.net Kurumsal Blog -- Topsy.com

Bir Cevap Yazın